Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zimą?

Urządzenia ogrodowe
Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zimą?

Ostatnie koszenie trawy to nie jedyna praca z kosiarką, która czeka Cię jeszcze przed zimą. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie maszyny do kilkumiesięcznego spoczynku tak, aby wraz z nastaniem kolejnej wiosny była w pełni gotowa do pracy. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić samodzielną konserwację kosiarki!

Spis treści:

W gorączce jesiennych prac ogrodowych nie trudno jest zapomnieć o konserwacji sprzętu. Najczęściej tym zaniedbaniom ulegają kosiarki. Odstawione do garażu i nieprzygotowane na nadejście zimy ulegają kosztowym uszkodzeniom, których skutki widoczne są dopiero wiosną.

W jaki sposób samodzielnie przeprowadzić konserwację maszyny?

 1. Odłącz świecę zapłonową

Zanim przystąpisz do właściwych prac konserwujących, upewnij się, że przewód wysokiego napięcia został odłączony od świecy zapłonowej. W ten sposób zabezpieczysz kosiarkę przed przypadkowym uruchomieniem, a w rezultacie – wyeliminujesz ryzyko groźnego dla zdrowia wypadku.

Co w przypadku kosiarki elektrycznej?

Przygotowując się do konserwacji kosiarki elektrycznej, upewnij się, że przewód zasilający odłączony jest od gniazdka elektrycznego.

 1. Dokładnie wyczyść kosiarkę

Konserwację kosiarki rozpocznij od bardzo dokładnego wyczyszczenia obudowy oraz wewnętrznej strony maszyny z zaschniętej trawy oraz innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się od ostatniego koszenia. W tym celu możesz wykorzystać tradycyjną myjkę, węża ogrodowego czy sprężone powietrze. Zrezygnuj jednak z myjki ciśnieniowej, która może uszkodzić delikatne elementy kosiarki; ponadto woda pod wysokim ciśnieniem może dostać się do miejsc, z których nie będzie mogła swobodnie wyciec, co może spowodować korozję wewnątrz maszyny.

W przypadku kosiarki elektrycznej w pierwszej kolejności skoncentruj się na dokładnym przeglądzie przewodu zasilającego oraz gniazda przyłączeniowego. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nacięcia czy przetarcia, nie zwlekaj z naprawą. Uszkodzone kable to potencjalne zagrożenie zarówno dla Ciebie (skutkujące groźnym porażeniem prądu), jak i kosiarki (która może ulec nagłej awarii podczas pracy). Sprawdź również mocowanie silnika; w tym celu dokręć luźne śruby i nakrętki, które poluzowały się podczas intensywnej eksploatacji urządzenia w ostatnich miesiącach. Nie zapomnij również o przetestowaniu wyłącznika elektrycznego. Poprawie działająca kosiarka w sytuacji nagłego puszczenia jej w czasie pracy powinna natychmiast się wyłączyć. Jeżeli urządzenie nie przerywa swojej pracy oznacza to, że sprężyny znajdujące się w wyłączniku reagują zbyt wolno, a w konsekwencji – powinny zostać wymienione na nowe.

Dopiero po wykonaniu tych kilku podstawowych czynności, możesz przystąpić do oczyszczania maszyny ze starej trawy i grudek zaschniętej ziemi.

 1. Opróżnij zbiornik paliwa

Niewykorzystane paliwo pozostałe w kosiarce po ostatnim koszeniu możesz wypalić do końca (w przypadku niewielkiej ilości) lub - za pomocą odsysarki - przelać je ze zbiornika do kanistra. Aby poprawnie wykonać tę czynność postępuj według instrukcji:

 • uruchom kosiarkę i odczekaj do chwili, gdy będzie w pełni nagrzana,
 • wyłącz maszynę, poczekaj aż ostygnie,
 • odlej paliwo do kanistra lub innego bezpiecznego pojemnika ze szczelnym zamknięciem,
 • ponownie uruchom kosiarkę i pozwól jej pracować aż do całkowitego wypalenia resztek paliwa (pozostałych w przewodach doprowadzających i gaźniku).

