Pielęgnacja żywopłotu: czy pamiętasz o wszystkim?

Urządzenia ogrodowe
Pielęgnacja żywopłotu: czy pamiętasz o wszystkim?

Naturalne ogrodzenie w postaci bujnego żywopłotu to najbardziej wystawny element ogrodu. Warto już teraz zadbać o jego kondycję! Oto 3 proste i sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne, które zagwarantują idealny wygląd żywopłotu.

1. Nawożenie

Niezależnie od tego, czy masz żywopłot z roślin liściastych czy iglastych, powinieneś regularnie go nawozić. W tym celu stosuj specjalne nawozy mineralne lub nawóz organiczny. Ten drugi jest tańszy, bo samodzielnie produkowany, pod kątem właściwości i oddziaływania na rośliny w niczym nie ustępuje profesjonalnym produktom przeznaczonym do pielęgnacji roślin, które dostępne są w sklepach ogrodniczych.

W jaki sposób nawozić żywopłot? Przede wszystkim nie odkładaj tej czynności na ostatnią chwilę. Chcąc właściwie zadbać o przydomowy krajobraz, już w pierwszych tygodniach wiosny przeprowadź pełne nawożenie mineralne: na 1m² żywopłotu rozprowadź nie więcej niż 50 g nawozu. Zabieg ten powtórz początkiem lata (w czerwcu), jednak zmniejsz ilość nawozu o połowę, tj. do 25 g. W ten sposób dostarczysz żywopłotowi dodatkową dawkę cennych składników odżywczych, po których pędy roślin dynamicznie krzewią się i zagęszczają. Korzyścią ponownego nawożenia żywopłotu jest nie tylko przyśpieszenie jego kwitnięcia, ale i zabezpieczenie go przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, m.in.: palącego słońca, opadów, czy wiatru.

Chcąc cieszyć się ładnym wyglądem żywopłotu w przyszłym sezonie, możesz dodatkowo nawieźć go po raz trzeci - pod koniec lipca. Dzięki temu skutecznie zabezpieczysz rośliny przed mrozem, marznącym deszczem i śniegiem. Efekty swojej zapobiegliwości ujrzysz już w pierwszych, cieplejszych dniach wiosny w postaci zdrowo zakwitających pędów żywopłotu.

2. Nawadnianie

Mogłoby się wydawać, że żywopłot z racji roli "naturalnego ogrodzenia" nie wymaga dodatkowe nawilżenia, ponieważ właściwe nawodnienie zapewnią roślinom opady deszczu. Nic bardziej mylnego!

Żywopłot, podobnie jak pozostałe rośliny, które upiększają Twój ogród, wymaga regularnego podlewania. Uzależniony od warunków pogodowych, narażony jest na skrajne zawilgocenie bądź wysuszenie. Aby przywrócić mu reprezentacyjny wygląd podlewaj go ok. 2-3 razy w tygodniu. To wystarczy, aby w niedługim czasie zauważyć wyraźną poprawę wyglądu roślin w stosunku do ich dotychczasowej kondycji.

 

Bez względu na to, jaki żywopłot wybrałeś – z ligustru, cisu czy liściasty – powinieneś profesjonalnie zadbać o jego kondycję oraz wygląd!

Źródło: www.pinterest.com

3. Strzyżenie

Przycinając żywopłot nadajesz mu odpowiednią formę dzięki czemu jest jeszcze bardziej atrakcyjnym i przyciągającym wzrok elementem domowego krajobrazu. O czym powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do pracy?

W pierwszej kolejności zapamiętaj zasadę: żywopłot zwęża się ku górze. Dzięki temu wszystkie części ogrodzenia są jednakowo oświetlone, co służy zarówno celom estetycznym, jak i pielęgnacyjnym. Właściwie nasłonecznione rośliny lepiej wchłaniają składniki odżywcze, a w konsekwencji - szybciej rosną i są bardziej wytrzymałe np. na choroby. Przycinanie zawsze zaczynaj od korony, ponieważ skrócenie bujnie rozrastających się gałązek w najwyższych partiach rośliny zapewni jej właściwy poziom cyrkulacji powietrza. Dalej kieruj się ku dołowi i usuwaj tylko te pędy, które zaburzają pożądaną formę i rozmiar żywopłotu. Przycięcie cienkich gałązek żywopłotu w sezonie letnim pozwala mu lepiej absorbować niezbędne składniki odżywcze oraz wodę.

Każdy rodzaj żywopłotu wymaga nieco innej techniki strzyżenia:

  • świeżo zasadzone - zrzucające liście na zimę - pierwszy raz przytnij dopiero w następnym roku na wiosnę, a później początkiem lata,
  • zimozielone przystrzyż zanim roślina wypuści nowe pędy,
  • te kwitnące przycinaj wczesną wiosną dopiero po przekwitnięciu.

Bez względu na to, jakiego rodzaju żywopłot posadziłeś, jego strzyżenie zacznij od boków. Jeśli zależy Ci na oryginalnym kształcie, np. estetycznej, geometrycznej bryle, wybierz bukszpan lub cis, które szczególnie podatne są na formowanie. Natomiast, gdy chcesz cieszyć się idealnie równo przyciętym ogrodzeniem, wykorzystaj specjalne sznury pomocnicze. Pierwszy rozciągnij ponad żywopłotem, równolegle do górnej krawędzi, drugi natomiast - w połowie wysokości. W ten sposób maksymalnie szybko i dokładnie przytniesz pożądane partie rośliny.

Żywopłot to najbardziej reprezentacyjna część Twojego ogrodu. Jako "naturalne ogrodzenie" wymaga szczególnej dbałości i regularnej pielęgnacji już od wczesnych tygodni wiosny. Pracując z pomocą sekatorów i innych urządzeń ogrodowych STIGA masz pewność, że każdą zaplanowaną czynność wykonasz nie tylko znacznie szybciej, ale co równie istotne - dużo bardziej dokładniej niż podczas obsługi tradycyjnych narzędzi manualnych. Dzięki temu nie tylko w tym, ale i każdym kolejnym sezonie Twój żywopłot będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś: zdrowo, naturalnie i intensywnie zielono.