Jak zadbać o prawidłową formę koron drzew ozdobnych zimą?

Ogród
Jak zadbać o prawidłową formę koron drzew ozdobnych zimą?

Formowanie koron to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym drzewa i krzewy zachowują doskonałą kondycję i estetyczny wygląd niezależnie od panujących warunków. Dowiedz się, w jaki sposób wykonać cięcie roślin ozdobnych, by przyciągały wzrok i przez cały rok zdobiły przydomowy krajobraz!

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg formowania koron drzew ozdobnych?

Drzewa ozdobne możesz formować niemalże przez cały rok, ale najkorzystniejszym okresem na wykonywanie tego rodzaju prac ogrodowych jest początek zimy, gdy temperatura spada do 0⁰C. Lekkie przymrozki pomogą przyciętym roślinom przetrwać zimę, skutecznie zapobiegając wyciekowi naturalnych soków (tzw. „łez).

Cięcie przeprowadzane w późniejszym okresie, tj., gdy temperatura spadnie na stałe poniżej 0⁰C, nie jest jednak dobrym pomysłem. Wówczas rany powierzchniowe pozostałe na powierzchni ukróconych gałęzi i łodyg nie goją się prawidłowo, wskutek czego z reguły dochodzi do obumarcia całej rośliny. Co więcej, mróz uszkadza wewnętrzną strukturę kory drzew, która narażona na gwałtowną zmianę temperatury, stają się doskonałym źródłem rozwoju bakterii i patogenów chorobotwórczych

4 techniki formowania koron drzew i krzewów ozdobnych

Cięcie pielęgnacyjne, innymi słowy podstawowe, ma na celu utrzymanie dominującej pozycji pędu głównego i przycięcie pozostałych gałęzi tak, by zapobiec ich wzrostowi pod kątem ostrym (tworzenie „klina”) zwiększającego ich podatność na złamania. Najbardziej pożądanym rodzajem połączenia pędów bocznych w stosunku do głównego konara, jest ten przypominający kształt litery U (zwany siodełkiem), zapobiegający niepożądanemu ich złamaniu. Cięcie prześwietlające, wykonuje się, by usunąć zbędne i chore pędy, które ograniczajądostępświatła do wewnętrznej warstwy korony drzewa. Cięcie sanitarne polega na oczyszczeniu drzew z suchych, chorych, nadłamanych czy zniekształconych gałęzi. Wykonane zimą, pobudza do kwitnięcia gatunki wegetujące latem i jesienią. Cięcie musi przebiegać na styku obumarłej i zdrowej części rośliny -  tak, by uniknąć uszkodzenia dobrych tkanek. Z kolei cięcie zwane odmładzającym dotyczy starych, wiekowych drzew wyróżniających się mocno rozkrzewioną i nieuporządkowaną koroną. By nadać jej właściwą formę, systematycznie usuwaj zdrewniałe pędy aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Nie śpiesz się –  stare drzewa wymagają delikatnego traktowania, przede wszystkim wydłużenia terminu przycinania do dwóch sezonów.

W jaki sposób przyciąć konary drzew o małej średnicy?

Pędy drzew o cienkim rdzeniu rosnące po ukosie, przycinaj prostopadle do osi, a te wzrastające w linii prostej – pod skos. Pamiętaj jednak, że cięcie zbyt mocno nachylone naraża drzewo na działanie bakterii chorobotwórczych. Wybór docelowej metody skracania pędów zależy również od ich położenia, tj. odległości od pąków. Miejsce cięcia powinno znajdować się tuż nad nimi i wynosić od 0,5 do maksymalnie 2 cm głębokości.

Jak prawidłowo pozbyć się grubych gałęzi?

By nie narazić gałęzi na uszkodzenie i wyłamanie pod własnym ciężarem, a w efekcie oderwanie znacznej ilości kory, należy zastosować cięcie w 3 etapach:

  1. etap: podcięcie na ¼ (lub ½) jego średnicy w odległości ok. 15 cm od pnia,
  2. etap: cięcie docinające prowadzone tuż nad pierwszym, które skutkuje usunięciem gałęzi,
  3. etap: cięcie wyrównujące oddalone o 2-3 cm od pnia w celu usunięcia pozostałości po wyciętej gałęzi.

Nigdy nie przycinaj gałęzi wzdłuż pnia, ponieważ grozi to poważnym naruszeniem tkanki kory. Prawidłowo wykonane cięcie umożliwia stworzenie warstwy, która skutecznie ochroni powstałą ranę przed uszkodzeniami. By dodatkowo ją zabezpieczyć, zastosuj specjalne maści ogrodnicze. Pełnią one funkcję „sztucznej kory” i minimalizują ryzyko wdania się infekcji.

Pilarki Stiga - moc i niezawodność 

Źródło: www.stiga.pl

Narzędzia przeznaczone do cięcia i formowanie drzew ozdobnych

By wykonać zabiegi formowania drzew ozdobnych w sposób precyzyjny, potrzebujesz równie precyzyjny sprzęt. Idealnym rozwiązaniem może okazać się pilarka łańcuchowa: elektryczna, akumulatorowa lub łańcuchowa. Wszystkie zapewniają w pełni komfortową i bezpieczną pracę. Co więcej, są tak samo łatwe w obsłudze. W drobnych zadaniach w przydomowym ogródku idealnie sprawdzi się przyjazna dla środowiska, pilarka elektryczna (SE 2016 Q) zaś z przycięciem grubych gałęzi czy pni drzew najlepiej radzi sobie pilarka spalinowa zasilana przez mocny 2-suwowy ślimak o mocy 2,2 KM (SP 386). Gałęzie o cienkich pędach nie wymagają ingerencji ciężkiego sprzętu – do ich przycięcia lekki i kompaktowy sekator akumulatorowy.

Formowanie drzew i krzewów ozdobnych to zabieg przynoszący wiele korzyści roślinom w Twoim ogrodzie – poprawia i podtrzymuje ich kondycję, a także chroni przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych. Dobrze wykonane cięcie przyśpiesza kwitnienie drzew i krzewów ozdobnych. Dzięki temu możesz cieszyć się ich wyjątkowym pięknem już od pierwszych dni wiosny, jednocześnie podziwiając jak przydomowy ogród znów budzi się do życia.

Zobacz produkt w sklepie Stiga