Dlaczego powinieneś opróżnić zbiornik paliwa kosiarki przed zimą?

Pozostawiona w kosiarce benzyna paruje – lekkie frakcje ulatniają się, jednak cięższe pozostają wewnątrz maszyny, tworząc lepką maź zalepiającą kanaliki w gaźniku. Skutki tej sytuacji odczujesz za kilka miesięcy, podczas pierwszego koszenia, gdy kosiarka z mieszanką starego i nowo dolanego paliwa nie wytrzyma tak obciążającej silnik mieszanki i „odmówi współpracy” niedługo po wyjechaniu na trawnik.

 1. Wymień olej

Wymiana oleju to czynność obowiązkowa w konserwacji kosiarek wyposażonych w silnik 4-suwowy. Najkorzystniej przeprowadzić ją zaraz po wypaleniu paliwa z kosiarki – przy nagrzanym silniku. Dzięki temu będziesz mógł zdecydowanie łatwiej zlać olej pozostały w maszynie.

Większość nowoczesnych kosiarek posiada specjalne korki do zlewania oleju, zlokalizowane w dolnej części korpusu. Wystarczy, że pod to miejsce podłożysz naczynie, do którego ma zostać zlany olej, odkręcisz korek i cierpliwie poczekasz aż wycieknie całość płynu.

W przypadku, gdy kosiarka nie posiada korka wypustowego, odkręć korek wlewu i posługując się odsysarką, usuń olej.

Stary olej natychmiast zastąp świeżym, po czym upewnij się, że poziom oleju w kosiarce jest właściwy. W tym celu dokładnie zakręć korek wlewu wyposażony w bagnet; właściwa ilość oleju nie powinna przekraczać górnego oznaczenia na wskaźniku.

 1. Oczyść filtr powietrza

Za efektywne spalanie paliwa i płynną pracę kosiarki bezpośrednio odpowiada filtr powietrza. Zadbaj więc o jego czystość.

Jeżeli silnik kosiarki zaopatrzony jest w filtr papierowy, należy go wyjąć i oczyścić poprzez lekkie postukiwanie o twarde podłoże. Gdyby pomimo tego filtr pozostał brudny, wymień go na nowy.

W przypadku filtrów gąbkowych powinieneś go wyjąć, wypłukać w wodzie z mydłem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Następnie na nowo nasącz go olejem do filtrów i zamontuj w silniku kosiarki.

 1. Wyczyść świece zapłonową

Wykorzystując klucz nasadowy, wykręć świecę zapłonową. Z pomocą drucianej szczoteczki dokładnie oczyść jej elektrody, a następnie – wykorzystując szczelinomierz –ustaw szczelinę między nimi na 0,5 mm.

 1. Naostrz nóż tnący

Ze względu na ryzyko skaleczeń, podczas konserwacji noża kosiarki nawet na chwilę nie zdejmuj rękawic ochronnych. Aby odkręcić nóż tnący wystarczy wykręcić śrubokrętem przytrzymującą go śrubę. Jeżeli dysponujesz wyważarką do noża możesz go samodzielnie naostrzyć oraz wyważyć. Jeżeli nie – powierz tę czynność specjalistom.

Konserwacja kosiarki – samodzielnie czy z pomocą serwisu?

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić prace konserwacyjne kosiarki, nie wahaj się oddać zaufanemu serwisowi. Ta decyzja jest uzasadniona szczególnie w wypadku sprzętu wysokiej klasy. Profesjonalna konserwacja kosiarki nie kosztuje wiele, a gwarantuje długą żywotność i bezawaryjną pracę kosiarki. Warto tę kwestię rozważyć już teraz, gdy w okresie między końcem jesieni a początkiem zimy, punkty serwisowe z reguły nie są przeciążone zleceniami, więc maksymalnie szybko mogą zaopiekować się Twoją kosiarką.

Zobacz produkt w sklepie Stiga