Jak dbać o drzewa owocowe w lecie?

Porady
Jak dbać o drzewa owocowe w lecie?

Zatroszcz się o swoje drzewa owocowe, by odwdzięczyły się bogatymi plonami!

W Twoim ogrodzie królują drzewa owocowe? Z pewnością tętnią teraz życiem i pachną dojrzewającymi owocami. Letnie miesiące to także czas ich intensywnej pielęgnacji. 

Jak zatem dbać o drzewa owocowe w lecie?

Zbieranie spadów i zgniłych owoców

Pierwszą rzeczą, o której napiszemy, jest kwestia regularnego zbierania spadów i zgniłych owoców z gałęzi. Dlaczego to takie ważne? Ano dlatego, że owoce, które naturalnie opadły z drzewa, mogą być zainfekowane chorobami. Pozostawienie ich pod drzewem powoduje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, a także rozprzestrzenienia się potencjalnych chorób.

Jeżeli masz pewność, że spadom nic nie jest, możesz przeznaczyć je na kompost. W innym przypadku po prostu wyrzuć je do kosza, by nie stanowiły ryzyka zarażenia innych roślin.

Bardzo ważne jest także oczyszczanie gałęzi ze spleśniałych owoców, którym nie udało się samodzielnie spaść (bo na przykład przykleiły się do liścia czy innego owoca). Pozostawienie zgniłych owoców może spowodować rozwój pleśni na innych owocach i częściach drzewa.

Stała, prewencyjna obserwacja drzew i owoców

Skoro jesteśmy przy chorobach, nie mniej istotne jest ciągłe kontrolowanie stanu drzew - właśnie pod kątem oznak chorób. Wczesne wykrycie problemu pozwoli na szybką reakcję i zwiększy szanse na uratowanie drzewa.

Przykładowymi oznakami problemów są choćby plamy na owocach, żółknięcie liści czy deformacje owoców i/lub liści. Twoją uwagę powinna zwrócić każda anomalia.

Co robić z uszkodzonymi gałęziami?

Choć gałęzie drzew owocowych przycina się głównie późną zimą lub wczesną wiosną, istnieje kilka przypadków, w których może być to konieczne nawet w środku lata.

Choroba drzewa

Jeśli gałąź jest wyraźnie uszkodzona - zainfekowana chorobą lub widoczne są oznaki ataku szkodnika, powinna być natychmiast usunięta, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się problemu. Przycinanie powinno być wykonane blisko punktu przyłączenia gałęzi, ale bez nacięcia kory drzewa.

Uszkodzenie gałęzi pod wpływem ciężaru owoców

Jeśli gałąź ugięła się lub pękła pod ciężarem owoców, powinna zostać przycięta, aby zminimalizować stres dla drzewa i zapobiec dalszemu uszkodzeniu.

Przerzedzanie korony

Latem najłatwiej jest sprawdzić, które części korony są zbyt gęste i blokują światło (a jest ono niezwykle ważne w procesie dojrzewania owoców). Jeśli jakieś gałęzie widocznie blokują dostęp światła i utrudniają cyrkulację powietrza, możesz je delikatnie przyciąć.

Czym ciąć gałęzie?

Jeśli potrzebujesz przyciąć gałęzie, zdecyduj się na pracę z pilarką akumulatorową. Urządzenia te są ciche i nie emitują spalin, a Twojej pracy nie ograniczy żaden kabel. 

W przypadku mniejszych i wysoko umiejscowionych gałęzi doskonale sprawdzi się pilarka akumulatorowa z wysięgnikiem SPS 700 AE. Jej zasięg roboczy to 2,7 m (z wysokością operatora nawet ponad 4 m!). Pilarka wyposażona jest w trwałą prowadnicę tnącą z wydajnym łańcuchem, który minimalizuje odrzuty, dlatego praca jest płynna i przyjemna. Na wygodę wpływa także ergonomiczna, miękka w dotyku gumowy uchwyt i wałek teleskopowy. 

Potrzebujesz większego kalibru? Pilarka akumulatorowa CS 700e będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz przyciąć grube gałęzie. Waży jedynie 3,4 kg, dlatego cięcie gałęzi na małej i średniej wysokości jest naprawdę łatwe. Urządzenie zostało wyposażone w dwukierunkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem i przeciążeniem, a także intuicyjny panel zmiany prędkości łańcucha PX - na 16 lub 20 m/s. 

