Co wybrać zamiast trawnika? Oto alternatywy

Ogród
Co wybrać zamiast trawnika? Oto alternatywy

Piękny trawnik jest ozdobą każdej posesji. Jego utrzymanie w nienagannej kondycji nie zawsze jest jednak łatwe. Do bujnego wzrostu trawa potrzebuje odpowiedniego podłoża, dobrych warunków środowiskowych i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli brakuje Ci czasu na pielęgnację trawnika, możesz poszukać dla niego alternatywy. Sprawdź, co zamiast trawnika sprawdzi się idealnie w Twoim ogrodzie.

Łąka kwietna w ogrodzie

Szukasz ekologicznej i kolorowej alternatywy dla tradycyjnego trawnika? Zastanawiasz się, co, zamiast zielonej trawy może udekorować Twoją działkę? Świetnym rozwiązaniem może okazać się założenie łąki kwietnej w ogrodzie. Kompozycja z roślin wieloletnich, jednorocznych, traw i ziół imituje naturalne zestawienie roślin łąkowych. Łąka kwietna pasuje zwłaszcza do ogrodów w stylu naturalistycznym i rustykalnym. Najbardziej efektownie prezentuje się na dużej przestrzeni. 

Chociaż rośliny łąkowe nie mają dużych wymagań, najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych. W przeciwieństwie do trawnika łąka kwietna nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy kosić ją 2 razy w sezonie. Możesz wykorzystać do tego kosy i podcinarki akumulatorowe. Oba urządzenia dzięki ergonomicznej budowie, znacząco ułatwiają pracę przy łące kwietnej i trawniku.

Koszenie trawnika za pomocą kosiarki Stiga

Do stworzenia łąki kwietnej możesz wykorzystać takie gatunki jak np.: 

  • facelia, 
  • wrotycz pospolity, 
  • krwawnik pospolity, 
  • chaber bławatek, 
  • jaskier ostry, 
  • rumianek pospolity, 
  • mak, 
  • kostrzewa czerwona.

Każda z wymienionych roślin doskonale uzupełnia aranżacje okolicznego ogrodu. Nie są również trudne w pielęgnacji.

Rabaty żwirowe

Co zamiast trawy nada ogrodowi oryginalny wygląd? Wielbiciele nowoczesnych lub śródziemnomorskich aranżacji mogą pokusić się o stworzenie w swoim ogrodzie rabat żwirowych, które prawie nie wymagają podlewania. Aby założyć ogród żwirowy, na specjalnie przygotowanym podłożu, przykrytym agrowłókniną, należy umieścić 3-3,5-centymetrową warstwę żwiru.

Rabatę żwirową najlepiej zaprojektować w miejscu nasłonecznionym i ciepłym. W ogrodzie żwirowym można uprawiać sukulenty (np. rojniki, eszewerie, rozchodniki), rośliny egzotyczne (np. jukę karolińską), śródziemnomorskie (np. lawendę, macierzankę piaskową) lub wydmowe i pustynne (np. pustynnik, mikołajek nadmorski, kocankę piaskową, zawciąg nadmorski). 

Rabaty żwirowe jako alternatywa dla trawnika

Nawierzchnie ogrodowe

Trawnik w ogrodzie możesz zastąpić również dekoracyjnymi nawierzchniami ogrodowymi. Co zamiast trawnika do chodzenia będzie odpowiednie? Ogrodowe ścieżki można stworzyć z kamieni dekoracyjnych, żwiru czy kory. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są także tzw. zielone nawierzchnie, czyli połączenie kostki brukowej lub płyt chodnikowych z trawą, mchem czy roślinami okrywowymi.

Nawierzchnia ogrodowa jako alternatywa dla tradycyjnego trawnika

Myjki wysokociśnieniowe doskonale poradzą sobie podczas usuwania uporczywych plam i zabrudzeń z kostki brukowej lub innych materiałów do nawierzchni. Zamiatarki pomogą w przywracaniu porządku, usuwając kurz i inne zanieczyszczenia.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika

Jeśli Twoja działka jest usytuowana w zacienionym miejscu, utrzymanie pięknego trawnika może okazać się dużym wyzwaniem. Co zamiast trawnika w cieniu? Trawę w takich miejscach warto zastąpić roślinami okrywowymi. Tego typu gatunki rozrastają się szybko i rozmnażają za pomocą kłączy lub rozłóg, tworząc gęste kobierce. Są też odporne na udeptywanie i łatwo się regenerują. 

Odpowiednio łącząc różne gatunki roślin okrywowych, możesz stworzyć kolorowy trawnik gobelinowy, przypominający mozaikę. Do stworzenia kwiatowego dywanu warto wykorzystać m.in. barwinek pospolity, irgę płożącą, kopytnik pospolity, dąbrówkę rozłogową, bluszcz pospolity, runiankę japońską. Na stanowiska nasłonecznione nadają się m.in. rozchodniki, kocimiętka, jałowiec płożący.

Wyspy kwiatowe w trawniku

Chcesz urozmaicić wygląd swojego trawnika? Jeśli duża, jednolita powierzchnia murawy wydaje Ci się zbyt monotonna, możesz zaprojektować rabatę wyspową w trawniku. Takie nasadzenie wzbogaci aranżację ogrodu, pomoże podzielić działkę na strefy i wyznaczyć osie widokowe. Rabatę wyspową najlepiej zaprojektować na planie okręgu. Warto stworzyć kilka pięter. Na obrzeżach należy posadzić najniższe gatunki, natomiast w centrum drzewko lub okazały krzew. Warto pamiętać także o zastosowaniu obrzeży ogrodowych, które ułatwią koszenie trawnika na granicy z rabatą.

Wyspa kwiatów zamiast trawnika

Co zamiast trawy na trawniku ożywi wygląd ogrodu? W małych ogrodach, zamiast dużej rabaty wyspowej warto stworzyć kilka niewielkich wysp kwiatowych w trawniku z roślin cebulowych (np. przebiśniegów, krokusów, narcyzów, hiacyntów). Wiosną takie kompozycje wniosą do otoczenia żywe kolory.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o zdrowy trawnik w swoim przydomowym ogrodzie, koniecznie sprawdź nasz najnowszy poradnik.

Bibliografia:

  1. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016, s. 454-456. 
  2. Młoźniak D., Jak zaprojektować ogród marzeń, Multico 2019, s. 60-63.