Jak wysoko i jak często kosić trawę w sezonie, aby jej nie zaszkodzić?

Porady
Jak wysoko i jak często kosić trawę w sezonie, aby jej nie zaszkodzić?

Koszenie trawnika - prozaiczna czynność czy skomplikowana sztuka? Dowiedz się, jakie są zasady koszenia i zadbaj o swój trawnik!

Nie chcesz, aby Twój trawnik przypominał dziką łąkę? Kluczowe jest prawidłowe koszenie - takie, które zapewni mu optymalne warunki do wzrostu. Pomoże Ci w tym kilka zasad, które zebraliśmy w poniższym artykule. Zaczynamy!

Jaka jest optymalna wysokość trawy?

Przyjmuje się, że trawa powinna osiągać od 4 do 6 cm wysokości. Zbyt krótka darń mogłaby się szybko przerzedzać - na przykład z powodu uszkodzenia korzeni czy przepalenia słońcem. Za niska trawa nie jest także w stanie produkować wystarczającej ilości chlorofilu, co osłabia ją i zwiększa ryzyko chorób. 

Zbyt wysoka może natomiast stać się mniej estetyczna i trudniejsza do utrzymania, a także sprawiać większe kłopoty kosiarce podczas kolejnego koszenia.

Wysokość 4-6 cm jest zatem optymalna dla większości gatunków traw, ponieważ zapewnia wystarczającą ilość liści, które pobierają energię słoneczną i umożliwiają pękom wytwarzanie niezbędnych do fotosyntezy (a zatem do wzrostu) substancji.

Jak często kosić trawę?

Choć przyjmuje się, że trawę powinno się przycinać średnio co tydzień. To jednak czasami może okazać się za rzadko. Istotną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, jest jej przyrost. Dlaczego? Ponieważ niektóre typy  trawy wymagają częstszego koszenia, a innym wystarczają rzadsze zabiegi pielęgnacyjne. 

Trawniki, które należy kosić częściej to te, które charakteryzują się intensywnym, szybkim wzrostem. Mowa tutaj o trawie z rolki czy trawie darniowej - te wymagają zwykle koszenia co 5-7 dni, w zależności od warunków pogodowych.

Rzadziej koszona może być trawa ozdobna i cienka. W tym przypadku wystarczy przeprowadzać ten zabieg co 7-10 dni.

Pamiętaj, że trawę lepiej kosić częściej i mniej, niż rzadziej i więcej. Co do zasady, źdźbła najlepiej przycinać o ⅓ jej wysokości. Im trawa wyższa i mocniej przycięta, tym mniej korzystnie będzie wyglądać. Częstsze koszenie ograniczy także rozwój chwastów i sprawi, że trawnik będzie gęstszy. 

IG25-min.jpg

Na częstotliwość koszenia wpływa także nawożenie trawnika. Trawnik, który otrzyma optymalną ilość składników odżywczych (zaleca się nawożenie przynajmniej 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego) z pewnością odwdzięczy się szybkim i bujnym wzrostem - będzie zatem wymagać częstszego koszenia. Natomiast ten nienawożony może okazać się lichy, a jego tempo wzrostu będzie powolne.

Więcej o nawożeniu trawnika przeczytasz tutaj.

Co istotne - w trakcie suszy i wysokich temperatur zaleca się kosić nieco wyżej niż zazwyczaj - to ograniczy parowanie wody z gleby, a zatem i wysychanie trawy.

Odpowiednia pora na koszenie trawy

Najlepsza pora na koszenie trawy to wczesny wieczór lub późne popołudnie, gdy słońce jest już niżej na niebie, a temperatura nie jest bardzo wysoka. Pomaga to uniknąć poparzeń słonecznych liści. 

Dobrym pomysłem może wydawać się też koszenie wczesnym rankiem, jednak zalegająca na trawie rosa może to utrudniać. Mokra trawa jest też bardziej podatna na uszkodzenia i może przyklejać się do ostrzy (i innych elementów kosiarki), wpływając na efektywność pracy, dlatego warto poczekać do momentu, aż wyschnie.

Czym kosić trawę?

Koszenie trawnika dla jednych może być relaksem, a dla innych udręką (szczególnie kiedy zajmuje sporo cennego czasu). 

Jeśli lubisz kosić, doskonałym wyborem będą kosiarki akumulatorowe STIGA. Są ciche i w porównaniu ze spalinowymi znacznie lżejsze, a ich pracy nie ogranicza żaden kabel, jak w przypadku modeli elektrycznych.

Oczywiście koszenie ręczne nie wchodzi w grę, kiedy musisz zadbać o ogromne zielone połacie. Wówczas zdecyduj się na traktor ogrodowy STIGA. Te maszyny zadbają o Twój trawnik i zapewnią Ci maksymalny komfort pracy.

Nie masz czasu na koszenie? Chciałbyś, aby Twój trawnik kosił się sam? Nie ma problemu! Wypróbuj roboty koszące STIGA, które załatwią sprawę za Ciebie! 

Jak widzisz, na częstotliwość koszenia trawnika ma wpływ wiele czynników, dlatego nie da się go ująć w sztywne ramy. To, jak często trawa wymaga przycięcia, zależy między innymi od jej rodzaju, a także rodzaju gleby, warunków klimatycznych czy intensywności użytkowania, dlatego tak istotne jest stałe monitorowanie jej rozwoju, szczególnie w okresie najintensywniejszego wzrostu. Więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji trawnika i ogrodu szukaj na blogu STIGA.