1drzewaowocowe.jpg

Miejsce cięcia warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która zapobiega rozwojowi infekcji. 

Dobra kondycja drzew owocowych a nawożenie

W lecie, kiedy drzewa intensywnie rosną i owocują, ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe wzrasta. Aby były zdrowe i obficie owocowały, warto je dodatkowo nawozić. 

Doskonale sprawdzą się tutaj nawozy organiczne, takie jak kompost czy przekompostowany obornik. Jeśli jednak nie masz do nich dostępu, możesz zdecydować się na przykład na gotowy nawóz granulowany, który powoli uwalnia składniki odżywcze, zapewniając drzewom ciągły dostęp do niezbędnych substancji odżywczych.

Produktywność drzew owocowych a podlewanie

Letnie miesiące charakteryzują się wysokimi temperaturami i małymi (czasem wręcz niewystarczającymi) opadami - właśnie dlatego tak ważne jest podlewanie drzew owocowych, szczególnie w czasie dłuższych bezdeszczowych okresów. 

Kiedy podlewamy, skupiamy się na korzeniach - to właśnie one przyswajają wodę. Dla młodych drzewek owocowych doskonałym rozwiązaniem może być zastosowanie systemu kropelkowego, który pomoże utrzymać optymalne warunki wilgotności gleby. Ta metoda podlewania pozwala na dystrybucję wody dokładnie tam, gdzie jest potrzebna - bezpośrednio do korzeni. O tym, jak samodzielnie zrobić domowy system kropelkowy przeczytasz tutaj.

W przypadku starszych drzew, których korzenie rosną głębiej, lepszym rozwiązaniem może być tradycyjne podlewanie, które umożliwi docieranie wody do głębszych warstw gleby. 

Młode drzewa owocowe, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, wymagają regularnego podlewania. Często oznacza to podlewanie co 2-3 dni w sezonie wzrostu, zwłaszcza w suchych, gorących warunkach. Starsze drzewa, choć są bardziej odporne na suszę, także wymagają regularnego podlewania (zwłaszcza w okresach suszy). Podlewanie raz na tydzień powinno wystarczyć, chociaż mogą one wymagać więcej wody w upalne, suche dni.

Warto na bieżąco monitorować stan gleby, aby nie dopuścić ani do przesuszenia, ani przelania. Do podlewania w czasie upałów polecamy zebraną wcześniej deszczówkę.

2drzewaowocowe.jpeg

Szpaki, czyli zmora właścicieli czereśni i wiśni

Jeśli jesteś posiadaczem takich drzew jak czereśnie i wiśnie, z pewnością przydarzyła Ci się sytuacja, kiedy to na Twoich owocujących drzewach ptaki urządziły sobie… bufet. Niestety, w takim przypadku nie kończy się na kilku zjedzonych owocach - ptaki uwielbiają rozdziobywać naprawdę duże ilości, pozostawiając resztki owoców na drzewach. Jak się przed tym uchronić? Mamy kilka propozycji, które możesz wypróbować w swoim ogrodzie.

  • Tradycyjny strach na wróble, choć może trochę staroświecki, wciąż jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj tylko by nie był zbyt statyczny - niech powiewa mu koszula, może także wydawać jakiś dźwięk przy wietrze. Warto również raz na jakiś czas zmienić miejsce jego położenia, aby ptaki się do niego łatwo nie przyzwyczaiły.
  • Możesz spróbować rozciągnąć siatki ochronne, jednak uwaga - to może być trudne w przypadku dużych, rozłożystych drzew.
  • Innym sposobem jest rozwieszenie różnych kolorowych, ruchomych i błyszczących przedmiotów, np. wiatraczków czy taśm ze starych kaset wideo. 

Jak widzisz, sezon letni obfituje w prace ogrodowe - szczególnie jeśli jesteś posiadaczem drzew owocowych. Pielęgnuj je najlepiej, jak potrafisz, a odwdzięczą Ci się pysznymi, soczystymi owocami. Jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze odpowiedniego sprzętu albo poszukujesz więcej ogrodniczych informacji, odwiedź stiga.pl.