Jak wybrać kosiarkę? 9 porad specjalisty Stiga

Urządzenia ogrodowe
Jak wybrać kosiarkę? 9 porad specjalisty Stiga

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kosiarki, w pierwszej kolejności zapoznaj się z listą kluczowych czynników wpływających zarówno na efektywność jej pracy, jak i żywotność. Wskazówki udzielone przez eksperta STIGA pomogą Ci w samodzielnym zakupie sprzętu koszącego, z pomocą którego zatroszczysz się o swój trawnik. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  1. Korpus

Korpus to pierwszy z licznych elementów mechanicznych odpowiadających za prawidłową pracę kosiarki. Warto przyjrzeć się mu bliżej. Korpusy kosiarek z rodziny STIGA Twinclip są hybrydowe czyli wykonane wykonane z kilku rodzajów materiałów. Między innymi z wysokiej jakości stali galwanizowanej, która chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. zarysowaniami czy pęknięciami powstałymi w skutek odpryśnięcia od noży tnących kamyków znajdujących się na trawniku), a tym samym stanowi gwarancję jej bezawaryjnej pracy nawet przy intensywnej eksploatacji. Drugim materiałem z którego wykonano korpus jest aluminium. Cały kanał wyrzutowy oraz tylna część maszyny to jeden solidny odlew aluminiowy. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania aluminium jest zwiększona sztywność korpusu. Dzięki temu kosiarka „łatwo się prowadzi” – pozostaje stabilna nawet przy w pełni naładowanym koszu, kiedy to obciążenia korpusu są największe.

  1. Silnik

Kosiarka nie powinna sprawiać problemów podczas uruchamiania. W wybranych modelach z serii Twinclip tradycyjny – linkowy – mechanizm uruchamiający został zastąpiony innowacyjnym rozrusznikiem elektrycznym; by włączyć kosiarkę wystarczy nacisnąć przycisk „Start Engine” znajdujący się na kierownicy ( rozwiązanie przejęte z przemysłu motoryzacyjnego). Pozwala to na szybkie, sprawne i łatwe uruchomienie urządzenia, eliminując przy tym konieczność siłowania się z niewygodną linką.

Silnik w kosiarkach STIGA Twinclip działa w oparciu o wydajny akumulator. Wystarczy 2 godziny ładowania, aby nabrał mocy potrzebnej do ok. 100 uruchomień kosiarki.

  1. Nóż tnący

Odpowiada za jakość i efektywność koszenia, czyli w skrócie – finalny wygląd Twojego trawnika. Twinclip to pierwsze kosiarki z rodziny urządzeń koszących STIGA, w których zastosowano nowe noże o podwójnych krawędziach tnących, umieszczonych na różnych wysokościach. Dzięki ścinaniu trawy w dwóch etapach trawa nie ulega poszarpaniu, a w efekcie jest nie tylko ładniejsza, ale i zdrowsza. Oprócz tego skoszona trawa jest bardziej rozdrobniona co przekłada się na większą ilość trawy którą możemy zebrać do kosza (20% więcej). Cały system polega na jak najmniejszym rozdrobnieniu trawy którą możemy „lepiej” ułożyć w koszu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zbierzemy do 20% więcej trawy do kosza o takiej samej objętości niż tradycyjne maszyny, a to z kolei oznacza mniej zatrzymań pracy w celu opróżnienia kosza czyli innymi słowy szybsze koszenie.

Opatentowana technologia noży tnących pozwala na wszechstronne wykorzystanie naszych kosiarek. Z Twinclip nie tylko skutecznie kosisz, ale i mulczujesz trawnik dbając o jego kondycję nieprzerwanie przez cały sezon prac w ogrodzie.

