Kwiaty doniczkowe, które pozytywnie oddziałują na zdrowie

Ogród
Kwiaty doniczkowe, które pozytywnie oddziałują na zdrowie

Kwiaty doniczkowe to nie tylko ciesząca oczy ozdoba domu. Dzięki wydzielanym związkom chemicznym pozytywnie wpływają na zdrowie – nawilżają powietrze, poprawiają samopoczucie i dodają energii.

Spis treści:

Rośliny oczyszczające powietrze

Stan zdrowia i dobre samopoczucie w dużej mierze zależą od jakości powietrza, którym oddychamy. Wiele z roślin doniczkowych zdolnych jest oczyścić je z zanieczyszczeń. W ten sposób niwelują szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych na nasze zdrowie.

  • anturium, skrzydłokwiat, daktylowiec niski, aloes

Dostarczają duże ilości tlenu. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których stężenie dwutlenku węgla jest większe ze względu na obecność sporej liczby ludzi, np. na sali konferencyjnej.

Nie najlepszym pomysłem jest natomiast wykorzystywanie wymienionych roślin jako dodatek do np. sypialni oraz miejsc, do których nie dociera w pełni światło. Jego niewystarczająca ilość hamuje proces fotosyntezy, w wyniku czego rośliny przestają produkować tlen. Wyjątkiem jest aloes, który wydziela go nocą.

  • szeflera, paproć

Nawilżają powietrze poprzez uzupełnianie w powietrzu ilości jonów ujemnych. Związki te zwiększają koncentrację, ułatwiają uczenie się oraz zmniejszają napięcie. W dobrze nawilżonym powietrzu stężenie jonów ujemnych utrzymuje się na poziomie 1000-1500/cm³. Pozytywne oddziaływanie tych związków neutralizowane jest jednak przez jony dodatnie, generowane głównie przez urządzenia elektroniczne. Stąd, w zamkniętych biurach poziom jonów ujemnych może spaść nawet do 200/cm³, co przyczynia się do poczucia ogólnego „rozbicia” oraz zmęczenia.

W jaki sposób rośliny uzupełniają jony ujemne w powietrzu? Nawilżają je. Wymienione powyżej gatunki kwiatów do prawidłowego wzrostu potrzebują od 200 do 2000 g wody. Po odparowaniu z roślin, zwiększa poziom wilgotności powietrza, jednocześnie poprawiając jego jakość.

  • difenbachia, figowiec benjamiński

Rozkładają większość szkodliwych substancji zawartych w powietrzu, w tym rakotwórcze związki organiczne: amoniak, tlenek węgla, benzen, ksylen, trójchloroetylen, pięciochlorofenol.

Kwiaty te wpływają również na samopoczucie. Difenbachia zwiększa koncentrację, natomiast figowiec dodaje energii i pobudza organizm.

Energetyzująca woń roślin doniczkowych

Jednym z najważniejszych bodźców, mających wpływ na nasze samopoczucie jest zapach. Najbardziej intensywny aromat wydzielają kwiaty, jednak substancje za niego odpowiedzialne znajdują się we wszystkich częściach rośliny, tj. owocach, pędach, liściach, korzeniach oraz nasionach.

  • pelargonia, gardenia, jaśmin lekarski: działają relaksująco, łagodzą zmienne stany emocjonalne. Wykazują przede wszystkim działanie antydepresyjne oraz antyseptyczne,
  • drzewka cytrusowe:ich woń relaksuje, uspokaja, ale nie otępia. Obecność drzewek cytrusowych, przede wszystkim pomarańczy i cytryny, pozytywnie wpływa na koncentrację i pobudza do działania.

Kwiaty doniczkowe nie tylko ozdabiają dom, ale i oddziałują na zdrowie i nastrój domowników\

Źródło: www.pinterest.com

Rośliny wpływające na dobry nastrój

Wiele gatunków roślin doniczkowych pozytywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu oraz na samopoczucie.

  • bluszcz, paproć Nefrolepis, zielistka
  • Strengera Chlorophytum como sum, drzewka cytrusowe

Doskonale jonizują powietrze – nawilżają je, jednocześnie oczyszczając z zanieczyszczeń. Wpływają ponadto na układ nerwowy: poprawiają humor, dodają energii, nastrajają optymistycznie.

Kwiaty doniczkowe to więcej niż ozdoba domu. Wiele z nich potrafi wpłynąć na odczuwany nastrój oraz ograniczyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Odpowiednio dobrane rośliny doniczkoweuatrakcyjnią wnętrze i pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.