Ekspert STIGA radzi: jak wybrać kosiarkę do małego ogrodu?

Porady
Ekspert STIGA radzi: jak wybrać kosiarkę do małego ogrodu?

Mały trawnik może być powodem do wielkiej dumy, dzięki pielęgnacji prowadzonej przy pomocy odpowiednich urządzeń. Czyli – jakich?

Podstawowym urządzeniem do pielęgnacji trawnika jest, odpowiednio dobrana do ogrodu, kosiarka. Pod ręką warto mieć także urządzenia, które usuwają trawę z miejsc trudno dostępnych, takich jak murek, krawężnik, skalniak – podcinakrę żyłkową (SGT), lub ręczne nożyce akumulatorowe do trawy (SGM).

Samo koszenie jednak nie wystarczy, by trawnik stanowił powód do dumy. Szczególnie wiosną, kiedy wymaga intensywnej pielęgnacji. Wówczas wertykulator przywróci mu dobrą kondycję i nienaganny wygląd.

Doskonała kondycja trawnika to efekt między innymi systematycznemu koszeniu. Jaka kosiarka najlepiej sprawdzi się w pracy na niewielkiej powierzchni?

Na najmniejsze trawniku o powierzchni do 150 m² dobrym rozwiązaniem jest kosiarka ręczna (SCM 440 FS). Przycina trawę na równej wysokości, dzięki specjalnemu systemowi ruchomych, samoostrzących się noży bębnowych, których napęd przeniesiony jest z kół jezdnych. To maszyna cicha, poręczna i ekologiczna. Podobnie jak kosiarka elektryczna, akumulatorowa, przeznaczone do użytku na nieco większym terenie. Zbudowane są z wytrzymałego i lekkiego zarazem polipropylenu, a wyposażone w praktyczne rozwiązania – kosz do zbierania trawy ze wskaźnikiem jego napełnienia – i funkcje, między innymi regulację wysokości koszenia.

W większych modelach kosiarek zastosowano obudowy stalowe, koła z łożyskami kulkowymi oraz napęd. Coraz większą popularność zdobywają roboty koszące. To doskonałe rozwiązanie, gdy nie mamy czasu lub siły do pracy nawet na niewielkiej działce.

Kosiarka elektryczna nie potrzebuje paliwa. Pracuje, zasilana prądem. Na co więc należy zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia, by obsługa nie sprawiała problemów, a koszenie przebiegało sprawnie?

Przed zakupem kosiarki elektrycznej należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze swobodny dostęp do źródła prądu, czyli gniazdka znajdującego się na zewnątrz budynku lub w niedalekiej odległości od trawnika. Po drugie odpowiedniej jakości i długości przedłużacz ogrodowy. Wbrew pozorom, im dłuższy, tym gorszy ze względu na duże spadki napięcia; długość przedłużacza powyżej 50 metrów może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika.

Praca kosiarką elektryczną wymaga szczególnej uwagi. Należy uważać, by w trakcie koszenia nie najechać na kabel zasilający, nie zaplątać przedłużacza pomiędzy roślinami ozdobnymi.

Kosiarki wyposażone w silnik szczotkowy, dzięki ergonomicznej konstrukcji, są lekkie i łatwe w transporcie (przenoszeniu, przewożeniu) oraz przechowywaniu. Kosiarki z silnikami indukcyjnymi to maszyny cięższe, ale lepiej wyważone i bardziej odporne na przeciążenia podczas pracy.

Brak silnika spalinowego w teorii oznacza mniejszą moc, a co za tym idzie – skuteczność, a w praktyce? Jakie elementy kosiarki elektrycznej pozwalają jeszcze lepiej dbać o kondycję trawnika?

W praktyce, kosiarki elektryczne pod względem funkcjonalności i skuteczności nie ustępują modelom spalinowym. Możliwości tego typu kosiarek ogranicza jedynie przedłużacz i odległość od gniazdka.

Pomimo że najtańsze modele nie posiadają bogatego wyposażenia (podobnie jak ich spalinowe odpowiedniki), możemy zainwestować w kosiarkę elektryczną wielozadaniową, z systemami koszenia do wyboru w zależności od potrzeb: zbieranie skoszonej trawy, mulczowanie, tylny wyrzut. Za skuteczność koszenia odpowiada silnik o mocy nawet 1800 W, wytrzymałe szerokie obudowy do 48 cm, koła łożyskowane, pojemne do 60l kosze na skoszoną trawę, napęd, czy funkcja centralnej regulacji wysokości koszenia.

Nie tylko wielozadaniowość przekuwa się na satysfakcję pracy z kosiarką. Liczy się także łatwość utrzymania w dobrym stanie technicznym. Czy pod tym kątem kosiarka elektryczna jest wymagającą maszyną?

