Jak wysoko kosić trawę?

Ogród
Jak wysoko kosić trawę?

Pracując z kosiarką, każdorazowo oddziałujesz na warunki wzrostu trawy, a tym samym kondycję trawnika. Chcąc zapewnić mu perfekcyjny wygląd, zwróć uwagę na obraną technikę koszenia. Przede wszystkim pozycję oraz wysokość pracy noży tnących. Czy wiesz, na jakiej wysokości powinieneś strzyc trawnik? 

Patrząc na trawnik, na pierwszy rzut oka widzisz jednolity zielony dywan. Spójrz jednak na niego jako zbiór co najmniej kilku gatunków traw o odmiennej specyfice: tempie krzewienia się, stopniu gęstości, ilości i wysokości listowia. Stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju wszystkich rodzajów roślin nie jest łatwym zadaniem, ale wykonalnym przy pomocy kosiarki z funkcją centralnej regulacji wysokości koszenia.

Dlaczego nie powinieneś kosić trawy zbyt nisko?

Powszechnie uważa się, że naturalnie piękny i zdrowy trawnik to efekt koszenia na bardzo niskiej wysokości, tj. 2-3 cm. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ (w naszym klimacie) o wiele lepiej wzrastają i rozwijają się trawy skracane do 4-6 cm. Zbyt niskie koszenie darni sprawia, że trawa traci większość listowia, przerzedza się.
W rezultacie trawnik po części traci zarówno estetyczny wygląd, jak i odporność. Staje się więc podatny na patogeny chorobotwórcze i chwasty. Pozostawienie go samemu sobie również nie jest dobrym pomysłem, o ile nie planujesz założyć w ogrodzie łąki kwietnej.

Na jakiej wysokości przycinać trawnik?

Zgodnie z uniwersalną zasadą koszenia, trawnik powinieneś przyciąć na 1/3 wysokości źdźbeł, jednak najbardziej satysfakcjonujące efekty osiągniesz, dostosowując parametry kosiarki w zależności od gatunków trawy. Niemniej ważna jest pora koszenia, która powinna przypadać w szczytowych okresach wzrostu. Wówczas trawnik przycinaj w regularnych odstępach czasu, tj. co 5-7 dni.

 • dla traw klimatu chłodnego — wiechlin łąkowych, kostrzew: czerwonej i trzcinowej, życicy trwałej — odpowiednia wysokość koszenia waha się w przedziale od 6 cm do 10 cm. Okresy intensywnego wzrostu przypadają na wiosnę i jesień,
 • dla traw klimatu ciepłego — kostrzew owczych, mietlicy pospolitej  — dogodna wysokość koszenia waha się w przedziale od 20 cm do 50 cm. Okresy intensywnego wzrostu przypadają na lato.

W okresie suszy przycinaj trawnik na maksymalnej zalecanej wysokości. Wysoka trawa zacienia glebę, przez co jednocześnie ogranicza parowanie wody i hamuje rozwój chwastów, Co więcej, w przeciwieństwie do źdźbeł rosnących tuż nad powierzchnią darni, jest w stanie przetrwać w dobrej kondycji długotrwałe oddziaływanie ostrego słońca. To zasługa rozwiniętych korzeni, które swobodnie sięgają do najgłębszych warstw gleby, skąd pobierają odpowiednią ilość wody niezbędnej trawie do prawidłowego wzrostu pomimo skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych.

Jaką kosiarkę wybrać, by prawidłowo kosić trawnik?

Niestandardowe cięcie trawy w ogrodzie to zadanie, z którym doskonale radzą sobie kosiarki wyposażone
w praktyczne funkcje centralnej regulacji zarówno pozycji, jak i zakresu wysokości koszenia. Parametry te różnią się w zależności od rodzaju urządzenia:

 • kosiarka ręczna SCM 440 FS pracuje w 9 pozycjach, na wysokości w zakresie od 25 do 76 mm.
 • kosiarki elektryczne – serie Collector, Combi - pracują w 3, 5 lub 6 pozycjach, na wysokości w zakresach:
  • od 25 do 65 mm,
  • od 26 do 72 mm,
  • od 27 do 80 mm,
  • od 31 do 80 mm.
 • kosiarki spalinowe – serie Collector, Combi, TwinClip, MultiClip, Silex oraz model Dino 47 B – pracują w 5 lub 7 pozycjach, na wysokości w zakresach:
  • od 20 do 50 mm,
  • od 25 do 77mm,
  • od 25 do 90 mm,
  • od 27 do 80 mm,
  • od 27 do 90 mm,
  • od 30 do 67 mm,
  • od 35 do 60 mm.

Trawnik, który wygląda dokładnie tak, jak chcesz to zasługa właściwej pielęgnacji i odpowiedniego sprzętu: kosiarki z możliwością wyboru pozycji oraz wysokości koszenia.

Kolaż_Kosiarki STIGA z funkcją centralnej regulacji pozycji oraz wysokości koszenia_SCM 440 FS , TwinClip 55 SVEQ B, Collector 39 E.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Regularne przycinanie trawy do odpowiedniej wysokości to jeden spośród kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, które mają bezpośredni wpływ na finalny wygląd murawy. Warto poznać pozostałe: Trawnik po zimie. 10 najważniejszych prac pielęgnacyjnych. Dbając kompleksowo o trawnik, sprawisz, że każdego roku będzie jednocześnie piękniejszy i bardziej odporny na niekorzystne warunki, a tym samym łatwiejszy w utrzymaniu.

Zdrowy trawnik z soczyście zieloną, miękką trawą to efekt przemyślanej pielęgnacji, m.in.: prawidłowej techniki koszenia. Dzięki wiedzy o korzystnej wysokości cięcia źdźbeł, a także pomocy odpowiedniej kosiarki, możesz z większą skutecznością dbać o zieleń w przydomowym ogrodzie. W rezultacie cieszyć się dłużej niż wyłącznie w sezonie.

Zobacz produkt w sklepie Stiga