Lipiec w ogrodzie: kalendarz prac

Ogród
Lipiec w ogrodzie: kalendarz prac

W lipcu nareszcie możesz cieszyć się słodkim smakiem owoców i nasycić wzrok intensywnie kwitnącą roślinnością. Obserwując piękniejący z dnia na dzień ogród, nie zapominaj o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych: regularnym podlewaniu, usuwaniu przekwitłych kwiatów i chwastów oraz nawożeniu. Podpowiadamy, jakie prace ogrodowe powinieneś zrealizować w lipcu!

  1. Trawnik

W okresie lata trawa wymaga regularnego koszenia; powierzchnie użytkowane intensywnie podcinaj co tydzień, słabo eksploatowane natomiast co 3-4 tygodnie. Równie ważne jest wietrzenie oraz nawożenie trawnika. Zabiegi te skutecznie hamują rozwój chwastów i mchu, a także zwiększają przepuszczalność trawnika przez co lepiej absorbuje wodę i makroelementy dostarczone przez nawóz.

  1. Ozdobny ogród

W lipcu, podobnie jak i poprzednich miesiącach, zwróć uwagę na kondycję żywopłotu. Regularnego cięcia (co najmniej raz w miesiącu) wymagają wciąż kwitnące pędy; jeżeli chcesz ograniczyć ich wzrost, przytnij je do wysokości ok. 3 cm. Prace pielęgnacyjne żywopłotu najlepiej wykonywać przy pochmurnej pogodzie ze względu na ryzyko poparzenia młodych, świeżo odsłoniętych liści.

Sucha i słoneczna pogoda sprzyja suszom. W trosce o prawidłowy rozwój roślin, regularnie podlewaj rabaty oraz grządki. Warto kierować się zasadą „mało, a często”; dzięki rzadszemu, ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, co zmusi rośliny do głębszego zakorzeniania się. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest późne popołudnie. W ten sposób rośliny mogą absorbować odpowiednie dla siebie ilości wody przez cały wieczór oraz noc.

Od początku miesiąca intensywnie kwitną takie kwiaty, jak m.in.: mieczyki, kosaćce bródkowe, czy dalie ogrodowe. Potrzebują one wielu substancji odżywczych, dlatego tak ważne jest ich systematyczne nawożenie, np. kompostem. W pierwszych dniach lipca możesz wysiewać rośliny dwuletnie, które zakwitną w następnym sezonie (m.in.: bratki, niezapominajki, malwy). Rośliny te wymagają pikowania (rozdzielenia siewek i przesadzeniu ich do większych, oddzielnych pojemników) w okresie ok. 4 tygodni po siewie – gdy mają po 3 listki. Końcówka lipca to natomiast doskonały czas na wysiew maciejki.

Latem nie zapomnij o właściwej pielęgnacji ogrodu, m.in.: trawnika, żywopłotu czy uprawianych warzyw

Źródło: www.unsplash.com

  1. Warzywnik

W miejscach oczyszczonych z chwastów rozłóż ok. 5-centymetrową warstwę ściółki. Ten zabieg pozwoli zmniejszyć parowanie wody z gleby, a w konsekwencji zahamować rozwój chwastów.

Latem szczególnie uważnie kontroluj stan uprawianych warzyw pod kątem potencjalnych chorób:

  • mączniaka (biały nalot przypominający mąkę w początkowej fazie obejmuje tylko liście, w zaawansowanej fazie gęsto pokrywa całą roślinę),
  • czerni krzyżowych (choroba grzybicza atakująca przede wszystkim uprawy rzepaku. Objawami są charakterystyczne ciemnobrunatne, okrągłe plamy - jaśniejsze i ciemniejsze pierścienie układające się na przemian, zlewające się w większą całość - pojawiające się na liściach),
  • zarazy ziemniaczanej (atakuje zarówno ziemniaki, jak i pomidory. Objawia się wodnistymi, szarozielonymi i stopniowo brązowiejącymi plamami na łodydze, liściach oraz samej powierzchni warzywa),
  • septoriozy selera (pojawia się w końcówce lipca oraz w sierpniu. Porażone chorobą liście nabierają żółtawego odcienia, który stopniowo przechodzi kolejno w czerwień i popiel. Plamienie obejmuje całą roślinę, łącznie z pędami i kwiatostanami).

Nadszedł czas zbioru wielu warzyw: kalarepy, brokuł, kalafiora, wczesne odmiany rzodkiewki, grochu, bobu, fasolki szparagowej, marchwi, pietruszki, pora, selera, cebuli ze szczypiorkiem, a także dyni, cukinii czy kapusty (wczesne odmiany należy zebrać do połowy miesiąca, późne – po koniec). W lipcu wysiewać możesz natomiast: sałatę liściową, kalarepę, szpinak oraz koper ogrodowy.

Lato w ogrodzie to przede wszystkim czas zbiorów owoców i warzyw, które od kilku miesięcy pieczołowicie pielęgnujesz. Nie możesz jednak zapomnieć o pracach pielęgnacyjnych, niezbędnych do utrzymania roślin w dobrej kondycji. Dzięki nim dostarczysz im optymalną dawkę cennych mikro- i makroelementów wpływających na prawidłowy rozwój, w tym odporność na choroby oraz niekorzystne działanie szkodników.