Kreatywne sposoby na nawadnianie ogrodu

Porady
Kreatywne sposoby na nawadnianie ogrodu

Poznaj najlepsze patenty, dzięki którym nawodnisz swoje rośliny domowymi sposobami!

W ciepłe dni masz ochotę wskoczyć do basenu wypełnionego chłodną wodą? Z pewnością pamiętasz też o regularnym nawadnianiu swojego organizmu? A czy pamiętasz o swoich roślinach? 

Nawadnianie ogrodu podczas upałów może być prawdziwym wyzwaniem, jednak dzięki kilku prostym, domowym trikom bez problemu dostarczysz odpowiedniej ilości wody swoim roślinom w trakcie letnich miesięcy.

PATENT 1 - domowe systemy kropelkowe

Nawadnianie za pomocą systemu kropelkowego polega na dostarczaniu wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin - przeprowadzając wodę przez cienkie rurki (nazywane kroplownikami) bezpośrednio do roślin. Przewody te posiadają w sobie małe otwory, z których powoli wycieka woda - kropelka po kropelce. 

Takie mikronawadnianie, dzięki doprowadzaniu wody tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania rośliny na wodę przy jednoczesnym jej zaoszczędzeniu. 

Aby wykorzystać ten sposób, nie musisz inwestować w specjalne przyrządy - nawadniający system kropelkowy możesz zbudować samodzielnie! Wystarczy, że przygotujesz rurę lub wąż, który przetniesz w miejscach, gdzie znajdują się rośliny i włożysz kropelkujące złączniki. Niezbędne materiały znajdziesz w większości sklepów budowlanych.

Korzyści płynące z systemów kropelkowych to przede wszystkim efektywne wykorzystanie wody i możliwość dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb ogrodu - między innymi dzięki możliwości dostosowania intensywności wyciekania wody.

Istotne jest również to, że powolne i regularne nawadnianie pomaga zapobiegać problemom zarówno z przesuszeniem, jak i przelaniem gleby, co wpływa na kondycję roślin - zapobiegając wysychaniu lub gniciu. 

PATENT 2 - nawadnianie sposobem na butelkę

Inną, równie efektywną metodą nawadniania jest wykorzystanie starych butelek. Wystarczy, że w zakrętce butelki zrobisz kilka malutkich dziurek, napełnisz butelkę, zakręcisz ją i umieścisz w glebie, tuż przy roślinie - oczywiście szyjką w dół. Dzięki temu woda będzie pomału wyciekać, docierając prosto do systemu korzeniowego.

Takie rozwiązanie to oszczędność zarówno wody, jak i czasu - butelki dostarczają roślinom wody stopniowo, przez długi czas.

Metody optymalizacji zużycia wody

Minimalizowanie marnowania wody to klucz do efektywnego nawadniania. Co warto zrobić, aby ograniczyć zużycie i zminimalizować parowanie wody?

Tecnika cyklu i przerwy

Do optymalizacji zużycia wody w ogrodzie warto wykorzystać ciekawą technikę podlewania, zwaną techniką “cyklu i przerwy”. Polega ona na podlewaniu roślin przez krótki czas i robieniu przerwy, aby woda mogła wsiąknąć do gleby. Czynność wykonuje się kilka razy, aż do osiągnięcia pożądanego nawodnienia. 

Głównym celem techniki "cyklu i przerwy" jest zapewnienie, że woda jest odpowiednio absorbowana przez glebę i dociera do korzeni roślin, zamiast spływać po powierzchni lub parować. Technika ta jest szczególnie przydatna w ogrodach z ciężką, gliniastą ziemią, która ma tendencję do szybkiego spływania wody, lub lekką i piaszczystą, która szybko wysycha.

Ściółkowanie

Skutecznym sposobem na utrzymanie wilgoci w glebie jest ściółkowanie. Ściółka zabezpiecza glebę przed szybkim parowaniem wody - jest to szczególnie ważne w czasie upałów.

Więcej o korzyściach i technice ściółkowania przeczytasz w artykule: W jaki sposób ściółkować glebę?

Odpowiednia pora podlewania

Latem, w czasie upałów, optymalnym czasem do podlewania ogrodu są wczesne godziny poranne albo późne - wieczorne. Dlaczego?

Podlewanie ogrodu wcześnie rano, zazwyczaj tuż przed wschodem słońca, pozwala roślinom nasycać się wodą przed nadejściem najgorętszej części dnia. Woda ma szansę przesiąknąć do korzeni i dostarczyć roślinom odpowiedniej wilgoci, zanim wzrośnie temperatura.

Jeśli wolisz podlewać w późniejszych godzinach, najlepiej rób to późnym popołudniem lub wieczorem, przed zachodem słońca. Wieczorne podlewanie pozostawi wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie wody do gleby, a niższe temperatury ograniczą szybkie parowanie. 

Jak zapobiec szybkiemu parowaniu wody z trawnika?

Martwisz się, że mimo regularnego podlewania trawnika wygląda on na mocno przesuszony? Spróbuj ograniczyć parowanie wody! Jak to zrobić?

  • Nie koś zbyt często i nie przycinaj zbyt krótko - wyższe źdźbła spowolnią i ograniczą parowanie.
  • Mulczuj - przykrywanie gleby rozdrobnionym materiałem organicznym stworzy delikatną barierę między glebą a powietrzem, co zmniejszy parowanie wody.

Odpowiednią wysokość cięcia i łatwe mulczowanie zapewnia kosiarka Combi 336e - urządzenie zasilane akumulatorem litowo-jonowym, co oznacza zerową emisję, a także mniejsze wibracje i hałas. 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest i na czym polega mulczowanie, przeczytaj >ten artykuł<.

Zachęcamy do eksperymentowania z wymienionymi technikami i dostosowywania ich do specyfiki swojego ogrodu. Każdy ogród jest inny, a co za tym idzie, potrzebuje indywidualnego podejścia. Czasem drobne zmiany mogą przynieść zaskakujące rezultaty.

Na naszym blogu znajdziesz więcej ciekawych informacji - zapraszamy do lektury!