4 kroki do samodzielnie posadzonego żywopłotu

Zrób to sam
4 kroki do samodzielnie posadzonego żywopłotu

Zielone ogrodzenie to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale i skuteczna ochrona przed wzrokiem sąsiadów. Opisujemy jak, krok po kroku, sadzić i pielęgnować żywopłot.

  1. Wybierz odpowiedni termin wysiewu

Termin wysiewu żywopłotu uzależniony jest od gatunku roślin, które mają pełnić jego funkcje:

  • krzewy liściaste z odsłoniętymi korzeniami (uprawiane w gruncie w szkółkach i wykopywane do sprzedaży) powinny zostać posadzone wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać pąki lub wczesną jesienią, gdy opadną im liście,
  • krzewy iglaste wraz z zimozielonymi liściastymi posadź na przełomie sierpnia i września,
  • krzewy uprawiane i sprzedawane w pojemnikach możesz sadzić przez cały sezon (od kwietnia do października)
  1. Przygotuj glebę

Jeżeli wraz z początkiem wiosny zadbałeś o kondycję gleby, wystarczy teraz przekopać ją na głębokość ok. 50 – 70 cm. Ziemia, która nie była dawno uprawniana wymaga natomiast intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych: usunięcia z jej powierzchni drobnych kamieni, chwastów, spulchnienia oraz odżywienia kompostem bądź innym rodzajem nawozu naturalnego. Dodatkowo, do ciężkiej, zbitej gleby warto dodać gruboziarnisty piasek, dzięki czemu stanie się ona mniej zwięzła.

Tak przygotowaną glebę możesz ponownie przekopać – tym razem głębiej, na ok. 80 cm. Pamiętaj, aby żyznej wierzchniej warstwy gleby nie mieszać z mniej urodzajną ziemią ze spodu (żyzną odłóż na bok, następnie spulchnij dno i ponownie wysyp ją na wierzch).

  1. Jak sadzić żywopłot?

Rośliny mające pełnić funkcję żywopłotu możesz posadzić w dwójnasób: w jednym lub dwóch rzędach.

Sadzenie w jednym rzędzie polecane jest szczególnie w przypadku żywopłotów nieformowanych, a także roślin światłolubnych, takich jak m.in.: świerków, modrzewiów oraz jałowców. W dwóch rzędach posadź natomiast te z roślin, które wymagają intensywnego cięcia.

Jeżeli chcesz, aby odległości między poszczególnymi roślinami w żywopłocie były większe (60-70 cm), posadź je do osobnych dołków. Muszą być one odpowiednio głębokie; tak, aby leżące w nich korzenie nie zaginały się do góry (jeżeli tak jest, nie zaginaj ich na siłę, ale przytnij na odpowiedniej długości). Na korzenie wysyp żyzną ziemię i ubij ją, a wokół rośliny uformuj „miski”, w których będzie gromadziła się woda.

Młody żywopłot szczególnie narażony jest na uszkodzenia, dlatego warto zabezpieczyć je niskim ogrodzeniem do czasu aż podrośnie.

  1. Pierwsze cięcie młodego żywopłotu

Pierwsze cięcie młodego żywopłotu jest obowiązkowe – niezależnie od tego, czy jest to roślina przeznaczona do formowania, czy też nie.

Krzewy posadzone wiosną, przytnij tuż po posadzeniu. Rośliny posadzone jesienią pozostaw do przyszłej wiosny (nieprzycinane lepiej zimują). Żywopłoty silnie rozgałęzione przytnij na wysokości 30-40 cm nad ziemią, słabiej – znacznie niżej, ok. 10 cm nad ziemia.

Żywopłoty zimozielone nie wymagają przycięcia zaraz po posadzeniu. Dotyczy to zarówno iglaków, jak i roślin liściastych. Młode rośliny zimozielone są z reguły równomiernie rozkrzewione, dlatego termin ich cięcia przypada dopiero po kilku latach uprawy; wyjątkami są jedynie modrzew i choina kanadyjska, które należy przyciąć w pierwszym roku uprawy.

Odpowiednio wysoki i gęsty żywopłot nie tylko skutecznie odizoluje Cię od spojrzeń przechodniów, ale i ochroni przed zanieczyszczeniami i hałasem generowanym przez samochody przejeżdżające nieopodal Twojego domu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pielęgnacja żywopłotu: czy pamiętasz o wszystkim?

Zobacz produkt w sklepie Stiga