Jesienne nawożenie roślin. Kiedy, czym i w jaki sposób nawozić ogród przed zimą?

Ogród
Jesienne nawożenie roślin. Kiedy, czym i w jaki sposób nawozić ogród przed zimą?

Z działek prawie zniknęły zarówno letnie, jak i wczesnojesienne plony. Czas odżywić grunt i przygotować go do nadejścia zimy.

Nawozy jesienne ubogie w azot stymulujący wzrost pędów i liści, ale bogate w potas oraz fosfor, chronią rośliny z jednej strony przed wypaleniem (do którego może dość wskutek przenawożenia gleby wiosną), z drugiej – zimowymi, skrajnie niekorzystnymi, warunkami pogodowymi. W ten sposób pomagają im przezimować, przy zachowaniu dobrej kondycji.

Za stosowaniem nawozów jesienią przemawia jeszcze jeden, niemniej ważny argument - zmniejsza ilość pracy w ogrodzie i na działce na początku wiosny. Kiedy gleba jest dobrze przygotowana na przyjęcie nowych nasion czy siewek, więcej czasu i energii możesz poświęcić pozostałym zabiegom pielęgnacyjnym.

Jakimi nawozami nawozić glebę przed zimą?

Młode rośliny szczególnie potrzebują potasu. Dzięki niemu prawidłowo wzrastają, wypuszczają grube i sprężyste pędy oraz intensywnie zielone liście pozbawione przebarwień. Niedobory potasu uzupełnisz dzięki solom potasowym (siarczanowym, chlorkowym), które szybko rozpuszczają się w wodzie i są bardzo łatwo przyswajalne przez rośliny. Dawka nawozu potasowego zależy od rodzaju gleby – na cięższych nawożenie wykonaj zgodnie z zaleceniami producenta, natomiast na lżejszych zmniejsz ją o połowę.

Fosfor, podobnie jak potas, pozytywnie wpływa na ogólną kondycję roślin. Spośród preparatów bogatych w ten pierwiastek, jesienią najwięcej korzyści przynosi nawożenie gleby superfosforatami lub mączkami – fosforytowymi, kostnymi. To tzw. nawozy wolno działające, uwalniające składniki odżywcze partiami przez kilka lat od ich zastosowania. By zwiększyć efektywność zastosowanych preparatów, zmieszaj go z nawozem naturalnym – obornikiem, lub kompostem. Możesz go również wykorzystać jako docelowy środek jesiennego odżywienia gleby. Pamiętaj jednak, by po równomiernym rozprowadzeniu preparatu na powierzchni gleby, dokładnie ją przekopać. W ten sposób zawarte w nawozie witaminy i minerały szybko przedostaną się do warstwy korzeniowej, skąd będą zasilać rośliny we wczesnym okresie sezonu wegetacyjnego.

W jaki sposób nawozić ogródek warzywny?

Po zbiorze zarówno letnich, jak i wczesnojesiennych warzyw gleba staje się uboga w istotne związki mineralne; warzywnik wymaga kompleksowego nawożenia organicznego w postaci kompostu, obornika, czy nawozu zielonego, który powstaje w wyniku uprawy wybranych gatunków (m.in.: koniczyny, facelii, gorczycy, czy rzepaku), a następnie zaoraniu jej i przykryciu warstwą ziemi. Chcąc właściwie zadbać o gospodarkę mineralną, powinieneś w pierwszej kolejności wykonać proste  badanie na kwasowość gleby, którego wynik pozwoli określić, które składniki i w jakich dawkach wymagają uzupełnienia. Bez niego określenie optymalnej ilości składników pokarmowych jest trudniejsze, ponieważ wymaga znajomości wskaźnikowego zapotrzebowania poszczególnych gatunków warzyw na składniki pokarmowe. Z reguły przyjmuje się, że na powierzchni 10m² dawka nawozu nie powinna przekraczać:

  • dla roślin najbardziej wymagających (m.in.: dyni, kalafiora) – 50 g superfosfatu, 300 g siarczanu potasu lub soli potasowej, 40 g siarczanu magnezu,
  • dla roślin silnie wymagających (m.in.: brokułu, pomidora) – 40 g superfosfatu, 200 g siarczanu potasu lub soli potasowej, 20 g siarczanu magnezu,
  • dla roślin średnio wymagających (m.in.: cebuli, marchwi) – 30 g superfosfatu, 140 g siarczanu potasu lub soli potasowej, 20 g siarczanu magnezu,
  • dla roślin najmniej wymagających (m.in.: fasoli, grochu) – 15 g superfosfatu, 80 g siarczanu potasu lub soli potasowej, 15 g siarczanu magnezu.

W jaki sposób samodzielnie przeprowadzić badanie na odczyn pH gleby? Instrukcję znajdziesz w artykule:
Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!

W jaki sposób nawozić sad?

Podobną technikę nawożenia, jak w przydomowym ogródku, zastosuj w sadzie, dla drzew i krzewów owocowych. Jesienią podszyj je grubą, kilku centymetrową, warstwą nawozu organicznego (kompostu, przekompostowanego obornika) lub ściółki organicznej (np. pokosu czy liści), które stopniowo uwalniają w głąb podłoża składniki pokarmowe.

W jaki sposób nawozić ogród wraz z trawnikiem?

Do zasilania roślin ozdobnych, które pozostają w gruncie przez cały rok oraz trawnika wykorzystaj nawóz uniwersalny. Ze względu na zbilansowany zestaw podstawowych pierwiastków (potasu, fosforu, magnezu) uzupełnionych o mikroelementy, kompleksowo dba o kondycję roślin wystawionych na bezpośrednie działanie niekorzystnych warunków pogodowych, w tym: opadów deszczu i śniegu, marznącego wiatru, ujemnych temperatur, ostrego słońca. W efekcie zakończą wegetację w odpowiednim terminie, zdążą zdrewnieć, a tym samym zostaną prawidłowo przygotowane na nadejście zimy.

Nawożenie ogrodu jesienią to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu rośliny bez uszczerbku na zdrowiu przeczekają zimę. Wraz z nadejściem wiosny nie będą wymagały intensywnej regeneracji, ponieważ naturalnie wejdą w okres wegetacji.