Kosiarka elektryczna jest mniej skomplikowana w budowie, a tym samym mniej wymagająca w utrzymaniu i serwisowaniu. Silnik elektryczny nie wymaga tak systematycznej obsługi, jak silnik spalinowy. Nie musimy cyklicznie wymieniać oleju, czy kontrolować jego stanu. Nie musimy dbać o czystości filtra powietrza – bo w silniku elektrycznym go nie ma. Należy jednak dbać o stan noży tnących i dokładnie czyścić je każdorazowo po zakończonym koszeniu.

Warto odnotować, że silnik elektryczny w przeciwieństwie do spalinowego, w trakcie pracy nie wymaga smarowania. Z tego względu sprawdza się lepiej na terenie o większym nachyleniu.

Zadbany trawnik oznacza: równo przystrzyżony na całej powierzchni. Niestety kosiarka, ze względu na szerokość roboczą i gabaryty, nie nadaje się do wyrównywania trawy wzdłuż krawężnika ani usuwania kępek rosnących np. pod krzewami. Jakie inne urządzenia warto mieć zawsze pod ręką, by w pełni zadbać o estetykę trawnika wokół domu?

Kosiarka nie jest w stanie skosić trawy w każdej części ogrodu. Odległość między nożem a obudową kosiarki to przeciętnie ok. 1 cm, dlatego przy usuwaniu trawy wzdłuż murków, krawężników, wokół skalniaków i drzewek pozostaje wąski pas nieskoszonej trawy. Od tych elementów musimy się także odsunąć na odpowiednią odległość, by konstrukcja, czy noże tnące kosiarki nie uległy uszkodzeniu, przez co pozostawiamy kolejne kilka centymetrów niewykoszonej trawy. Z tego względu warto dysponować jednym z urządzeń uzupełniających pracę kosiarki: podcinarkę / podkaszarkę żyłkową, elektryczną lub – wygodniejszą, bo w pełni mobilną – akumulatorową.

Są lekkie, łatwe w obsłudze, dobrze wyważone. Koszą trawę pod najniżej rosnącymi krzewami, pod dowolnym kątem, nawet obrócone „do góry nogami”. Możemy przekształcić je w krawędziarkę, przy której pomocy sprawnie pozbędziemy się trawy wokół obrzeży. Co więcej, niektóre modele wyposażone są dodatkowo w regulowany uchwyt, co pozwala na dostosowanie jego długości do wzrostu operatora.

Popularność zyskują ręczne nożyce akumulatorowe do trawy (SGM) o bogatym wyposażeniu dodatkowym. Obejmuje różne przystawki, w tym kierownicę, dzięki której prosto łatwo, bez wysiłku (bo w naturalnej pozycji) wykosimy trawę we wszystkich trudno dostępnych zakamarkach ogrodu.

Sprzęt elektryczny nie jest jedynym rekomendowanym do pielęgnacji niedużego ogrodu. Akumulatorowy stanowi równie dobry wybór. Czym wyróżnia się kosiarka pracująca dzięki technologii Li-Ion?

Świat zmienia się bardzo szybko, a technologiczna rewolucja, w jakiej uczestniczymy, na dobre zagościła również w branży ogrodniczej. Kosiarki akumulatorowe wyposażone w nowoczesne silniki bezszczotkowe — pozwalające na regulację prędkości jazdy — o mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, są świetnym rozwiązaniem do niedużego ogrodu. W przypadku gęstej trawy kosiarka sama sobie podwyższy poziom obrotów, a kiedy trawa nie rośnie tak szybko, jak na początku sezonu, możemy przełączyć maszynę w tryb pracy EKO. Wówczas zmniejsza poziom obrotów silnika, co nie wpływa na efektywność koszenia, choć oddziałuje na pracę akumulatora – staje się wydajniejsza.

Wybrane modele kosiarek akumulatorowych są wyposażone w wyświetlacz cyfrowy umożliwiający stałą kontrolę parametrów baterii. Warto ładować ją każdorazowo po skończonym koszeniu. Dzięki temu zawsze będzie gotowa do pracy.

Kosiarka, czy robot? Jaka maszyna najlepiej zadba o Twój trawnik?

Ekspert STIGA radzi jak wybrać kosiarkę do małego ogrodu_Kolaż.jpg


Źródło: www.stiga.pl

Wybór pomiędzy kosiarką elektryczną a akumulatorową może okazać się kłopotliwy. Kiedy warto zainwestować w urządzenie zasilane energią litowo-jonową?

Kosiarka elektryczna o ograniczonym (przez kabel) zasięgu pracy  jest tańsza, dlatego przy niewielkim budżecie, a także małym i równym trawniku, warto w nią zainwestować. W pełni mobilna kosiarka akumulatorowa to najlepszy wybór, kiedy planujemy w przyszłości dokupić kolejne urządzenia ogrodnicze zasilane baterią litowo-jonową. 

