Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Urządzenia ogrodowe
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Kosa przyda się do  koszenia trudno dostępnych miejsc wokół domu. Jak wybrać model, z którym praca będzie przebiegać sprawnie?

Ogród o nierównej powierzchni, czy zarośnięte rowy to miejsca, gdzie nie radzi sobie kosiarka. Za to kosa spalinowa – doskonale, dlatego warto mieć ją zawsze pod ręką. To urządzenie przede wszystkim lekkie, poręczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym niezawodne, nawet przy intensywnej eksploatacji. 

By wybrać najlepszą dla siebie kosę spalinową, na początek powinieneś zastanowić się, do czego jest Ci potrzebna. Kosa do użytku w małym ogrodzie z powodzeniem zastępuje kosiarkę, w dużym – uzupełnia jej pracę, precyzyjnie wyrównując trawnik pod krzewami ozdobnymi, wokół drzew, wzdłuż ogrodzenia i krawężników. Na rozległych terenach zielonych, kosa przyda się w pielęgnacji, np. sadu, gdzie konieczne jest regularne usuwanie gęstej, wysokiej trawy wraz z chwastami lub zbocza.

Kosa spalinowa do ogrodu – kluczowe parametry

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu kosy, zapoznaj się z parametrami technicznymi, jakie odpowiadają z jednej strony za komfort, z drugiej – efektywność pracy.

1. Rodzaj i moc silnika

Im większa, tym wydajniejsza i bardziej efektywna praca. Kosa spalinowa wyposażona jest z reguły w silnik dwu- lub czterosuwowy.  Dwusuwowy zasilany jest przez mieszankę benzyny z domieszką oleju. Pracuje głośno, wytwarzając spaliny, ale ze względu na dużą moc jest stosunkowo lekki, przez co umożliwia sprawne koszenie wymagającego ogrodu.  Silnik czterosuwowy zasilany jest przez czystą benzynę. Generuje mniej spalin, ale jego obsługa wymaga nieco wprawy ze względu na konieczność pracy w nie do końca naturalnej pozycji, tj. z delikatnymi odchyleniami ciała. Tego rodzaju kosa polecana jest do łatwego w utrzymaniu trawnika.

2. Rodzaj rozrusznika 

Kosa spalinowa tradycyjnie uruchamiana jest przy pomocy linki, którą należy gwałtownie szarpnąć, by rozpocząć pracę. Lepszym rozwiązaniem, które ułatwia obsługę maszyny, jest rozrusznik elektryczny – wystarczy wcisnąć przycisk, by włączyć urządzenie.

3. System tnący

Kosa spalinowa przystosowana do cięcia tarczą wyposażona jest w metalowe ostrze, które doskonale radzi sobie z usunięciem twardej trawy. Co więcej, jego rodzaj możesz dostosować do rodzaju prac w ogrodzie i wokół domu. By podjąć dobrą decyzję, kieruj się uniwersalną zasadą: im mniejsze i gęstsze zęby ma tarcza, tym do większych, twardszych materiałów jest przeznaczona. Przykładowo: tarcza z 80 ząbkami pomoże Ci przyciąć krzewy i małe drzewka ozdobne.

Kosa spalinowa żyłkowa zawdzięcza swoje działanie głowicy tnącej – części składającej się ze szpuli z nawiniętą żyłką, przelotek i pokrywy szpuli. Żyłka przycina trawę, a kiedy się zużyje, możesz ją łatwo uzupełnić w trakcie koszenia– dzięki systemowi Tap&Go. Kiedy lekko uderzysz głowicą o podłoże, żyłka wysunie się automatycznie. Nożyk znajdujący się na osłonie, w razie konieczności, odetnie jej nadmiar. 

Jaką kosę spalinową wybrać – z tarczą, czy żyłką? Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w urządzenie, w którym można stosować oba układy tnące, wymieniając je w zależności od wykonywanych zadań.

Kosy spalinowe sprawdzą się w pracy zarówno wokół domu, jak i na rozległych terenach zielonych. Perfekcyjnie przystrzyżona trawa, gdzie okiem sięgnąć!

Kolaż_kosy spalinowe STIGA do pracy w ogrodzie i na rozległych terenach zielonych.jpg

Źródło: www.stiga.pl

4. Szerokość cięcia

Przekłada się zarówno na czas pracy – im większa, tym szybciej i krócej pracujesz –, jak i manewrowość kosą w trudno dostępnych miejscach. Urządzenie charakteryzujące się dużym zakresem pracy dobrze radzi sobie na otwartej przestrzeni – w ogrodzie z rozległym trawnikiem i wydzielonymi rabatami ozdobnymi niewymagającymi koszenia. Urządzenie o niewielkiej szerokości roboczej bardzo przydaje się w sytuacji, kiedy zależy Ci na usunięciu trawy nie tylko z powierzchni trawnika, ale i wokół domu – także tej, która rośnie pod krzewami ozdobnymi bez obawy o ich kondycję. Jaka kosa spalinowa do ogrodu sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Sprawdź sugerowane zakresy cięcia kos spalinowych względem powierzchni: 

  • 20 – 25 cm – drobne prace w przydomowym ogrodzie,
  • 25 – 30 cm – lekkie prace przy brzegach trawnika (krawężniku, ogrodzeniu itd.),
  • 30 – 38 cm – średnio zaawansowane prace na dużym trawniku i łące,
  • 38 – 45 cm - trudne prace na dużej przestrzeni i nierówno ukształtowanym terenie.

5. Pojemność zbiornika paliwa

Im większa, tym mniej zbędnych przerw w trakcie pracy. Wraz z ilością paliwa, rośnie jednak waga urządzenia – kosa spalinowa może ważyć blisko 8 kg. Mimo to jest łatwa w obsłudze. 

Maszyny STIGA wyposażone są w szereg udogodnień zwiększających łatwość obsługi, komfort pracy, bezpieczeństwo operatora. Między innymi: ergonomiczne, podwójne uchwyty zapobiegające bolesnym odciskom na dłoniach, szelki umożliwiające rozłożenie ciężaru kosy równomiernie na obie ręce, czy system antywibracyjny, który redukuje drgania wytwarzane przez włączoną kosę. Kiedy sprawujesz nad nią pełną kontrolę, całą energię koncentrujesz wyłącznie na technice pracy i uzyskiwanych rezultatach.

Gdzie w koszeniu nie radzi sobie traktor ogrodowy ani kosiarka, tam doskonale sprawdza się kosa spalinowa. Dobrze dobrana do własnych potrzeb i rodzaju prac najczęściej wykonywanych wokół domu, przez wiele lat będzie pomagała Ci dbać o nienaganny wygląd przydomowego krajobrazu.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji trawnika? Przeczytaj koniecznie:
Jak prawidłowo dbać o trawnik?

Zobacz produkt w sklepie Stiga