Czerwiec w ogrodzie: 3 rodzaje obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych

Ogród
Czerwiec w ogrodzie: 3 rodzaje obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych

Zdawać by się mogło, że niedawno cieszyłeś się z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, tymczasem dobiega ona już końca. Czerwiec otwiera sezon urlopów i wakacyjnego szaleństwa. Ciesząc się letnią beztroską, nie zapominaj jednak o pielęgnacji ogrodu. Oto lista najważniejszych, czerwcowych prac ogrodniczych!

  1. Pielęgnacja trawnika

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych ogrodu jest regularne, co najmniej cotygodniowe, koszenie trawnika. Ściętą trawę możesz dodać do kompostu lub wykorzystać jako ściółkę. Wysypana pod krzewami i drzewkami ozdobnymi zapobiegnie ich wysychaniu, zahamuje także rozwój chwatów.

  1. Odchwaszczanie i nawożenie ogródka warzywnego

Regularnie kontroluj temperaturę i wilgoć upraw pod osłonami. W upalne dni pamiętaj o wietrzeniu szklarni i tunelów (temperatura wewnątrz nie powinna przekraczać 30⁰ Celsjusza). Ważna jest również intensywna pielęgnacja grządek uprawianych na powietrzu, szczególnie po nagłych opadach. Ulewne deszcze ubijają powierzchnię gleby, co może niekorzystnie wpływać na kondycję młodych i wciąż rosnących roślin. Z tego względu, po opadach, warto wzruszyć delikatnie glebę. Dzięki temu na jej powierzchni nie wytworzy się twarda skorupa hamująca przepływ wody oraz cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin.

Początkiem czerwca posiej ogórki, dynie, kalarepę oraz buraki (na późny, jesienny zbiór). Do połowy miesiąca należy wysiać także buraki ćwikłowe oraz marchew (również na zbiór jesienny). To również doskonały okres na wysiew roślin przyprawowych: kopru ogrodowego, rzeżuchy oraz pietruszki.

Wysiewając nowe warzywa, nie zapomnij o zbiorach ich wczesnych odmian. Spośród uprawianych w tunelach, do zbioru gotowe są warzywa kapustne (kapusta wczesna, brokuły, kalafior), natomiast z warzyw uprawianych na wolnym powietrzu możesz wyzbierać: cebulę z zielonym szczypiorkiem, rzodkiewkę, szpinak, kalarepę, sałatę oraz buraki ćwikłowe.

  1. Intensywne nawadnianie i przycinanie roślin ozdobnych

Podczas słonecznych i coraz cieplejszych dni, wiele roślin ozdobnych narażonych jest na przesuszenie. Chcąc uchronić rośliny przed suszą, regularnie (co kilka dni, rano lub wieczorem) obficie je podlewaj – tak, aby gleba utrzymywała optymalny poziom wilgoci na głębokości 10 cm. Nie warto jednak zraszać roślin w pełnym słońcu - w ten sposób możesz doprowadzić do ich popatrzenia. Ponadto, zbyt szybko parująca woda wytworzy skorupę na powierzchni podłoża i uniemożliwi swobodny przepływ mikro- i makroelementów kluczowych dla rozwoju kwiatów, krzewów oraz drzewek ozdobnych.

Czerwiec to również właściwy moment na przycięcie intensywnie rozrastającego się żywopłotu. Z pomocą właściwego sprzętu ogrodniczego, cięcie nawet najbardziej wymagającej rośliny nie sprawi Ci większych trudności. Czym kierować się podczas wyboru sekatora? Przeczytaj: „Sekator elektryczny czy spalinowy? Te wskazówki pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję!”.

Wraz z początkiem lata, rośliny ozdobne mogą zostać zaatakowane przez liczne szkodniki:

  • mszyce: warto zastosować oprysk roślin insektycydami (preparatami ABC przeciwko szkodnikom na roślinach ozdobnych) lub środkami owadobójczymi przygotowywanymi samodzielnie (m.in.: wyciągiem z cebuli lub czosnku),
  • czerwce: zaatakowane miejsca (charakterystyczne, niewielkie brunatne punkty) zwilż spirytusem, a następnie spryskaj roztworem: 20 g miękkiego szarego mydła i 10 cl na 1 litr wody,
  • mączniak: gdy szkodników jest niewiele, spryskaj rośliny ciepłą wodą oraz ostrożnie wytnij zaatakowane pąki. Środek owadobójczy zastosuj, gdy rośliny atakowane są przez większą ilość owadów.

Chcąc zastosować preparat chemiczny, pamiętaj, aby rozpylać go w odległości co najmniej 30 cm od rośliny.

Czerwiec w ogrodzie to czas wzmożonej pielęgnacji roślin narażonych przedwczesne obumarcie w wyniku przesuszenia bądź utrudnionego poboru składników pokarmowych. Regularne podlewanie, odchwaszczanie, przycinanie i nawożenie to podstawowy zakres obowiązków, które powinieneś wykonywać jeżeli zależy Ci na utrzymaniu dobrej kondycji warzyw oraz pięknego i ukwieconego ogrodu.

Zobacz produkt w sklepie Stiga