Kwitnące krzewy - Sprawdzą się nie tylko jako ozdoba ogrodu

Ogród
Kwitnące krzewy - Sprawdzą się nie tylko jako ozdoba ogrodu

Kwitnące krzewy to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także skarbnica wartościowych składników odżywczych. Co, jak i kiedy wykorzystać?

Maj to cudowny miesiąc - kwitnące rabaty, krzewy i drzewa zachwycają urokiem i kuszą słodkim zapachem. Stanowią one wspaniałą dekorację ogródków, jednak wiele kwitnących kwiatów możesz z powodzeniem wykorzystać… choćby w kuchni! 

W naszym artykule wskażemy na kwiaty kwitnących w maju krzewów, z których wyczarujesz soki, syropy, napary i inne specyfiki, mające zbawienny wpływ na organizm czy stanowiące rozkosz dla podniebienia.

CZARNY BEZ

Czarny bez w trakcie kwitnienia charakteryzuje się bardzo intensywnym, słodkim zapachem. Wydzielają go drobne, białe kwiatki zebrane w charakterystycznych baldachach (podobnych do trującego blekotu pospolitego, który rośnie na łąkach i polach uprawnych). W przeciwieństwie do bzu fioletowego, kwiaty czarnego bzu mają pięć okrągłych, maleńkich płatków.

Na co działa czarny bez?

Jego kwiaty mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i moczopędne. Wyciąg z kwiatów czarnego bzu pomaga w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel, katar czy zapalenie gardła. Ma również działanie przeciwgorączkowe.

Co robić z kwiatów czarnego bzu?

Z kwiatów czarnego bzu można przygotować na przykład nalewki, napar, syrop czy lemoniadę.

11-min.jpeg

DEREŃ JADALNY

Choć odmian derenia jest sporo, to zwróćmy uwagę na odmianę jadalną - właśnie ona nadaje się do różnego rodzaju przetwórstwa. Kwitnący dereń jadalny ma żółte, baldachowate kwiatostany. To roślina miododajna, dlatego w pobliżu kwitnącego derenia można spotkać wiele pszczół. 

Na co działa dereń jadalny?

Jego kwiaty mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mogą być stosowane w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie czy zapalenie krtani.

Co robić z kwiatów derenia jadalnego?

Z kwiatów derenia jadalnego można przygotować napar lub syrop.

22-min.jpeg

KALINA

Kalina to krzew o pięknych, białych lub różowych kwiatach, które zebrane są w charakterystyczne kępy, a rozwijają się na krótkich szypułkach. Pojawiają się na krzewie w maju i cieszą swoim pięknem i zapachem przez około trzy tygodnie. Intensywny i słodki zapach kwiatów przyciąga wiele owadów, zwłaszcza pszczoły i motyle, które zapylają je i pomagają w produkcji owoców kaliny.

Na co działa kalina?

Jej kwiaty mają właściwości przeciwzapalne i moczopędne, dlatego są często wykorzystywane w leczeniu chorób układu moczowego. Kalina działa rozkurczająco, dlatego jest przydatna w łagodzeniu bólów menstruacyjnych. Miód kwiatowy z kaliny jest bogaty w witaminy i minerały.

Co robić z kwiatów kaliny?

Kwiaty kaliny mogą być stosowane w postaci syropu, naparu lub nalewki. Z kwiatów kaliny można również przygotować miód kwiatowy.

33-min.jpeg

WICIOKRZEW

Wiciokrzew kwitnie w maju i czerwcu pięknymi, białymi kwiatami zebranymi w charakterystyczne zwisające grona. Jego kwiatostany są długie i smukłe. Ma bardzo drobne kwiaty, które składają się z pięciu płatków i zwykle osiągają 5-7 mm średnicy. Wewnątrz znajdują się charakterystyczne pręciki i słupek. Kwiaty wiciokrzewu są bardzo dekoracyjne i można je wykorzystać do aranżacji bukietów i kompozycji kwiatowych.

Na co działa wiciokrzew?

Wiciokrzew ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego jest często wykorzystywany w leczeniu chorób układu moczowego i ginekologicznych. Wyciąg z tych kwiatów może być stosowany także w kosmetyce, jako składnik kosmetyków do twarzy.

Co robić z kwiatów wiciokrzewu?

Zebrane kwiaty wiciokrzewu mogą być wykorzystane do sporządzenia naparów, syropów lub nalewek.

41-min.jpeg

JAŚMINOWIEC

Jaśminowiec kwitnie w maju i czerwcu pięknymi, dużymi, białymi kwiatami. Mają one bardzo charakterystyczny, intensywny zapach - bardzo podobny do zapachu jaśminu. Kwiaty jaśminowca rozwijają się pojedynczo lub w małych kłosach na końcach pędów. Każdy kwiat jaśminowca ma kilka centymetrów średnicy i wewnątrz znajdują się pręciki i słupek. Kwiaty jaśminowca są bardzo charakterystyczne i ciężko je pomylić z innymi kwiatami ze względu na ich wygląd. Kwiaty jaśminowca stanowią wspaniały dodatek, a nawet bazę bukietów i aranżacji kwiatowych. 

Na co działa jaśminowiec?

Jaśminowiec może być stosowany leczniczo jako środek uspokajający, napotny, a także przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, dlatego stosuje się go w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel czy katar.

Co robić z kwiatów jaśminowca?

Kwiaty jaśminowca, podobnie jak jaśminu, mogą być stosowane w postaci syropu, naparu lub nalewki. Choć oba kwiaty mogą być jadalne, to jaśminowiec ma nieco mniej przyjemny smak.

55-min.jpeg

Jak widzisz - maj w ogrodzie może być nie tylko piękny, ale także aromatyczny, pyszny i pełen wartościowych składników odżywczych. Piękne kwiaty mogą mieć nie tylko efektowny kształt i zapach, ale także dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Podobał Ci się ten wpis? Po więcej zapraszamy na blog STIGA.