Uprawa warzyw pod osłonami – w inspekcie, tunelu, szklarni

Ogród
Uprawa warzyw pod osłonami – w inspekcie, tunelu, szklarni

Inspekt, tunel foliowy, a może szklarnia? Jaki rodzaj osłony dla roślin uprawnych sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie?

Na pewno zgodzisz się z twierdzeniem, że najlepsze warzywa pochodzą z własnych upraw. By cieszyć się nimi jak najszybciej i najdłużej, warto wybudować w ogrodzie inspekt, tunel foliowy lub szklarnię. Osłony chronią nowalijki  przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych, przede wszystkim: deszczu, wiatru, czy przymrozków. Ponadto przyśpieszają kiełkowanie oraz wzrost nowalijek. Dzięki temu do zbiorów możesz przystąpić nawet kilka tygodni wcześniej w porównaniu ze zbiorami warzyw pozostawionych bez okrycia.

Każda z wymienionych osłon jest nieco inna. Mając na uwadze obfitość oraz różnorodność plonów, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie wszystkich trzech. Być może jednak z różnych względów nie możesz sobie na nie pozwolić, a w rezultacie – musisz wybrać jedną, która najbardziej przysłuży się uprawom.

Inspekt

Inspekt pozwala na całoroczną uprawę roślin. Przydaje się szczególnie w produkcji rozsady roślin wyróżniających się długim okresem wegetacji (np. pomidorów) oraz hartowania nowalijek, które docelowo chcesz przenieść do gruntu (np. sałaty, rzodkiewki, cebuli). Co więcej, przyśpiesza plonowanie (np. ogórków, kalafiorów). Wyglądem przypomina miniaturową szklarnię, jednak jest znacznie łatwiejszy w budowie. Ze względu na niewielkie wymiary swobodnie zmieści się w małym ogrodzie, a w razie potrzeby, czy konieczności (np. w sytuacji wyjałowienia gleby) z łatwością przeniesiesz go w nowe miejsce.

Najprostszy w wykonaniu jest inspekt drewniany. Tutaj znajdziesz dokładną instrukcję, jak wybudować go krok po kroku. Drewno jako materiał naturalny bardzo dobrze trzyma ciepło i ładnie prezentuje się wśród innych elementów ogrodu, np. mebli, czy pergoli. By konstrukcja zachowała estetyczny wygląd i służyła przez lata, należy ją zakonserwować odpowiednim impregnatem, a następnie pomalować. Inspekt ogrodowy składa się z małej skrzyni bez dna, w której tylna rama jest nieco wyższa niż przednia. Od góry inspekt przykryty jest szybą umocowaną na zawiasach, którą warto uchylać w pogodne dni.

Wietrzenie inspektu skutecznie hartuje młode rośliny, które w ten sposób stopniowo przyzwyczajają się do warunków panujących na zewnątrz.

Wietrzenie inspektu skutecznie hartuje młode rośliny, które w ten sposób stopniowo przyzwyczajają się do warunków panujących na zewnątrz.

Uprawa warzyw pod osłonami_w inspekcie, tunelu, szklarni_Inspekt.jpg

Źródło: www.fotolia.pl

Tunel foliowy

Tunel foliowy przyśpiesza wegetację roślin wczesną wiosną i przedłuża okres wegetacyjny do później jesieni. Służy głównie do uprawy warzyw ciepłolubnych, w tym między innymi: pomidora, papryki, ogórka, rzodkiewki. Uprawę możesz zacząć już w połowie lutego, a zbiory – około miesiąca wcześniej w porównaniu do uniwersalnych terminów zbiorów dla poszczególnych gatunków warzyw. Tunel, podobnie, jak inspekt, chroni nowalijki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest jednak zdecydowanie większy. Tym samym umożliwia jednoczesną uprawę wielu, zróżnicowanych gatunków roślin.

