Które nasiona można wysiać w sierpniu?

Porady
Które nasiona można wysiać w sierpniu?

Późne lato, dużo słońca i ciepłe, dni. Sierpień to idealny czas do wysiewu i sadzenia roślin. Oto kilka wskazówek, co i jak uprawiać! 

Lato to doskonały czas na wysiew nasion niektórych warzyw i roślin kwitnących. Oto krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wysiać, rozsadzać i uprawiać rośliny wysiewane w sierpniu. 

Na początek kluczowa kwestia: pamiętaj, o regularnym nawadnianiu. Kiedy robi się bardzo gorąco i sucho, częściej podlewaj swoje uprawy, ponieważ sadzonki i młode rośliny będą bardzo wrażliwe na niedobory wody. A teraz powracamy do tematu: które nasiona można wysiać w trakcie lata? 

Pożywny szpinak

Pierwszym warzywem jest szpinak baby. To roślina łatwa w uprawie i odporna na mróz. Jeśli wysiejesz nasiona w sierpniu, już miesiąc później zbierzesz pierwszy plon. Możesz także ponawiać wysiew co 3 lub co 4 tygodnie, aż do późnej jesieni. Kiedy zrobi się chłodniej, Twój szpinak przejdzie w stan uśpienia na zimę, by wpuścić świeże, zielone liście na wiosnę. 

Oto instrukcja krok po kroku: 

 • Wysyp nasiona do płytkich doniczek lub skrzynek.
 • Przykryj ziemią i dobrze podlej. 

Szpinak ma niewielkie wymagania, ale najlepiej rośnie w żyznej glebie w dobrze nasłonecznionym miejscu. Nasiona natomiast, by wykiełkowały, powinny zostać zasiane na dobrze napowietrzonym podłożu.

AdobeStock_115212320-min.jpeg

Rukola 

Nie da się podrobić jej lekko pieprznego smaku! Rukola bezsprzecznie jest królową letnich sałatek. Jej uprawa nie należy do skomplikowanych i dodatkowo, podobnie jak w przypadku szpinaku, możesz ponawiać zasiewy od początku sierpnia, co około 2 tygodnie. Dobrym wyborem będzie także rukola wieloletnia, która z powodzeniem przetrwa zimę w gruncie.  

Jak siać? 

 • Zrób w ziemi rowek o długości około 1-2m i wysiej nasiona. 
 • Przykryj ziemią.
 • Podlej ostrożnie, żeby nie przesuwać zasiewów. 
AdobeStock_162590714-min.jpeg

Kapusta pekińska 

Oto kolejne warzywo łatwe w uprawie i praktycznie bezproblemowe. Mowa o kapuście pekińskiej. Jest idealna do przygotowania sałatek, na przykład coleslaw albo popularnych kiszonek takich jak kimchi. Możesz wybierać ze sporej ilości odmian, a pierwsze zbiory uzyskasz już po około 20 tygodniach. 

Jak to osiągnąć? 

 • Wysiej nasiona do pojemników albo doniczek na głębokość 2 cm.
 • Około pięć tygodni później możesz sadzić młodą kapustę w docelowym miejscu na grządce. Przygotowując stanowisko, upewnij się, że gleba w Twoim ogrodzie ma odczyn zasadowy. Następnie spulchnij ją i wkop sporą ilość kompostu.  
 • Posadź sadzonki w odległościach około 25 do 45 cm od siebie, w zależności od odmiany i ich wielkości. 
 • Warto rozwiesić nad grządkami drobną siatkę. To powstrzyma bażanty i gołębie, które uwielbiają dziobać liście kapusty.  
 • Co dwa tygodnie dokarmiaj swoje rośliny nawozami bogatymi w azot.

Pamiętaj o niezapominajkach

Niezapominajki to kwiaty łąkowe, które pięknie wyglądają w zacienionych miejscach między drzewami i krzewami. Pasują także do kwiatów rabatowych, na przykład tulipanów. 

Co zrobić, żeby szybko rosły i pięknie kwitły? 

 • Podstawki lub skrzynki wypełnij kompostem, a potem ziemią. Wyższa temperatura podłoża sprawia, że nasiona szybciej wykiełkują.  
 • Kiedy wyrosną, rozsadź młode rośliny do osobnych doniczek. Kwiaty pojawią się już w kolejnym sezonie ogrodniczym. 
 • Niezapominajki łatwo się rozsiewają, więc jeśli chcesz mieć ich więcej, po prostu zaczekaj i pozwól działać naturze. 
AdobeStock_110300743-min.jpeg

Przydatne narzędzia 

Kluczowym zabiegiem, który powinien poprzedzać zasiew lub sadzenie, jest odpowiednie przygotowanie grządek. Na początek usuń resztki wcześniejszych plonów, a potem spulchnij glebę w miejscu, w którym zamierzasz wysiać nowe nasiona. Możesz to zrobić za pomocą motyki, ale zdecydowanie prościej, szybciej i efektywniej użyć do tego glebogryzarki. To narzędzie, pozwoli Ci sięgnąć głębszych warstw gleby, rozbić grudki i wymieszać ziemię tak, by stała się lekka i odpowiednia dla młodych roślin. 

SRC775RB_212751122POL_amb12-min.jpg

W ofercie sklepu STIGA znajdziesz takie modele jak: glebogryzarka SRC 775 RG, SRC 550 RG lub SRC 36 V - wytrzymałe urządzenia napędzane 4-suwowymi silnikami o mocy znamionowej mieszczącej się w przedziale od 1,66 kW do 3,10 kW. Jeśli zastanawiasz się, jaka maszyna będzie najlepsza do Twojego ogrodu warto przyjrzeć się ziemi. W przypadku lekkiej gleby nie ma potrzeby kupować urządzenia z bardzo mocnym silnikiem - w zupełności wystarczy ten o mocy 1,66 kW. Do pracy w ziemi ciężkiej i zbitej najlepiej postawić na maszynę z silnikiem o większej mocy znamionowej, nawet 3,10 kW.  

Najlepsza glebogryzarka do małych grządek powinna być lekka i zwrotna, jak na przykład SRC 36 V. Większe urządzenie może utrudniać manewrowanie i w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia innych upraw lub roślin ozdobnych. Natomiast do większych obszarów najlepiej sprawdzą się urządzenia o większej szerokości roboczej. Glebogryzarki to urządzenia, którymi możesz jednorazowo spulchnić pas ziemi o szerokości od 36 cm nawet do 95 cm, na głębokość od 20 do 26 cm. Dlatego przy wyborze zawsze kieruj się wielkością swojej grządki. 

Maszyny te zostały wyposażone w przednie koła, dzięki czemu prosto i szybko przetransportujesz je w dowolne miejsce w ogrodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak właściwie dobrać glebogryzarkę, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Gleborgryzarka11-min.jpg

Sierpień to doskonały czas, by zasiać nasiona, warzyw i roślin ozdobnych. Nawet podczas suszy i upałów, wprawy na pewno się udadzą, jeśli tylko nie zapomnisz o właściwym przygotowaniu gleby i odpowiednim nawadnianiu.