Miłośnicy wypoczynku w ogrodzie VS jesienne chłody

Porady
Miłośnicy wypoczynku w ogrodzie VS jesienne chłody

Kochasz relaks w ogrodzie? Robi się chłodno, ale nie musisz z niczego rezygnować. Sprawdź nasze porady!

Paleniska i kominki

Źródło ciepła to pierwszy niezbędny element wyposażenia ogrodu, zwłaszcza jesienią! Może to być kominek, większy piec, a nawet malutkie palenisko wykonane własnoręcznie, odpowiednio zabezpieczone i ustawione na stole ogrodowym. Żywy ogień grzeje, daje ciepłe światło i możesz na nim upiec pianki, a w przypadku sporych murowanych pieców nawet pizzę. Takie paleniska dodatkowo są bardziej ekologiczne niż przenośne grzejniki, bo nie potrzebują prądu. 

 

grill-ogrod-jesien-stiga-min.jpeg

Oświetlenie

Odpowiednio dobrane oświetlenie może zmienić zimny, nieprzyjemny ogród w magiczną krainę czarów. Świetnym pomysłem będzie więc rozwieszenie na drzewach girland, lampek lub żarówek, albo owinięcie ich wokół kolumn, balustrady lub barierek. Jeśli nie możesz (albo nie chcesz) używać lampek elektrycznych lub na baterie słoneczne, możesz spróbować rozstawić w ogrodzie albo na tarasie lampiony, które zrobisz z puszek czy ze słoików. Jeśli chcesz wykonać takie oświetlenie, koniecznie sprawdź nasz artykuł , w którym znajdziesz gotowy przepis!  

oswietlenie-w-ogrodzie-stiga-min.jpeg

Rośliny pachnące i dekoracyjne 

Ogród dla nosa i dla oczu? Zdecydowanie tak! Jeśli chcesz zaaranżować go w taki sposób, postaw na odpowiednie gatunki roślin. 

Wśród tych, które pięknie pachną i kwitną (nawet zimą!) znajdziesz: wawrzynki, sarkokokkę albo kalinę. Szukasz odmian, które wyjątkowo cieszą oko? Postaw na srebrzyste liście powoju krzewiastego, bylicy “Powis Castle” i wiecznie zielonych traw, takich jak Helictotrichon sempervirens.  Na sadzenie już jest za późno, ale nic straconego. Możesz spróbować posadzić je w doniczkach i wiosną przesadzać do ziemi.rosliny-dekoracyjne-ogrod-stiga-min.jpeg

Wiecznie zielone topiary

 

Czym właściwie są topiary? To rośliny formowane przez człowieka, tak by tworzyły stożki, kule albo małe dzieła sztuki, na przykład zwierzęta czy postaci ludzkie. 

 

Topiary to świetny sposób na to, aby Twój ogród był piękny i zielony nawet w jesieni i zimie. Możesz kupić gotowe topiary lub opanować sztukę przycinania. Może to stanie się Twoim nowym hobby? 

 

topiary-stiga-min.jpegJakie rośliny nadają się do tego celu? Najlepiej sprawdzą się krzewy iglaste, które mają zwarty pokrój, czyli na przykład:

  • Cis 
  • Ligustr 
  • Ostrokrzew  
  • Kosodrzewina 
  • Choina 
  • Jałowiec 
  • Żywotnik

Przydatne narzędzia 

Jeśli zainteresowała Cię sztuka wykonania naturalnych, zielonych rzeźb i zastanawiasz się, od czego zacząć, to podpowiadamy, że warto na początku wybrać odpowiednie narzędzia do pielęgnacji. Do tego przydadzą Ci się sekatory akumulatorowe, przeznaczone do precyzyjnego cięcia. 

Wysokie rośliny

Jeśli marzą Ci się wysokie topiary na przykład z żywotników dobrym wyborem będzie na przykład SPH 700 AE, lub SPH 900 AE. To precyzyjne, łatwe w obsłudze narzędzia, przeznaczone do pielęgnacji wysokich krzewów oraz żywopłotów. Dzięki nim nie będziesz musiał wchodzić na drabinę i wszystkie prace wykonasz łatwo z poziomu gruntu. Dobrym posunięciem będzie także zakup MT 500e - urządzenia wielofunkcyjnego, które za pomocą wymiennych przystawek możesz przekształcić także w podkrzesywarkę.  

narzedzia-ogrodowe-stiga-min.jpg

Średnie rośliny 

W przypadku średnich formacji najlepszym wyborem będzie, SHT 500 AE,  SHT 700 AE, SHT 900 AE. To urządzenia, które sprawdzą się w przypadku żywopłotów oraz średniowysokich krzewów jak na przykład ostrokrzew. Są wręcz wymarzone do podcinania zielonych rzeźb - lekkie i można nimi łatwo operować. 

Niskie rośliny 

Do podcinania choiny, ligustru albo cisa nada się SGM 72 AE. To lekkie nożyce akumulatorowe, których użyjesz także do pielęgnacji żywopłotu, a po dołączeniu akcesoriów również jako spulchniacza  czy obcinacza.  

Nawet kiedy chłód już trochę daje się we znaki, nie musisz rezygnować z wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak widzisz jest całkiem sporo sposobów, dzięki którym chłodny jesienny ogród stanie się  miejscem ciepłym, spokojnym i jasnym, wprost idealnym by okryć się kocem i sączyć powoli ulubioną herbatę. Mamy nadzieję, że nasze pomysły pomogą Ci przetrwać jesień. A może nawet znajdziesz nowe hobby na długie wieczory? Powodzenia!