Jaskry w ogrodzie to strzał w dziesiątkę. Jak je uprawiać?

Ogród
Jaskry w ogrodzie to strzał w dziesiątkę. Jak je uprawiać?

Szukasz oryginalnych roślin, które ozdobią Twoją rabatę? Jaskry azjatyckie mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Te wyjątkowe byliny czarują eleganckimi kwiatami, przywodzącymi na myśl kwiaty róż. Choć jaskry nie należą do roślin łatwych w uprawie, to z pewnością warto mieć je w swoim ogrodzie. Sprawdź, jak je pielęgnować.

Czym wyróżniają się jaskry?

Jaskry azjatyckie (Ranunculus asiaticus) to piękne, niewielkie (ok. 30-40 cm) byliny pochodzące z południowo-zachodniej Azji. Rośliny te wyróżniają się pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi oraz pojedynczymi, pięciopłatkowymi kwiatami koloru czerwonego. W uprawie ogrodowej znaleźć można jednak wiele odmian mieszańcowych, charakteryzujących się dużymi (pełnymi lub półpełnymi) kwiatami w różnych kolorach m.in.: 

  • białym, 
  • żółtym, 
  • fioletowym, 
  • pomarańczowym. 

Dekoracyjne kwiaty jaskrów często porównywane są z kwiatami róż lub piwonii. Podobnie jak róże w ogrodzie, mogą być centralnym elementem rabaty lub ozdobą ogródka frontowego.

Jaskry kwitną na początku lata (najczęściej w czerwcu), dlatego warto łączyć je z letnimi bylinami, takimi jak np. dzwonki czy orliki. Można z nich tworzyć efektowne kompozycje jednogatunkowe, które zachwycą odwiedzających ogród. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o byliny, żeby kwitły pięknie i długo, sprawdź jeden z naszych poradników.

Jakie wymagania mają jaskry azjatyckie?

Choć ten gatunek może wymagać nieco więcej uwagi, jego piękne, pełne kwiaty w szerokiej gamie kolorów wynagradzają włożony wysiłek. Jaskry azjatyckie są doskonałym wyborem do dekoracji ogrodów, tarasów, balkonów oraz na kwiaty cięte do bukietów. By obficie kwitły, należy zapewnić im stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. Trzeba zadbać również o odpowiednie podłoże dla tych roślin. Jaskry nie tolerują zarówno przesuszenia gleby, jak i nadmiaru wilgoci. Z tego powodu musisz zapewnić im żyzne, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste podłoże. Możesz wykorzystać do tego odpowiedni sprzęt. Urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie wiele funkcji. Doskonale sprawdzą się do przygotowywania gleby. Mogą one obsypywać, spulchniać, zamiatać, a nawet przekopywać podłoże.  Ziemia do uprawy jaskrów powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny (pH 4,5-7).

stiga-SILEX95H.jpg

Jeśli chcesz, by w kolejnym roku kwiaty znów zdobiły Twój ogród, możesz spróbować je przechować przez zimę w pomieszczeniu. Jaskry w ogrodzie powinny pozostać w gruncie do momentu, aż ich liście uschną. Bulwy należy wykopać na początku jesieni (we wrześniu), a po oczyszczeniu, przysypać trocinami lub torfem i pozostawić w chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze około 8-10℃).

Jaskier – uprawa w ogrodzie

Te rośliny w polskich warunkach klimatycznych nie zimują w gruncie, dlatego uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Kiedy sadzić jaskry w ogrodzie? Bulwy tych roślin możesz sadzić do gruntu w okresie od kwietnia do maja. Przed sadzeniem pamiętaj jednak o namoczeniu roślin przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Sadzonki jaskrów możesz natomiast posadzić do gruntu dopiero w połowie maja. Zakop je na głębokości 5 cm, w rozstawie 15 cm.

jaskry.jpg

Pielęgnacja jaskrów

Najważniejszym zabiegiem w uprawie jaskrów jest regularne podlewanie. Powinieneś dbać o nie od momentu, gdy jaskry w ogrodzie wypuszczą pierwsze liście aż do zakończenia kwitnienia. Nie dopuszczaj do zastojów wody i nadmiaru wilgoci. Może to sprzyjać gniciu korzeni i chorobom grzybowym. Po przekwitnięciu jaskrów zaprzestań podlewania, aby pędy mogły obumrzeć. 

Jaskier azjatycki w ogrodzie potrzebuje również składników odżywczych. Wystarczy, że będziesz go zasilać raz w sezonie (wiosną) nawozem organicznym. Pamiętaj także o ochronie jaskrów przed szkodnikami i chorobami. W celach profilaktycznych stosuj preparaty na bazie substancji naturalnych.

Wybierz jaskry i ozdób swój ogród

Uprawa jaskrów w ogrodzie może przynieść wiele satysfakcji, a ich kwiaty będą cieszyć oczy przez całe lato. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, nawożeniu i ochronie przed szkodnikami, Twoje jaskry azjatyckie będą zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć. Możesz rozważyć również inne rodzaje tych majestatycznych roślin, a są to np.:

  • jaskier bulwkowy,
  • jaskier kosmaty,
  • jaskier skalny,
  • jaskier górski,
  • jaskier polny.

Postaw na różnorodność w swoim ogrodzie, aby stworzyć piękne kompozycje kwiatowe. Nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami i odmianami – każda roślina wniesie coś wyjątkowego do Twojej zielonej przestrzeni.

Źródła:

1. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016, s. 373.