Pielęgnacja ogrodu w trakcie upalnego lata

Ogród
Pielęgnacja ogrodu w trakcie upalnego lata

Słoneczne dni sprzyjają wypoczynkowi, najlepiej we własnym ogrodzie. Ciesząc się urokami lata, nie zapominaj jednak o roślinach, które narażone są na uszkodzenie wskutek wysokich temperatur i braku opadów. W jaki sposób możesz pomóc im przetrwać w skrajnie niekorzystnych warunkach?

Jak dbać o dobrą kondycję podłoża oraz roślin ozdobnych?

Przy długo utrzymującym się upale warto przeorganizować plan prac w ogrodzie i odłożyć w czasie niektóre z zabiegów pielęgnacyjnych, np. formowanie krzewów i drzewek ozdobnych. Najlepsze efekty osiągniesz, wykonując cięcie w chłodne i pochmurne dni. Wówczas przycięte pędy nie ulegną popatrzeniu.

W trakcie ciepłych i suchych dni, wskutek parowania wody, wysycha sama gleba. By pozostała nawodniona, rozsyp równomiernie na jej powierzchni grubą warstwę ściółki – ok. 5 cm kory sosnowej. Dobrym zastępstwem jest m.in.: słoma, trociny, pokos, pokrzywa, naturalna mata (jutowa, kokosowa, bambusowa, z sizalu).

Jeśli zakładasz ogród i dopiero przygotowujesz się do zakupu roślin ozdobnych, zwróć uwagę zarówno na stopień nasłonecznienia miejsc stałych na rabaty, jak i rodzaj podłoża. Na glebie lekkiej i przepuszczalnej posadź gatunki odporne na suszę, a przez to łatwe w utrzymaniu. Przede wszystkim: berberysy, brzozy, jałowce, lilaki (bzy), a także żarnowce, surmie (katalpy), karagany, tamaryszki, złotokapy oraz trawy, np. lawendę, macierzankę, rozmaryn, nagietek, mikołajek, rokitnik, smagliczkę. W sytuacji, gdy nie do końca trafnie dobrałeś roślinność i przyozdobiłeś ogród gatunkami wrażliwymi, wymagającymi stałego dostępu do wody, pomóż im przetrwać skrajnie niekorzystne warunki. Możesz to zrobić jeszcze w trakcie sadzenia, poprzez wyłożenie dna wgłębienia cienką warstwą gliny, która hamuje wodę zbyt szybko przepływającą w głąb podłoża, a także przyczynia się do utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia w warstwie korzeniowej. Alternatywnie wykorzystaj preparat absorbujący wilgoć, chroniący zieleń przed uschnięciem – hydrożel.

W jaki sposób i kiedy podlewać ogród?

Wbrew pozorom podlewanie ogrodu w ciągu bezchmurnego dnia lub co gorsze w południe przyniesie więcej szkód niż pożytku. Wówczas woda, zamiast swobodnie przedostać się do warstwy korzeniowej, szybko odparuje z gleby. Ponadto krople wody pozostające na łodygach działają jak soczewki — koncentrują na sobie światło słoneczne. W rezultacie rośliny zostają dotkliwie poparzone, przez co w niedługim czasie usychają. Z tego względu najdogodniejszą porą na zroszenie kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych jest poranek do godziny 10:00, popołudnie od 16:00 do 19:00 oraz wieczór po 19:00. Jeśli dysponujesz automatycznym systemem nawadniającym, zaprogramuj go na działanie o świcie lub po zmroku. Zwróć również uwagę na temperaturę wody; wykorzystaj letnią, by uchronić zieleń od szoku termicznego.

Dużej troski i częstych dostaw wody wymagają zarówno rośliny wytwarzające płytki system korzeniowy, a jednocześnie lubiące wilgoć (m.in.: magnolie, różaneczniki, hortensje, azalie), jak i doniczkowe. By stworzyć im lepsze warunki do przetrwania niekorzystnej pogody, przestaw je w miejsce zacienione, podlewaj nawet dwa razy dziennie, a dodatkowo przysyp podłoże grubą warstwą ściółki. W ten sposób zapobiegniesz wysychaniu gleby w pojemniku.

Co zrobić,  by przeciwdziałać pojawieniu się i rozwojowi chwastów w oczku wodnym?

Latem w oczku wodnym mogą pojawić się glony. By temu zapobiec, musisz pamiętać o dobraniu właściwego filtra wody oraz pompy o odpowiedniej mocy. Jeśli jednak zauważyłeś je na powierzchni, zastosuj specjalne środki chemiczne zapobiegające ich rozwojowi lub wyłów je przy pomocy siatki.

O czym pamiętać, kosząc trawę?

Wysoka temperatura nie sprzyja niskiemu koszeniu trawnika; przycięte źdźbła mogą w niedługim czasie uschnąć. W tym szczególnym okresie, jakim są upały, ustaw wysokość pracy ostrzy tnących 2-3 cm wyżej niż zwykle. Ile dokładnie? Sprawdź w artykule: Jak wysoko kosić trawę?

Przedłużająca się bezdeszczowa aura z jednej strony cieszy i pozwala wypoczywać na świeżym powietrzu, z drugiej niepokoi, ponieważ bezpośrednio zagraża zdrowiu roślin ogrodowych. Wykorzystując praktyczne wskazówki zawarte w artykule, skutecznie ochronisz rabaty wraz z krzewami oraz drzewkami ozdobnymi przed zgubnym działaniem suszy. Dzięki nim będziesz cieszyć się naturalnie pięknym ogrodem przez cały sezon niezależnie od warunków atmosferycznych.