Jak skutecznie poprawić strukturę gleby?

Ogród
Jak skutecznie poprawić strukturę gleby?

Zadbany ogród to efekt nie tylko regularnej pielęgnacji, ale i dobrej kondycji samej gleby. Warto o nią zadbać jeszcze przed pierwszymi wiosennymi wysiewami. Poznaj skuteczne sposoby na poprawę struktury gleby po zimie!

Gleba piaszczysta

Sporo pracy wymaga gleba piaszczysta. Jej luźna struktura uniemożliwia zatrzymanie wody, która - spływając zbyt szybko - usuwa składniki odżywcze obecne w głębszych warstwach. W ten sposób korzenie roślin ulegają przegniciu, a sama gleba przesuszeniu. Zaletą gleby piaszczystej jest natomiast zdolność szybkiego nagrzewania, dlatego doskonale sprawdza się jako podłoże dla roślin pochodzących z ciepłych stref klimatycznych.

Jak poprawić strukturę gleby piaszczystej?

Naprzemienne stosowanie kompostu i obornika zwiększy jej chłonność, tj. zdolność do gromadzenia zarówno wody, jak i niezbędnych makroelementów. Wykorzystaj również mieloną glinę. W tym celu niewielką jej warstwę (ok. 5 cm) rozłóż bezpośrednio na powierzchnię działki, a następnie przekop na głębokość szpadla. Możesz również wymieszać glinę z nawozem organicznym i dopiero w takiej postaci dodać do gleby.

Gleba gliniasta

Gleba gliniasta (choć odpowiednio nawilżona) z reguły jest niedotleniona, co prowadzi do przegnicia młodych korzeni kwiatów, drzew ozdobnych czy krzewów. Zaletą gleby gliniastej jest nieprzepuszczalność substancji odżywczych – raz pobrane, zostają związane przez cząstki gleby i dostarczane świeżo posadzonym roślinom.

Jak poprawić strukturę gleby gliniastej?

Wymaga ona przede wszystkim rozluźnienia struktury. W tym celu dodaj do niej gruboziarnistego piasku, drobnego żwiru oraz kompostu (lub przekompostowanego obornika czy torfu); najlepsze efekty osiągniesz, mieszając część mineralną z organiczną w proporcjach 1:2. Tak przygotowaną mieszankę rozłóż na całej działce (warstwą ok. 10 cm) i starannie wymieszaj na głębokość co najmniej 20 cm.

JAK STOSOWAĆ NAWOZY ORGANICZNE?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę struktury gleby jest regularne stosowanie nawozów organicznych. Kompost, obornik i torf są cennymi źródłami próchnicy niezbędnej do zachowania optymalnego poziomu dotlenienia oraz nawilżenia.

Jeżeli zależy Ci na poprawie podłoża pod wysiew określonego gatunku roślin (np. różaneczników, iglaków), początkiem wiosny lub na przełomie wiosny i lata posyp je nawozem specjalistycznym, kierując się wskazówkami podanymi w ulotce dołączonej do opakowania.

  • Kompost

W przeciwieństwie do nawozów sztucznych, kompost możesz stosować regularnie (nawet raz w miesiącu) bez ryzyka przenawożenia. Z reguły dawka 5kg/m² wystarczy, aby dostarczyć do głębszych warstw gleby cenne wartości odżywcze. Pamiętaj, że kompost to nie tylko zgrabione przed zimą liście, ale także odpadki kuchenne, chwasty oraz resztki roślin wymiecione ze ścieżek ogrodowych. Dbając o różnorodność składników, dostarczasz glebie pełen wachlarz makroelementów niezbędnych roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

  • Obornik

Doskonałą alternatywę dla kompostu stanowi obornik. Dostępny w sklepach obornik przekompostowany należy rozrzucać wczesną wiosną lub jesienią w dawce 4kg/ m², a następnie przekopać. Naturalny obornik stosuj jednak wyłączcie jesienią ze względu na ryzyko uszkodzenia korzeni roślin przez zbyt wysokie stężenie związków mineralnych.

  • Torf

Dobrym rozwiązaniem jest również torf, choć w porównaniu do kompostu czy obornika zawiera zbyt mało składników, aby intensywnie odżywić glebę. Stosuj go więc z dodatkiem nawozów mineralnych - najlepiej uniwersalnych wieloskładnikowych, jak np. Azofoska, Polifoska, Florovit, Fructus.

Co z kwasowością gleby?

Przed rozpoczęciem wiosennych prac w ogrodzie i na działce, obowiązkowo sprawdź poziom kwasowości gleby. Zdecydowana większość roślin najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym (pH 6,6 - 7,2) lub lekko kwaśnym (pH 5,6 - 6,5).

Co zrobić, gdy badanie wskaże odczyn kwaśny?

Kwasowość gleby zniwelujesz dzięki nawozowi wapniowemu (np. kredzie mielonej czy dolomitowi). Rozłóż go cienką warstwą na glebie, a następnie dokładnie przekop.

Jak zbadać poziom kwasowości? Zajrzyj do artykułu "Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!"

Właściwe przygotowanie gleby - w ogrodzie oraz na działce - do nadchodzącej wiosny to kluczowy czynnik mający wpływ na kondycję świeżo wysianych roślin. Wykorzystując wiedzę o zabiegach pielęgnacyjnych poprawiających strukturę podłoża, stwarzasz im lepsze warunki do wzrostu, dzięki czemu możesz cieszyć się nie tylko pięknym ogrodem, ale i obfitymi zbiorami.

Zobacz produkt w sklepie Stiga