Sekator elektryczny czy spalinowy? Te wskazówki pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję!

Urządzenia ogrodowe
Sekator elektryczny czy spalinowy? Te wskazówki pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję!

Zadbany ogród to najpiękniejsza wizytówka domu – skutecznie przyciąga wzrok i dobrze świadczy o właścicielach. Jednak nie tylko trawnik i okazale kwitnące kwiaty budują estetykę przydomowego krajobrazu. Równie ważny jest żywopłot, krzewy i drzewa. Stanowią one nie tylko atrakcyjny element aranżacyjny, ale i naturalne ogrodzenie, wymagające regularnego przycinania. Jakie narzędzie okaże się skuteczniejsze w tej pracy: sekator elektryczny czy spalinowy?

Wybór właściwego sekatora powinieneś poprzeć racjonalną analizą własnych potrzeb i umiejętności. Zanim więc wybierzesz odpowiedni model urządzenia, zastanów się do jakich konkretnych prac go potrzebujesz oraz jak biegły jesteś w obsłudze tego typu sprzętu.

W przypadku średniej wielkości działki doskonale sprawdzi się sekator elektryczny. Cichy i niewytwarzający spalin pozwala na efektywną pracę, która nie przeszkodzi domownikom w wypoczynku czy zabawie na ogrodzie. Jednak nie tylko komfort najbliższych ma znaczenie. Podczas pracy z sekatorem powinieneś ze szczególną uwagą zadbać o własną wygodę oraz bezpieczeństwo. Z tego względu poszukuj modeli, które wyposażone są w praktyczną funkcję tłumienia wibracji eliminującą ryzyko wystąpienia bolesnych urazów podczas pracy. Zwróć również uwagę na budowę uchwytu sekatora; ergonomiczne posiadają kilkustopniową regulację pozwalającą na indywidualne dostosowanie urządzenia do Twojego wzrostu. To rozwiązanie ułatwia użytkowanie sprzętu i czyni wykonywaną pracę przyjemniejszą.

W czym pomoże Ci sekator elektryczny? Jego główną domeną jest przycinanie krzewów. Jeżeli jednak myślisz o cienkich, delikatnych pętach roślin jesteś w błędzie. Model SHT 500 z pomocą obustronnych, laserowo ostrzonych, noży jednym cięciem usuwa gałęzie o średnicy 15 mm. To urządzenie potrafi jednak o wiele więcej, np. idealnie równo przyciąć żywopłot. Dzięki specjalnemu sznurowi, rozciąganemu na długość ogrodzenia, skutecznie usuniesz nieestetyczne gałęzie rośliny na pożądanej wysokości. Jeżeli zależy Ci na unikalnym kształcie żywopłotu, delikatnie przytnij go sekatorem w najbardziej rzucających sie w oczy punktach. Resztę usuń z pomocą nożyc ręcznych, jednocześnie nadając ogrodzeniu preferowany wygląd. Sekatory elektryczne, pomimo szeregu zalet, nie są jednak pozbawione wad. Najpoważniejszą jest konieczność swobodnego dostępu do prądu, a w związku z tym - konkretnego ulokowania poszczególnych roślin w niedalekiej odległości od najbliższego źródła energii. To jednak nie powinno odwieźć Cię od zastanowienia się nad zakupem tego rodzaju sprzętu, który w stosunku do tradycyjnych nożyc ręcznych gwarantuje dużo szybszą, wydajniejszą i komfortową pracę w ogrodzie.

Wśród sekatorów elektrycznych wyróżniamy dodatkowo nożyce akumulatorowe, przeznaczone do niewielkich prac przydomowych. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest niezależność od źródła prądu - wydajny akumulator zapewnia moc wystarczającą na ok. 40 minut nieustannej pracy. Ultra-lekka (0,5 kg), wyposażona w ostrza o długości 16 cm wprost idealnie posłuży do przycinania średniej wielkości pędów i gałązek. Z pomocą nożyc akumulatorowych z łatwością przytniesz nawet najwyższe partie roślin. Jednym z najlepszych przykładów urządzeń akumulatorowych jest np. SMT 48 AE. Dzięki długiemu wysięgnikowi i niezwykle mocnemu akumulatorowi idealnie wysprzątany ogród to tylko kwestia czasu.

Kiedy natomiast wybrać profesjonalny sekator spalinowy? Przede wszystkim wówczas, gdy posiadasz duże doświadczenie w obsłudze automatycznych narzędzi ogrodniczych. Przeznaczone do pracy w dużych ogrodach, wyposażone są w wydajne silniki gwarantujące ekonomiczne zużycie paliwa nawet podczas intensywnej eksploatacji. Przykładem jest model SHP 60 o mocy 1,2 konia mechanicznego zasilającego podwójne, 55-centymentowe, ostrza tnące błyskawicznie przecinające grube gałęzie krzewów o średnicy do 28 mm bądź SMT 48 AE: wykorzystywany jako sekator, pracuje do 30 minut bez przerwy przy usuwaniu nawet najwyżej położonych gałęzi.

 

Pomimo zróżnicowanego przeznaczenia, sekatory STIGA łączą niezawodne funkcje, maksymalnie zwiększające bezpieczeństwo komfort pracy!

Źródło: www.stiga.pl

 

Cięższe prace w ogrodzie wymagają zaawansowanej ochrony przed niepożądanymi wypadkami. Co najmniej 3-stopniowa regulacja uchwytu gwarantuje nienaruszalną stabilność nawet podczas kilkugodzinnej pracy a zaawansowany system tłumienia wibracji eliminuje ryzyko upuszczenia włączonej maszyny. Lekka (5,5 kg z ostrzami) stanowi doskonały przykład nowoczesnego sprzętu ogrodniczego, który obok zaawansowanych funkcji wyróżnia się jednocześnie odczuwalną wygodą użytkowania. Decydując się na sekator spalinowy, pamiętaj również o zapoznaniu się z podstawowymi parametrami technicznymi:

  • stosunkiem wielkości do ciężaru,
  • techniką mocowania rączek (za pomocą śrub bądź lżejszego sprasowania),
  • wyważeniem,
  • jakości stopów metali, z których wykonano ostrza tnące.

Wadą tych urządzeń jest głośna praca i wytwarzanie spalin, które mogą przeszkodzić innym użytkownikom ogrodu w odpoczynku. Z drugiej strony, tak zaawansowany sprzęt umożliwia pracę w tempie niemożliwym do osiągnięcia przy użyciu sekatorów spalinowych. Nie rezygnuj więc z tego rozwiązania, jeżeli regularnie przycinasz większe krzewy i drzewa na wielko powierzchniowej działce.

Sekator ogrodowy to narzędzie, którego przeznaczeniem jest efektywna praca przez lata. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zdecyduj o jego funkcji, częstotliwości użytkowania oraz zakresu prac, jakie będziesz wykonywał z jego pomocą. Wśród szerokiego asortymentu urządzeń ogrodowych STIGA odnajdziesz sekatory, które z powodzeniem wykorzystasz w zakresie niewielkiego ogródka przydomowego, jak i rozległych działek. Zaawansowane funkcje gwarantujące wysoki komfort obsługi oraz niewielkie gabaryty to atuty, które usprawnią Twoją pracę i uczynią ją znacznie przyjemniejszą i szybszą niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych nożyc ręcznych.

Zobacz produkt w sklepie Stiga