Jak prawidłowo dbać o trawnik?

Ogród
Jak prawidłowo dbać o trawnik?

Zdrowa, równo przystrzyżona trawa to najpiękniejsza wizytówka ogrodu. Warto więc utrzymywać ją w doskonałej kondycji już od pierwszych dni założenia. Poznaj 4 niezawodne sposoby na piękny trawnik!

  1. Koszenie

To zdecydowanie najważniejszy zabieg pielęgnacyjny trawnika. Częste koszenie zapewnia trawie dobrą cyrkulację powietrza, a także minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybiczych. Jeżeli jednak nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu lub nie chcesz go poświęcać na codzienną pracę w ogrodzie, wykoś trawę przynajmniej raz w tygodniu.

Najlepszy rezultat przynosi koszenie na 1/3 wysokości trawnika, czyli ok. 5 cm. Gdy ścinasz go niżej, utrudniasz trawie wchłanianie pokarmów, a w efekcie – doprowadzasz do jej obumarcia.

  1. Areacja i wertykulcja

Jeżeli zależy Ci na pięknym i zdrowym ogrodzie, powinieneś pamiętać o areacji i wertykulacji trawnika. Przypomnijmy: areacja polega na pionowym nakłuwaniu trawnika w celu poprawy gospodarki wodno-powietrznej w strefie korzennej. Wertykulacja natomiast to nacinacie i usuwanie obumarłej części trawy (tzw. filcu).

Regularne przeprowadzanie tych zabiegów ułatwia dopływ wody, powietrza i składników odżywczych do najgłębszych warstw gruntu, a w efekcie – zapewnia porost bujnej, soczysto zielonej trawy.

 

Rozdrabniacz, wertykulator, kosiarka – te urządzenia pomogą Ci w pielęgnacji trawnika

Źródło: www.stiga.pl

 

  1. Piaskowanie

Wzmocnienie i wydłużenie efektów areacji i wertykulacji jest możliwe dzięki piaskowaniu trawnika. W wyniku areacji na powierzchni gleby tworzą się mikroskopijne otwory – jeżeli zasklepią się same, wszystkie dotychczas przeprowadzone przez Ciebie zabiegi pielęgnacyjne okażą się stratą czasu.

Wszystko, co powinieneś zrobić to delikatnie przysypać trawę niewielką ilością drobnego piasku (o grubości od 0 do maksymalnie 2 milimetrów). Ziarenka piasku wchodzące między źdźbła trawy uniemożliwiają rozrost kęp, dzięki czemu powierzchnia trawnika na dłużej pozostaje równa.

  1. Nawożenie

Odżywianie gleby to szczególnie ważna kwestia w przypadku gleb piaszczystych (mocno przepuszczalnych) oraz mało żyznych. Brak niezbędnej ilości minerałów powoduje, że źdźbła trawy są blade, zżółknięte oraz przerzedzone. Aby pobudzić je do wzrostu, podlewaj trawnik ekologicznym nawozem – dzięki temu zestaw niezbędnych mikro- i makroelementów niemalże natychmiast dotrze prosto do korzeni trawy.

Czym nawozić trawnik? Najlepszym wyborem jest samodzielnie przygotowany kompost. Nawozy w formie stałej (pastylki czy granulki) mogą parzyć kiełkujące źdźbła trawy, a w konsekwencji – dodatkowo osłabiać i tak ich delikatną strukturę.

Zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Regularne przeprowadzanie serii zabiegów pielęgnacyjnych pomoże Ci je zrealizować. Pamiętaj również o cyklicznym usuwaniu chwastów, które – pozostawione same sobie – zrujnują pieczołowicie wypracowany wygląd trawnika. Na efekty swoich prac nie będziesz czekał długo. Już wkrótce przekonasz się, jak zdrowa, intensywnie zielona trawa może odmienić dotychczasowy całego przydomowego krajobrazu!

Zobacz produkt w sklepie Stiga