Jesienna pielęgnacja trawnika z wertykulatorem w roli głównej

Urządzenia ogrodowe
Jesienna pielęgnacja trawnika z wertykulatorem w roli głównej

Piękny trawnik na wiosnę to efekt odpowiedniej pielęgnacji jesiennej. Jakie prace są kluczowe? Sprawdź! 

Trawnik jesienią - czego potrzebuje? 

Trawnik jesienią potrzebuje kilku zabiegów. Oto one: 

  • Koszenie 
  • Usuwanie mchu 
  • Nawożenie 
  • Wertykulacja 
  • Aeracja

Jak pielęgnować trawnik jesienią?  

Koszenie

Trawę należy kosić, póki rośnie, aż do pierwszych przymrozków. Taki zabieg zapewni zdrowy trawnik, który będzie prezentował się estetycznie już po stopnieniu śniegu. A jaka jest prawidłowa wysokość koszenia? Średnia. Zbyt nisko ścięte źdźbła są narażone na przemarzanie, natomiast za wysokie na gnicie. Dlatego pamiętaj, by ustawić wysokość agregatu tnącego na wysokość ok.4 cm. 

Nawożenie i usuwanie mchu i 

Warto wiedzieć: jesienią sięgaj po nawozy pozbawione azotu. Szukaj tych, które w swoim składzie mają fosfor i potas, czyli pierwiastki, które są odpowiedzialne za lepsze krzewienie i poprawiają odporność darni na niskie temperatury. 

Zadbana murawa to też taka, na której próżno szukać mchu. Jeśli jednak widzisz go na swoim trawniku, masz dwie opcje:

  • zastosuj oprysk preparatami, które zawierają siarczan żelaza. 
  • zbadaj pH gleby. Jeśli zauważyłeś mech pomiędzy źdźbłami, to znak, że gleba jest zbyt kwaśna. Możesz to łatwo zmienić, stosując wapnowanie. Kiedy go przeprowadzać? Najlepszą porą do tego zabiegu jest jesień, kiedy trawa przestaje już rosnąć. Najodpowiedniejszy będzie nawóz typu węglanowego, czyli ten zawierający kredę nawozową lub wapno dolomitowe. Prócz obniżenia pH na bardziej zasadowy, dostarczysz w ten sposób do gleby szereg cennych mikroelementów. 

Na nic jednak opryski i nawożenie, jeśli nie poprawisz kondycji trawnika. Zadbaj więc o rozluźnienie gleby, tak aby woda spływała w głębsze warstwy gleby. W jaki sposób? Stawiając na wertykulację.

Wertykulacja 

Wertykulacja to najważniejszy zabieg, który pomoże Ci oczyścić darń. Dlaczego warto? Ma on na celu usunąć chwasty, mech i filc, który jest siedliskiem grzybów i bakterii chorobotwórczych.

Polega na pionowym nacięciu gleby, co skutkuje także rozluźnieniem jej struktury. Ziemia staje się wtedy przepuszczalna i chłonna, dlatego zarówno woda, tlen jak i składniki odżywcze z nawozów mogą przenikać do strefy korzeni. W efekcie twój trawnik stanie się bardziej odporny na patogeny, a źdźbła zagęszczą się i nabiorą pięknej, szmaragdowej barwy.  

Aeracja 

To zabieg, który pomoże Ci poprawić kondycję murawy i uodpornić ją na uszkodzenia powstałe w wyniku deptania. Polega na nakłuwaniu ziemi widłami albo aeratorem. Znacząco rozluźnia ziemię pod murawą, dzięki czemu źdźbła mogą się lepiej regenerować, a nawozy i woda przenikają do głębokich warstw. Jest drugim w kolejności zabiegiem po wertykulacji. Pamiętaj, żeby zachować właściwą kolejność - od tego zależy efektywność pielęgnacji.  

Kiedy wertykulować trawnik jesienią? 

Kiedy wertykulować trawnik jesienią? Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch czynników. Po pierwsze: jeśli przeprowadziłeś już wertykulację wczesną jesienią, nie ma potrzeby jej ponawiać. Po drugie: ilość opadów i temperatura. Zabieg wertykulacji  najlepiej wykonać przy chłodnej pogodzie kiedy trawa jest lekko wilgotna. Dlatego dobrym terminem do tego zabiegu jest początek listopada. 

Przydatne narzędzia 

W ofercie sklepu STIGA znajdziesz maszyny takie jak SV 213 E, SV 415 E oraz SVP 40 G  z serii Essential i Experience. Urządzenia te mają szerokość roboczą mieszczącą się w przedziale od 32 cm do 40 cm. Zostały wyposażone w kosze na zebrany materiał o pojemności 50 L. Różnią się typem napędu: wertykulator STIGA SVP 40 G został wyposażony w wysokowydajny silniki 4 - suwowy o pojemności 182 cm3 i mocy znamionowej równej 4 kW, natomiast maszyny SV 415 E i SV 213 E posiadają napęd elektryczny o mocach znamionowych 1500 i 1300W. Łączy je natomiast wielka wygoda użytkowania. Jeśli zastanawiasz się, który będzie idealny dla Ciebie, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki

wertykulator elektryczny alpina-min.jpg

Przygotowanie trawnika przed mrozem - pozostałe prace 

Jeśli pozostawisz butwiejące fragmenty roślin, stworzysz idealne środowisko do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych. To oczywiście odbije się negatywnie na kondycji trawnika, dlatego regularne sprzątanie trawy z opadłych liści i gałązek jest kluczowe o tej porze roku. W pracach porządkowych niezastąpione będą dmuchawy akumulatorowe takie jak na przykład SAB 500 AE, SAB 700 AE, SAB 900 AE i SAB 100 AE 4.0 Ah wydajne narzędzia, dzięki którym utrzymasz w czystości podjazd, taras, ścieżki i wszystkie elementy małej architektury ogrodowej takiej jak na przykład altany. 

Fanom ogrodowego recyklingu polecamy też model VS 100e 4.0 Ah, dmuchawę-odkurzacz, która nie tylko pomoże uporządkować każdą powierzchnię w ogrodzie, ale także (po przestawieniu jednej dźwigni)  rozdrabnia wciągany materiał roślinny, gromadząc go w pojemnym zbiorniku na odpadki.       

Ostatnie koszenie wciąż przed Tobą? Wybierz kosiarkę z pojemnym koszem i za jednym zamachem zbierz ścinki i zalegające na trawniku liście! 

Jak widzisz, przed zimą Twój ogród bardzo Cię potrzebuje. Na pytanie “jak pielęgnować trawnik jesienią” odpowiedź jest prosta: nie dopuścić, by wśród źdźbeł pozostał filc, mech oraz butwiejące resztki liści. Dlatego, poza koszeniem, które jest nie mniej ważne, należy zadbać o porządek.  Mamy także nadzieję, że już wiesz jak i kiedy wertykulować trawnik jesienią! To kluczowy zabieg, dzięki któremu zabezpieczysz trawnik, aby na wiosnę móc cieszyć się jego pięknem. Przygotowanie trawnika przed mrozem to nic trudnego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w wydajne narzędzia. A jeśli potrzebujesz któregoś z nich, zajrzyj na stiga.pl .  Powodzenia! 

Zobacz produkt w sklepie Stiga