Nastrojowo na jesień - lampiony ogrodowe DIY

Porady
Nastrojowo na jesień - lampiony ogrodowe DIY

Aby stworzyć nastrój, czasem wystarczą świece, sznurek i słoiki. Co jeszcze przygotować? Sprawdź sam! 

Oświetlenie ogrodowe DIY 

Przybywamy z inspiracją w sam raz na jesień! Jeśli chciałbyś, by Twój ogród nabrał uroku i  tajemniczości, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Świetną opcją będą lampiony z listewek, świece albo latarnie, koniecznie z ciepłym światłem! Ustawione w kilku miejscach, na przykład w rogach tarasu albo pomiędzy krzewami, pomogą Ci rozgonić ciemności i stworzyć wrażenie przytulności. 

W tym celu możesz udać się po zakupy do najbliższego marketu budowlanego i zostawić w nim sporą kwotę albo… postawić na własnoręczne wykonanie! Jako że lampiony z drewna są trochę bardziej czasochłonne i nie każdy ma dostęp do niezbędnych narzędzi, podajemy instrukcję wykonania o wiele prostszych, małych lampionów ze słoików. Jak je zrobić? Nic prostszego!  

Lampiony DIY - lista zakupów  

Do wykonania jednej latarenki potrzebujesz kilku rzeczy. Wszystkie są bardzo łatwo dostępne. Oto pełna lista:  

  • Biała długa świeca 
  • Pękaty słoik 
  • Jutowy sznurek 
  • Kawałki grubszego drutu o średnicy 5 mm i długości 20 cm lub więcej  
  • Ziemia
  • Piasek lub żwirek  
  • Kombinerki 
  • Klej na gorąco lub mocny klej UHU 

Ilość słoików, świec i kawałków drutu jest dowolna - po prostu zastanów się, ile lampionów chciałbyś wykonać. Zapewne część z potrzebnych rzeczy masz już w domu lub w ogrodzie. Jeśli nie, większość rzeczy znajdziesz w większych marketach albo w sklepach florystycznych. 

Jak samemu zrobić lampion? 

Zacznij od przygotowania rączki. Kombinerkami zagnij kawałek drucika na dwóch końcach tak, aby utworzyć niedomknięte pętle. Wygnij go w półkole.

Następnie wykonaj obręcz. Szyjkę słoika opleć kawałkiem drutu, do którego doczepisz małe zaczepy. Jak je zrobić? Wyginając niewielkie fragmentu drucika w ósemkę na kształt haczyków do choinkowych ozdób. Zamontuj je po przeciwnych stronach obręczy i zaczep na nich rączkę jak na zdjęciu poniżej. 

AdobeStock_98797789-min.jpeg

Kolejnym krokiem będzie posmarowanie szyjki słoika klejem po zewnętrznej stronie, gdzie przykleimy ozdobny jutowy sznurek. Owiń szyję czterokrotnie i zaklej końcówkę sznurka, by zabezpieczyć całość. Twój lampion jest prawie gotowy! 

Kiedy klej już wyschnie, wsyp ziemię do ¾ wysokości słoika. Jej powierzchnię posyp piaskiem (najlepiej zrobić to przez sitko, pozbędziesz się wtedy zanieczyszczeń). Teraz przytnij świecę tak, by mieściła się w słoiku i ostrożnie umieść w ziemi. Gotowe! 

AdobeStock_112277807-min.jpeg

Zawieś albo postaw lampion w ulubionym miejscu w ogrodzie, na przykład na drzewie obok huśtawki, na werandzie albo na tarasie i… zapal. Pamiętaj, że masz do czynienia z ogniem, dlatego unikaj ustawiania latarenek na wietrznych, trawiastych przestrzeniach bez nadzoru. Jeśli obawiasz się ryzyka zaprószenia ognia, zastąp zwykłe świece wersją na baterie. 

Jeszcze tylko kilka ustawionych tu i tam dyń i ogród jest gotowy na jesienne przyjęcie albo wieczorny relaks na świeżym powietrzu z książką, kocem i rozgrzewającą herbatą.

Jak stworzyć nastrojowy i przytulny ogród? Wystarczy trochę fantazji i czasu. Wykorzystaj wskazówki STIGA i przekonaj się, że tworzenie oświetlenia ogrodowego DIY jest zajęciem prostym i satysfakcjonującym, szczególnie w długie jesienne wieczory. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak samemu zrobić efektowny i prosty lampion ze słoiczka. Powodzenia!