Warunki panujące wewnątrz tunelu foliowego (wysoka temperatura, wyższa niż na zewnątrz wilgotność powietrza, brak wiatru) sprzyjają rozwojowi zarówno warzyw, jak i mikroorganizmów. Przede wszystkim bakterii, wirusów i grzybów, które prowadzą do uszkodzenia lub całkowitego wyniszczenia zbiorów. Możesz jednak temu zapobiec – początkiem sezonu dokładnie wyczyść go od wewnątrz, a w trakcie często go wietrz. Co więcej, raz na jakiś czas (co 3 – 4 lata) przenieś tunel w nowe miejsce. W ten sposób uniemożliwisz patogenom chorobotwórczym namnażanie się i porażanie kolejnych roślin. Każdej wiosny  zadbaj o podłoże: porządnie przekop, a następnie odżyw nawozem organicznym (obornikiem, lub kompostem). Przygotowanie gleby pod uprawy w dużym tunelu może okazać się wyczerpującym zajęciem, a przecież czeka Cię jeszcze wysianie wszystkich nasion nowalijek. By poradzić sobie z ciężką pracą na działce, możesz wykorzystać glebogryzarkę. Maszyna zarazem dokładnie i delikatnie spulchnia podłoże na całej powierzchni działki. Tym samym zmienia strukturę gleby z nieprzepuszczalnej na przesiąkliwą, która zapewnia swobodny przepływ składników odżywczych, a także wody i tlenu do warstwy korzeniowej roślin. Przy pomocy glebogryzarki możesz także pozbyć się chwastów, a nawet rozprowadzić nawóz. To zasługa dodatkowego wyposażenia w postaci praktycznego obsypnika.

Tunel ogrodowy to konstrukcja stosunkowo lekka, przez co łatwa w demontażu i transporcie. Gotowe stelaże w zróżnicowanych wymiarach – od bardzo dużych po małe, o wysokości poniżej 150 cm –  dostępne są sklepach ogrodniczych.

Bez problemu odnajdziesz model, który swobodnie zmieści się w Twoim ogrodzie. Montaż tunelu ogrodowego w praktyce przypomina rozkładanie namiotu. Tyle tylko, że materiałem okrywającym jest folia polietylenowa.

Tunel foliowy potrzebuje nieco przestrzeni, ale pomieści wiele gatunków warzyw. Wiosną wymaga przemycia od wewnątrz, ponieważ nagromadzony przez zimę brud i pył mogą niekorzystnie wpływać na kondycję wrastających roślin.

Uprawa warzyw pod osłonami_w inspekcie, tunelu, szklarni_Tunel foliowy.jpg

Źródło: www.fotolia.pl

Tunel foliowy, jak inspekt, należy ustawić w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym przez silnym wiatrem. Wybierając właściwą lokalizację, weź pod uwagę Regulamin ROD1 (Rodzinnego Ogrodu Działkowego), który został uchwalony 28 czerwca 2018 roku, a obowiązuje od 1 stycznia bieżącego. Zgodnie z § 48:

Szklarnia i tunel foliowy powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic działek sąsiednich, granicy ROD i dróg komunikacyjnych w ROD. Ponadto tunele foliowe na działce nie mogą przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3 m wysokości z tym, że w razie jednoczesnego posiadania szklarni i tuneli foliowych ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki.

Szklarnia

Szklarnia, identycznie jak wyżej wymienione osłony, wydłuża sezon wegetacyjny. Zapewnia kontrolowane środowisko, korzystne dla upraw różnego rodzaju nowalijek – od ozdobnych kwiatów przez owoce (poziomki, truskawki) po warzywa. Panuje w nim stabilna temperatura powyżej 40°C, która pozwala roślinom prawidłowo rozwijać się i kiełkować, bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz.

Szklarnia, podobnie jak tunel, sprawdzi się w dużym ogrodzie lub na działce. Zapewnia kiełkującym roślinom najlepsze warunki do wzrostu. Ten rodzaj osłony ogrodowej jest jednak najdroższy.

Uprawa warzyw pod osłonami_w inspekcie, tunelu, szklarni_Szklarnia.jpg

Źródło: www.fotolia.pl

Szklarnia ogrodowa z założenia jest konstrukcją stałą. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, byś przenosił ją z miejsca na miejsce – jak inspekt. Praktyka pokazuje jednak, że to bardzo trudne i uciążliwe zadanie. Podobnie jest z budową szklarni, dlatego warto zastanowić się nad jej kupnem. Szklarnia jest zdecydowanie bardziej wytrzymała od tunelu foliowego, przez co pozwala na montaż m.in.: podwieszanych donic, czy stołów do produkcji rozsad.

Inspekt, tunel foliowy, szklarnia – każda z osłon ogrodowych w podobny sposób chroni rośliny uprawne przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i stwarza młodym sadzonkom dobre warunki do prawidłowego rozwoju. Wybór najlepszego rozwiązania uzależniony jest od kilku czynników. Pierwszy to wielkość przestrzeni w ogrodzie, jaką możesz i chcesz przeznaczyć pod uprawy, a co za tym idzie — wielkość plonów, jakie chcesz uzyskać. Niemniej ważne są względy finansowe, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się pomiędzy tunelem foliowym a szklarnią. Kierując się tymi praktycznymi wskazówkami, sprawnie podejmiesz decyzję korzystną zarówno dla Twoich plonów, jak i portfela.