Najdroższym elementem w urządzeniu akumulatorowym jest sama bateria, ale kosiarka STIGA jest zawsze w nią wyposażona. Posiada również ładowarkę. W praktyce oznacza to, że kupując sprzęt z danego systemu STIGA (48 V, System 500), pojedynczą baterią zasilamy wiele maszyn. Obok kosiarki — podkaszarkę, sekator, dmuchawę, pilarkę.

Kosiarki akumulatorowe to także mobilne roboty koszące Autoclip. Jak to możliwe, że tak niewielkie urządzenie potrafi kompleksowo zadbać o przydomowy trawnik?

Żyjemy z zabieganych czasach, mamy mnóstwo zajęć, pracy a wolnego czas — dla siebie i bliskich — coraz mniej. Po całym tygodniu chcielibyśmy odpocząć, przychodzi piątek wieczór lub sobota… a tu jeszcze trzeba przecież trawnik skosić. Autoclip to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o pięknym trawniku, ale nie mają czasu, sił lub ochoty, by się tym zająć. Efekty pracy robota koszącego nie są porównywalne, ale zdecydowanie lepsze niż uzyskiwane przez tradycyjną kosiarkę. Codzienne, automatyczne koszenie minimalnych przyrostów trawy (sposobem mulczowania) użyźnia glebę, zapobiega szybszemu jej wysychaniu, nie dopuszcza do przerastania chwastów. Trawnik jest gęsty, pięknie zielony i zawsze równo przystrzyżony.

Przed zakupem robota należy przygotować ogród na pojawienie się w nim kosiarki automatycznej. Czasem lepiej trochę go przerobić przed instalacją, tak by kosiarka skosiła całą trawę na granicy z kostką brukową i nasadzeniami. Jak działa Autoclip? Wymaga jedynie prostej instalacji przewodu granicznego na obrzeżach trawnika. Przewód rozkładamy na trawniku (powierzchni koszenia) za pomocą specjalnych szpilek lub wkopujemy na głębokość ok. 5 cm pod powierzchnię darni. Wszystkie potrzebne części znajdziemy oczywiście w zestawie, dołączone do robota. Stacja dokująca pełni funkcję garażu dla robota, natomiast obwód utworzony z przewodu – granicą, której Autoclip nie przekracza. Zaprogramowany do pracy w wybranych godzinach, po skończonym koszeniu, samodzielnie wraca do bazy, gdzie ładuje baterię. Następnie ponawia pracę, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Autoclip to zaawansowane urządzenie składające się z wielu czujników, systemów, nowinek technologicznych, ale jednocześnie intuicyjne w obsłudze. W najbardziej zaawansowanych robotach zastosowano moduł GPS sterowany zdalnie (za pomocą aplikacji w telefonie) służący do lokalizacji i przyśpieszenia procesu koszenia.
W praktyce: możemy sprawdzać telefonem status kosiarki i wydawać jej polecenia z dowolnego miejsca na świecie.

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe to znaczy: ekologiczne. Z jednej strony przyjazne dla użytkownika, z drugiej bezpieczne dla środowiska naturalnego. Czy zgodzi się Pan z twierdzeniem, że za wyborem sprzętu ogrodniczego innego niż spalinowy stoi poczucie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie?

Naturalnie piękny trawnik to rezultat świadomej pielęgnacji. Dla coraz większej grupy odbiorców ważnym czynnikiem jest ekologia, która przestała być trendem, a stała się standardem. Podpisuję się dwoma rękami, że za wyborem sprzętu ogrodniczy innego niż spalinowy stoi odpowiedzialność za najbliższe otoczenie. Kierunek został już wyznaczony, za góra 8-10 lat nie spotkamy już w sklepach sprzętu innego niż akumulatorowy.

Urządzenia elektryczne i akumulatorowe STIGA pod względem efektywności nie ustępują już maszynom spalinowym. Pod względem komfortu pracy – przewyższają je. Są lekkie i poręczne. Nie wytwarzają szkodliwych spalin, więc nie obniżają jakości powietrza i pomagają utrzymać go czystym. Co więcej, pracują wyjątkowo cicho, przez co nie zakłócają spokoju domownikom, czy sąsiadom. Jakby tego było mało, ekologiczne roboty Autoclip bez naszego zaangażowania, same pielęgnują trawnik,  dzięki czemu możemy bez wyrzutów sumienie cieszyć się czasem wolnym, a nawet znaleźć chwilę na to, by podziwiać przydomowy krajobraz.

Dziękuję za rozmowę!

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o eko urządzeniach STIGA pomocnych w pielęgnacji trawnika? Przeczytaj:
Bez kabla i spalin. Pielęgnacja trawnika przy pomocy urządzeń akumulatorowych