  1. Koła

Na komfort podczas koszenia wpływa także zastosowany w kosiarce rodzaj kół – im szersze, tym nacisk kosiarki na trawnik jest mniejszy. W ten sposób koszona trawa nie „kładzie się” pod kosiarką, a jej koszenie jest jeszcze bardziej efektywne. Szerokie koła gwarantują ponadto stabilną jazdę po nierównym terenie. Ponadto bieżnik kół został wykonany ze specjalnego materiały DRYFLEX który jest miękki i nie powoduje uszkodzeń bieżnika podczas przejazdu przez np. kostkę brukową

  1. Kosz

Kłopotliwe zakładanie oraz zdejmowanie przepełnionego kosza, z którego wysypują się kępki skoszonej trawy to przeszłość. W STIGA Twinclip kosz ściągasz / zakładasz jedną ręką i jednym, szybkim ruchem. A sam kosz wyciągasz góra nad rączką co znacznie ułatwia operację opróżnienia kosza. Dodatkowym ułatwieniem pracy z kosiarką jest intuicyjny system informowania o napełnieniu kosza. Dzięki temu nie musisz przerywać pracy by sprawdzić czy ilość trawy, jaką dotychczas ściąłeś nie jest zbyt duża, a co za tym idzie - dokładać sobie nowych obowiązków w postaci zagrabywania trawy, która wypadła z przepełnionego kosza.

  1. Manualna regulacja wysokości kierownicy oraz wysokości cięcia

Ból rąk czy pleców to powszechnie znane efekty kilkugodzinnego koszenia trawnika. Pracując ze STIGA Twinclip szybko zapomnisz o niedogodnościach, jakie dotychczas towarzyszyły Ci podczas pracy z kosiarką. Manualna regulacja wysokości położenia kierownicy umożliwia dostosowanie jej do Twojego wzrostu, co eliminuje konieczność pochylania się podczas pracy. Natomiast funkcja regulacji wysokości cięcia pozwala dowolnie wybrać upragnione ustawienie w zależności od indywidualnych preferencji.

  1. System antywibracyjny

System Vibe Control skutecznie eliminuje ryzyko przeniesienia wibracji generowanych przez silnik kosiarki na całe urządzenie (w tym kierownicę). W ten sposób, pomimo pracy na na najwyższych obrotach, Twinclip pozostaje wytłumiony.

  1. System wygodnego czyszczenia urządzenia

Nie tylko użytkowanie, ale i czyszczenie kosiarki po skończonej pracy nie powinno sprawiać problemu. Oczyszczanie spodu korpusu wraz z nożami tnącymi to z reguły najtrudniejsze zadanie, wymagające cierpliwości, czasu oraz precyzji. W kosiarkach z linii Twinclip rozwiązaniem jest użyteczny system mycia, dzięki któremu trudno dostępne części kosiarki zostają automatycznie oczyszczone zarówno z przylegającej do nich trawy, jak i błota, ziemi czy piasku.

  1. System łatwego składania kosiarki do pozycji pionowej

Aluminiowe mocowanie kierownicy nie tylko zwiększa sztywność korpusu, ale służy do wygodnego podnoszenia kosiarki. Dzięki temu po skończonej pracy możesz łatwo skontrolować stan noża a w okresie zimowym po usunięciu płynów eksploatacyjnych – oleju i paliwa, możesz łatwo postawić ją do pionu, a następnie złożyć i odstawić do garażu. Kosiarka w tej pozycji zajmuje zdecydowanie mniej miejsca; zaoszczędzoną przestrzeń możesz wykorzystać do przechowywania sprzętu sezonowego, np. rowerów.

Rozważając zakup kosiarki warto poświęcić dłuższą chwilę na analizę wszystkich najważniejszych elementów odpowiadających za jej bezpieczną, bezawaryjną i skuteczną pracę. Równie ważny jest standard wyposażenia, od którego zależy komfort koszenia. Pamiętaj o wskazówkach, jakich udzielił Ci nasz ekspert, a żadna kosiarka nie będzie miała przed Tobą tajemnic!

Zobacz produkt w sklepie Stiga