Jak dbać o malwy w ogrodzie? Wskazówki i porady

Ogród
Jak dbać o malwy w ogrodzie? Wskazówki i porady

Malwy to jedne z najpopularniejszych wiejskich kwiatów. Rośliny te na stałe wpisały się w rustykalny krajobraz, dlatego często budzą wspomnienia z beztroskim dzieciństwem. Dziś, gdy coraz więcej osób tęskni za naturą, malwy w ogrodzie przeżywają swój renesans. Podpowiadamy, jak uprawiać te piękne kwiaty.

Malwy w ogrodzie – kompozycje

Malwy to rośliny z rodziny ślazowatych, pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego. Chociaż na świecie znanych jest około 80 gatunków, w uprawie ogrodowej dominuje jeden – malwa różowa (Alcea rosea). Krzyżówka różnych odmian doprowadziła do wyodrębnienia 4 grup malw różniących się kwiatostanami:

 • pełnych wielkich, 
 • szkockich, 
 • Chaters,
 • Alleghanies.

Malwy ogrodowe dostępne są ponadto w wielu kolorach (m.in. białym, purpurowym, różowym, łososiowym). Dzięki temu kwiaty te sprawdzają się doskonale w różnorodnych kompozycjach ogrodowych.

Ze względu na wysokie pędy (nawet 2 m) malwa polecana jest na wyższe piętro rabaty wielogatunkowej. Warto sadzić ją zwłaszcza w pobliżu płotów, ogrodzeń czy ścian budynków. Dobrze komponuje się z innymi wysokimi bylinami charakterystycznymi dla wiejskich ogrodów takimi jak np.:

 • liliowce, 
 • floksy wiechowate, 
 • rudbekie, 
 • jeżówki, 
 • dzielżany, 
 • ostróżki. 

Gdzie i kiedy sadzić malwy w ogrodzie?

Malwy doskonale pasują do ogrodów w stylu wiejskim, naturalistycznym, romantycznym i śródziemnomorskim. Więcej na temat tego, jak urządzić ogród wiejski, przeczytasz w naszym najnowszym poradniku.

Wybierając ten rodzaj kwiatów do swojego przydomowego ogródka, w pierwszej kolejności powinieneś zapewnić stanowisko słoneczne, ciepłe, zaciszne i osłonięte przed wiatrem. Najlepsza będzie wystawa południowa. Zadbaj również o odpowiednie podłoże. Malwy preferują gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o pH 6-7. Przed sadzeniem podłoże warto użyźnić i napowietrzyć za pomocą glebogryzarki, która rozbija grudki ziemi.  Możesz dodatkowo wzbogacić glebę kompostem.

src-775-glebogryzarka.jpg

Do uprawy tych bylin możesz wykorzystać nasiona lub gotowe sadzonki. Zastanawiasz się, kiedy sadzić malwy w ogrodzie? Siew nasion warto przeprowadzić w okresie od końca maja do początku lipca. Z kolei najlepszym okresem na sadzenie malw w ogrodzie jest wczesna jesień (wrzesień). Poszczególne okazy należy sadzić w rozstawie 75 × 100 cm. Rośliny te najładniej wyglądają w grupach złożonych się z minimum kilku sztuk.  Jeśli chcesz pozyskać kilka nowych łodyg z własnych upraw, po kwitnieniu możesz zebrać nasiona i wysiać je w kolejnym sezonie.

Jak uprawiać malwy w ogrodzie?

Jak dbać o malwy? Uprawa tych roślin nie jest trudna. Są one krótkowiecznymi bylinami. Na jednym stanowisku mogą rosnąć przez 3-4 lata. Jeśli zależy Ci, by obficie kwitły i zdobiły Twój ogród, warto, abyś pamiętał o zabiegach pielęgnacyjnych.

malwy-wyglad.jpg

Podlewanie, nawożenie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów

Młode rośliny wymagają regularnego podlewania. Na szczęście starsze malwy wystarczy podlewać w okresie suszy i upałów. Nie należy dopuszczać do wysychania podłoża. Podczas podlewania trzeba unikać moczenia liści, ponieważ może ono sprzyjać chorobom grzybowym, jak w przypadku wielu innych odmian kwiatowych.

Aby cieszyć się na długo kolorowymi malwami, powinieneś nawozić 1-2 razy w sezonie przy użyciu uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego. Zadbaj również o nawożenie organiczne za pomocą kompostu. Chcąc pobudzić rośliny do kwitnienia, na bieżąco usuwaj przekwitłe kwiaty.

Ochrona przed szkodnikami, chorobami i zimnem

Malwy w ogrodzie to prawdziwa ozdoba, przyciągająca uwagę swoim pięknem. Aby utrzymać je w doskonałej kondycji, regularnie doglądaj rośliny w celu wykrycia ewentualnej choroby lub szkodników. W celu ochrony kwiatów przed chorobami możesz zastosować środki naturalne na bazie czosnku lub gotowe preparaty grzybobójcze. 

Pamiętaj dodatkowo, że jeśli Twoje byliny nie rosną w sąsiedztwie ścian czy płotów, przywiąż ich pędy do drewnianych tyczek lub palików. Pozwoli to uniknąć zniszczenia roślin podczas mocnych porywów wiatru.

Choć malwy są odporne na wiele niekorzystnych warunków pogodowych, młode rośliny mogą potrzebować dodatkowej ochrony przed mrozem. Możesz je zabezpieczyć agrowłókniną, co zapewni im idealne warunki do wzrostu i kwitnienia na kolejny sezon. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że kwiaty będą cieszyć oko przez wiele lat.

Dlaczego warto mieć malwy w swoim ogrodzie?

Malwy bez wątpienia dodają uroku każdemu ogrodowi. Są symbolem wiejskiego spokoju i bliskości z naturą. Dzięki swojej różnorodności kolorystycznej i imponującej wysokości (w drugim roku kwitnienia mogą osiągnąć nawet 3 metry długości), tworzą zachwycające kompozycje. Należą do bylin, które są łatwe w uprawie i wymagają niewielkiego nakładu pracy. Te kwiaty doskonale wpisują się w różne style ogrodowe – od romantycznych po rustykalne. Decydując się na ich uprawę, możesz z łatwością poprawić aranżację swojej przydomowej przestrzeni, dodając jej niebywałemu kolorytu. Malwy nie tylko ozdobią Twój ogród, ale również przyciągną do niego motyle i inne pożyteczne owady

Źródła:

 1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, 2017, s. 284.
 2. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016, s. 338.