Jak prawidłowo sadzić drzewa?

Zrób to sam
Jak prawidłowo sadzić drzewa?

Błędy popełnione podczas sadzenia drzew, choć niezauważalne na początku, ostatecznie mogą zrujnować wygląd całego ogrodu. Podpowiadamy, gdzie i w jaki sposób sadzić drzewa ozdobne, by uatrakcyjniły przydomowy krajobraz.

Spis treści:

Termin sadzenia drzew różni się w zależności od rodzaju wybranej rośliny. Drzewa pozbawione bryły korzeniowej należy sadzić jesienią (do pierwszych przymrozków) lub wiosną (do końca kwietnia). Podobnie jest z drzewami ukorzenionymi, tzw. „balotowanymi”, w których korzenie owinięte są w specjalną tkaninę; liściaste możesz sadzić do przymrozków, natomiast iglaki - od połowy kwietnia do połowy maja lub od połowy sierpnia do połowy października. Jedynie rośliny uprawiane i sprzedawane w pojemnikach nadają się do sadzenia o dowolnej porze roku.

Gdzie posadzić drzewo?

Najlepszym miejscem dla nowego drzewka w ogrodzie są obrzeża działki. Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że wybrana lokalizacja na pewno jest tą właściwą. Kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę to:

  • odległość od ogrodzenia – szybko rosnące drzewa liściaste już po kilkunastu latach osiągają wysokość do 20 m., iglaste natomiast niewiele mniej – 15 m. Istnieje więc ryzyko, że dorosłe drzewo uszkodzi ogrodzenie (korzenie mogą uszkodzić jego fundamenty, a konary przerastać lub nawet wyginać pręty). Z drugiej strony, drzewo rozrastające się poza ogrodzeniem może przeszkadzać Twoim sąsiadom (szczególnie jesienią, gdy intensywnie opadające liście będą regularnie przykrywać ich trawnik). Musisz liczyć się z tym, że w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem Cywilnym - będą oni mogli samodzielnie przyciąć gałęzie i korzenie drzewa przerastające na ich stronę,
  • odległość od elewacji – po kilku latach konary rozrastającego się drzewa mogą uszkodzić elewację, a nawet dach. Dodatkowo, spadające jesienią liście mogą zapychać rynny. Warto więc zachować bezpieczną odległość między posadzoną rośliną a posesją. Z reguły wynosi ona nieco więcej niż promień korony,
  • przebieg przewodów i rur – korzenie drzew mogą rozgałęziać się nawet do 4 metrów od pnia, co może skutkować poważnym uszkodzeniem instalacji prowadzonych pod ziemią.

Przygotowanie gleby

Drzewo, podobnie jak każda roślina obecna w Twoim ogrodzie, do prawidłowego wzrostu wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża.

By sadzonka prawidłowo się przyjęła, w pierwszej kolejności upewnij się, że odczyn gleby jest właściwy dla wybranego gatunku drzewa:

  • lekko kwaśny dla iglaków,
  • zasadowy dla orzecha włoskiego, kasztanowca, leszczyny, migdałka trójklapowego, modrzewia europejskiego, cisu.

Następnie usuń ewentualne chwasty i przekop grunt. Ważna jest szerokość powstającego dołka – powinna być 2 razy większa od szerokości bryły korzeniowej. Chcąc przyśpieszyć wzrost młodych drzewek, możesz dodatkowo odżywić glebę kompostem lub obornikiem.

Sadzenie drzew

Na kilka godzin przed posadzeniem drzewek, dobrze nawilż bryłę korzeniową – doniczki z sadzonkami obficie podlej, natomiast rośliny z odkrytymi korzeniami lub balotowane wstaw do wiadra z wodą.

  • drzewka z odkrytymi korzeniami delikatnie umieść w przygotowanym dołku, korzenie rozłóż i przysyp,
  • u drzewek balotowanych rozwiń tkaninę, w którą zawinięto korzenie. Możesz ułożyć je na dnie dołka lub pozostawić na bryle (z czasem ją przerosną),
  • drzewka w pojemnikach ostrożnie wyjmij z doniczki i rozplącz korzenie. Sadzonkę ustaw pionowo i dokładnie obsyp ziemią. Na końcu wokół rośliny uformuj wgłębienie, służące do gromadzenia nadmiaru wody.

Pielęgnacja młodych drzewek

W pierwszym roku wegetacji, każde drzewko z osobna należy intensywnie podlewać i odchwaszczać. By ograniczyć wzrost chwastów w przyszłości, zastosuj popularny zabieg ściółkowania: wokół pnia rozsyp cienką warstwę kory (3 – 5 cm), co ograniczy parowanie wody z gleby. W kolejnych latach – szczególnie na wiosnę i do II połowy lata - możesz te miejsca dodatkowo zasilać odżywczym kompostem lub nawozem mineralnym.

Młode drzewka wymagają również regularnego cięcia; sadzone wiosną – tuż po, sadzone jesienią – początkiem kolejnego sezonu. Pędy skróć nie więcej niż o 2/3 długości. W ten sposób przywrócona zostanie równowaga między częścią korzeniową a koroną, która została zaburzona podczas sadzenia rośliny. W sprawnym przycinaniu młodych pędów pomogą Ci nożyce akumulatorowe. Są lekkie, poręczne i w pełni bezpieczne, przez co możesz używać ich nawet jeżeli nie masz doświadczenia w obsłudze narzędzi ogrodniczych. Obok cięcia gałązek świeżo posadzonych drzewek, nożyce akumulatorowe doskonale sprawdzą się również w innych lekkich pracach w ogrodzie, np. formowaniu koron krzewów ozdobnych. W przyszłości natomiast warto zainwestować w sekator spalinowy z dodatkowym wysięgnikiem. Dzięki niemu cięcie gałęzi znajdujących się w wyższych partiach rośliny nie będzie problemem.

Drzewa nie tylko nadają ogrodowi właściwego charakteru, ale i wpływają na poprawę mikroklimatu - przede wszystkim poprzez zwiększanie ilości tlenu oraz poziomu wilgotności powietrza. Niemniej ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych; drzewa osłaniają przed palącym słońcem oraz wiatrem, zatrzymują również kurz i inne zanieczyszczenia. Z tych względów warto poświęcić im więcej uwagi już na etapie planowania przydomowego krajobrazu.

Zobacz produkt w sklepie Stiga