Jak przygotować ziemię pod warzywa?

Ogród
Jak przygotować ziemię pod warzywa?

Warzywa z własnego ogrodu są prawdziwym przysmakiem na wiosennym i letnim stole. By cieszyć się z obfitych i zdrowych plonów, musisz najpierw zadbać o odpowiednią ziemię. Do prawidłowego wzrostu i plonowania, rośliny potrzebują żyznego i gruzełkowatego podłoża, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Sprawdź, jak możesz przygotować swój ogródek.

Jaka powinna być ziemia pod warzywa?

Warzywa należą do roślin wymagających pod względem uprawy. Kluczowe znaczenie dla jakości i obfitości ich plonów ma odpowiednie podłoże. Jaka ziemia będzie najlepsza do Twojego ogrodu? Podłoże do uprawy warzyw powinno charakteryzować się gruzełkowatą strukturą, dobrą przepuszczalnością, dużą pojemnością wodną i powietrzną. Dodatkowo musi być żyzne – zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe. Gleba w warzywniku powinna także dobrze utrzymywać ciepło. 

Zwróć szczególną uwagę na pH ziemi pod warzywa. Dla większości gatunków optymalny jest odczyn lekko kwaśny (6-6,8). Szczególne wymagania względem pH1 mają m.in.:

  • bób – 6,5-7;
  • brokuł – 6-8;
  • brukselka – 6,5-7;
  • cebula – 6-7,5;
  • cukinia – 6-7,5;
  • czosnek – 6,5-7,4;
  • kapusta pekińska – 6,5-7,5;
  • papryka – 5,5-6,5;
  • pomidor – 5,5-7.
Warzywa z dobrej jakości ziemi

Jaką ziemię kupić pod uprawę warzyw? 

W sklepach ogrodniczych możesz zakupić gotowe podłoże przeznaczone do ogrodu warzywnego. Uniwersalna ziemia pod warzywa produkowana jest na bazie torfu i zwykle zawiera nawóz organiczny (np. kompost, biohumus). Takie podłoże nadaje się do uprawy większości popularnych gatunków warzyw. 

Jeśli planujesz uprawę pomidorów lub innych warzyw psiankowatych (np. bakłażana, papryki), możesz również sięgnąć po podłoże dedykowane tej grupie roślin. Zawiera ono specjalnie dobrane makro- i mikroelementy – niezbędne do prawidłowego wzrostu i plonowania tych roślin. 

Tak przygotujesz odpowiednią ziemię krok po kroku

Pozbądź się chwastów i zadbaj o teren pod warzywnik

Od czego należy rozpocząć przygotowanie ziemi pod warzywa? Pierwszym krokiem jest dokładne odchwaszczenie przyszłego warzywnika. W tym celu przekop cały teren, usuwając wszystkie korzenie i kłącza chwastów. Glebogryzarki spalinowe doskonale sprawdzą się do odpowiedniego przygotowania ziemi. Dzięki nim szybko rozbijesz glebę i ją wyrównasz. Dla osiągnięcia zadowalających rezultatów powtórz ten zabieg po upływie kilku tygodni, gdy pozostałe w podłożu chwasty zaczną kiełkować.

Popraw strukturę podłoża w ogrodzie warzywnym

Ziemia nie może być ani zbyt zbita, ani zbyt lekka. Jeśli podłoże w Twoim ogrodzie jest ciężkie i gliniaste, rozluźnij je przy pomocy drobnoziarnistego piasku i wzbogać kompostem. Do lekkiej, piaszczystej ziemi pod warzywa dodaj natomiast nawóz organiczny, który poprawi jej strukturę. 

Sprawdź pH ziemi pod warzywa

Zanim przystąpisz do wysiewu nasion, powinieneś sprawdzić poziom kwaskowatości gleby pod kątem wymagań wybranych gatunków. Sprawdź nasz krótki przewodnik w tym temacie. Jeśli pH ziemi jest nieodpowiednie, musisz je zmodyfikować. Do zakwaszenia podłoża możesz użyć kwaśnego torfu, obornika lub nawozu zakwaszającego.

Jak odkwasić ziemię pod warzywa? Gdy odczyn podłoża jest zbyt wysoki, zastosuj nawóz wapniowy. Wapnowanie w warzywniku najlepiej przeprowadzić po zakończeniu zbiorów – jesienią. Nie należy wapnować ziemi bezpośrednio przed uprawą warzyw dyniowatych, psiankowatych czy cebulowych. 

Popraw żyzność podłoża do uprawy warzyw

Dobra gleba do uprawy warzyw musi być zasobna w próchnicę. Aby zwiększyć jej żyzność i poprawić strukturę, możesz zastosować nawozy zielone z roślin motylkowych. Tego typu rośliny ścina się i miesza z podłożem około 4-6 tygodni przed siewem warzyw, dlatego najlepiej wysiać je już jesienią. W dojrzałym warzywniku nawozy zielone wystarczy stosować raz na kilka lat.

Kiedy nawozić ziemię pod warzywa? Wiosną zalecane jest wzbogacenie podłoża kompostem. Jesień to natomiast najlepsza pora na zastosowanie w Twoim warzywniku obornika. Z reguły obornik w warzywniku stosuje się co 3-5 lat (częściej na glebach lekkich). Dodatkowo w uprawie warzyw przydatne są nawozy mineralne. Powinny być one dostosowane do wymagań konkretnego gatunku. Rozsiewacz nawozów pomoże w ich rozprzestrzenianiu. To urządzenie z łatwością podepniesz do traktora ESTATE i TORNADO. Wiosną możesz również zasilić warzywa azotem, który przyspiesza przyrost zielonej masy.

Warzywa w przygotowanej pod uprawę ziemi

Jak przygotować ziemię pod warzywa wiosną?

Ostatnim ważnym etapem przygotowania ziemi – zwłaszcza wczesną wiosną –  jest jej spulchnienie i napowietrzenie. W tym celu musisz przekopać podłoże na głębokość ok. 15-30 cm przy pomocy szpadla lub glebogryzarki i rozbić większe grudki ziemi. Bezpośrednio przed siewem nasion wyrównaj podłoże. Gleba powinna być lekko wilgotna – przyspieszy to kiełkowanie nasion.


Źródła:

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, 2017, s. 484-607.