Jak dbać o choinkę, by stała długo i nie zrzucała igieł?

Ogród
Jak dbać o choinkę, by stała długo i nie zrzucała igieł?

Poznaj 5 najważniejszych zasady pielęgnacji choinki. Spraw, by po Świętach wyglądała tak pięknie, jak w tracie Bożego Narodzenia!

SPIS TREŚCI

Choinka to niekwestionowany symbol i zarazem najpiękniejsza ozdoba Bożego Narodzenia. Szczególnie żywa. Razem z nią w domu pojawia się wspaniały zapach igliwia. Niestety, niepielęgnowane drzewko cięte z dnia na dzień traci nienaganny wygląd. Gałązki uginają się pod ciężarem ozdób, a igły masowo lecą na podłogę.

Co zrobić, by choinka stała dłużej i nie zrzucała igieł?

Zasada 1: choinkę wybieraj z głową, nie z przypadku

Na co zwrócić uwagę, kupując choinkę? Przede wszystkim na jej gatunek. Znając go, poznasz również właściwości drzewka – trwałość, odporność na zmienne warunki. Tym samym zorientujesz się, czego możesz się po nim spodziewać.

Na przykład: świerk pospolity. W Polsce najczęściej wybierany na drzewko na choinkę, nie jest specjalnie wytrzymały. Po przyniesieniu do domu traci igły w ciągu kilku tygodni. Zdecydowanie lepszą inwestycją jest nieco droższy, ale i trwalszy świerk srebrny lub kłujący. Najlepszym wyborem jest natomiast jodła. To gatunek niewrażliwy na trudne warunki klimatyczne, a przez to łatwy w pielęgnacji. Jodła przez długie tygodnie zachwyca doskonałym wyglądem.

Wybór gatunku drzewka nie przesądza jednak o jego zakupie. Dobra choinka to świeża choinka, dlatego przyglądając się poszczególnym egzemplarzom, oceniaj je pod kątem:

  • kondycji gałązek

Czy są elastyczne? 
Co się z nimi dzieje przy delikatnym ugięciu – opadają na stałe, czy wracają do naturalnego kształtu?

  • kondycji igieł

Czy mają barwę charakterystyczną dla gatunku drzewka?
Czy są sztywne i trwałe, a może przy najmniejszym dotyku obsypują się z gałęzi?

Zasada 2: zahartuj choinkę zanim wniesiesz ją do domu

Choinkę ciętą po przywiezieniu do domu pozostaw w chłodnym pomieszczeniu (garażu, piwnicy) przez około tydzień. W tym czasie drzewko zaaklimatyzuje się w nowym środowisku, a Ty zdążysz je przygotować do umieszczenia w donicy. 

Skróć pień od dołu o ok. 3 – 4 cm i umieść drzewko w pojemniku z lekko ciepłą wodą. To nie pomyłka! Wstawienie choinki do ciepłej wody zwiększa jej chłonność. Tym samym sprawia, że wygląda jeszcze piękniej.

Zanim ustawisz choinkę w jednym z pokoi, wyjmij ją z wiaderka, gdzie stała przez ostatnie kilka dni i przenieś. Już po raz ostatni - tym razem do docelowego pojemnika. 

Może być nim stojak wyposażony w zbiornik na wodę lub doniczka. Choinka w donicy prezentuje się pięknie pod warunkiem, że stoi stabilnie. By zapewnić drzewku pion, przykryj jego pień warstwą kamieni. Te z kolei przysyp wilgotną ziemią. 

Zasada 3: przechowuj choinkę w odpowiednich warunkach

Miejsce odpowiednie dla choinki to pomieszczenie, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Innymi słowy: oddalone od źródła ciepła – kaloryferów, piecyka, kominka. 

Zasada 4: regularnie podlewaj choinkę

Dlaczego choinka usycha? Głównie wskutek niewystarczającej ilości wody, a także makro- i mikroelementów. Niezależnie od rodzaju, wszystkie drzewka bożonarodzeniowe wymagają regularnego podlewania. 

Jak sprawdzić, czy choinka ma zapewniony wystarczający poziom nawilżenia? W przypadku drzewka ciętego wystarczy spojrzeć, czy woda nie opadła poniżej linii pnia. Przy drzewku doniczkowym należy dotknąć ziemi. Jeśli jest lekko wilgotna, wszystko jest w porządku.

Warto także codziennie zraszać drzewko, natomiast raz na tydzień dodać do wody specjalną odżywkę dla roślin zielonych. Znajdziesz ją w każdym sklepie ogrodniczym. Preparat, ze względu na bogactwo składników odżywczych, wydłuża żywotność choinki. 

Domowym sposobem na spowolnienie opadania igieł jest podlewanie choinki wodą z cukrem. Wystarczy rozpuścić dwie łyżki stołowe cukru w litrze wody, by uzyskać naturalny nawóz, dzięki któremu drzewko bożonarodzeniowe zachowa swój urok na dłużej. Równie dobre efekty osiągniesz poprzez podlewanie choinki wodą z solą (proporcje są identyczne, jak w przypadku mieszkanki wody z cukrem).

Zasada 5: ilość i wielkość świątecznych błyskotek dobierz w zależności od grubości gałązek

Mierz siły drzewka na swoje zamiary. Miej na uwadze, że delikatne pędy połamią się pod ciężarem gęsto rozwieszonych ozdób. Biorąc pod uwagę wrażliwość choinek na wysoką temperaturę, zwróć uwagę na rodzaj światełek dekoracyjnych. Diody LED sprawdzają się o wiele lepiej niż standardowe, które wytwarzają zbyt dużo ciepła.

Czy choinkę w doniczce można posadzić w ogrodzie? 

Święta, Święta... Co zrobić z choinką po Świętach? Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w ogrodzie, obok pozostałych drzew ozdobnych. 

Jeśli na końcach gałązek nie widać pączków, drzewko w ciągu 2 tygodni — od dnia, kiedy wniosłeś je do domu —  powinno znaleźć się na zewnątrz. Wówczas należy szczelnie owinąć bryłę korzeniową. W tym celu możesz wykorzystać agrowłókninę lub folię bąbelkową. Tak zabezpieczona choinka z powodzeniem przetrwa do wiosny.

Co w sytuacji, kiedy na gałązkach pojawią się pączki? Choinka powinna wrócić do pomieszczenia, gdzie hartowałeś ją przed wniesieniem do domu. Po upływie około miesiąca (2 – 4 tygodni) będziesz mógł przenieść ją do ogrodu.

Choinka piękna nie tylko od Święta! Znając podstawowe zasady pielęgnacji drzewka, możesz cieszyć się nim długo po Bożym Narodzeniu.