Samodzielna budowa inspektu – krok po kroku

Zrób to sam
Samodzielna budowa inspektu – krok po kroku

Jeżeli chcesz w sposób ekologiczny przyśpieszyć wegetację roślin, wybuduj inspekt. Chroniąc rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jednocześnie skraca czas kiełkowania nasion. Ponadto pozwala wydłużyć okres uprawy: rozpocząć go wczesną wiosną i zakończyć późną jesienią. Sprawdź, jak samodzielnie wybudować inspekt!

Czym jest inspekt?

To najprościej mówiąc, drewniana skrzynia bez dna z ruchomym przeszklonym przykryciem. Pod osłoną szkła (lub folii, czy pleksi) gleba wraz z powietrzem nagrzewają się, w efekcie przyśpieszając kiełkowanie nasion oraz wzrost młodych sadzonek roślin.

Inspekt pozwala na rozpoczęcie, jeszcze przed sezonem, uprawy roślin ciepłolubnych, przede wszystkim nowalijek, w tym m.in.: sałat, pomidorów balkonowych, oberżyny, papryki czy ogórków sałatkowych. By jednak spełniał swoją rolę, musisz ustawić go we właściwym miejscu, tj. zacisznym, osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym (najlepiej od strony południowej).

Jak uchronić rośliny uprawiane w inspekcie przed przegrzaniem?

Przy pomocy okna inspektowego możesz dotleniać rośliny ze zmienną intensywnością. W przypadku, gdy zapowiadane są przymrozki, zakryj inspekt np. słomianą matą. Na stałe możesz pozostawić go otwarty dopiero po „zimnych ogrodnikach”, czyli po 17 maja.

Jak samodzielnie wybudować inspekt?

Krok 1: określ wymiary

Dla inspektu ogrodowego jednospadowego, tj. z pokrywą jednookienną, przykładowe wymiary to:

  • 202 cm: szerokość ścian (przedniej i tylnej),
  • 100 – 150 cm: szerokość ściany bocznej,
  • 35 cm: wysokość ściany tylnej,
  • 25 cm: wysokość ściany przedniej

Wymiary pokrywy to: 100 cm x 150 cm.

Natomiast dla inspektu dwuspadowego, tj. z pokrywą dwuszynową, przykładowe wymiary to:

  • 202 cm: szerokość ścian (przedniej i tylnej),
  • 200 – 300 cm: szerokość ściany bocznej,
  • 25 cm: wysokość ścian (przedniej i tylnej.

Uwaga! Jeżeli planujesz budowę inspektu ciepłego, dolicz do wysokości dodatkowe ok. 20 cm. W ten sposób wewnątrz skrzyni zmieści się odpowiednio gruba warstwa podłoża.

Krok 2: wybierz właściwe materiały

Drewniany inspekt jest niedrogi i bardzo prosty w budowie. Skrzynię możesz wykonać choćby z podłogowych desek sosnowych łączonych na pióro pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, tj. zaimpregnowane. Alternatywą jest płyta MFP. To niedrogi materiał budowlany wykorzystywany do produkcji m.in.: mebli i artykułów wykończenia wnętrz (np. paneli ściennych czy listew ozdobnych). Płyta MFP jest stosunkowo tania, a co ważniejsze bardzo odporna na wilgoć, dlatego doskonale sprawdza się w roli tworzywa przeznaczonego na budowę inspektu.

Krok 3: montaż skrzyni

Wykorzystaj stalowe kątowniki jako elementy narożne. W ten sposób posłużą również jako elementy stabilizujące inspekt.

Krok 4: montaż pokrywy

Na okno inspektowe składa się prosta drewniana rama wypełniona przeźroczystym tworzywem: szkłem, pleksi lub folią. By uchylanie pokrywy było możliwe, przymocuj ją do krawędzi tylnej ściany na zawiasach.

Inspekt ciepły a zimny. Na czym polega różnica?

Inspekt zimny przygotowuje się nie wcześniej niż w połowie marca. Przeznaczony jest do hartowania roślin, uprawy nowalijek oraz uzyskania rozsady roślin ozdobnych. By je posadzić, w pierwszej kolejności nasyp do inspektu ok. 20 cm żyznego podłoża, np. specjalnej gotowej ziemi do rozsady, ziemi uniwersalnej bądź dojrzałego kompostu uzupełnionego torfem i piaskiem (w proporcji 2:1:1). Nasiona roślin umieszczone w inspekcie, gdzie nagrzewane są przez słońce i jednocześnie chronione przed utratą ciepła, wykiełkują dużo szybciej niż na otwartej przestrzeni.

Najszybsze efekty upraw zapewnia jednak inspekt ciepły, w którym stałą wysoką temperaturę podtrzymuje obornik, np. nawóz koński; pod wpływem procesu rozkładu materii wytwarza ciepło, które przyśpiesza kiełkowanie nasion. Choć z założeniem inspektu ciepłego musisz czekać do lutego, same przygotowania powinieneś zacząć już teraz. W tym celu miejsce, w którym powstanie przykryj grubą warstwą liści. Dzięki temu ochronisz podłoże przed przemarznięciem w okresie zimowym. Kolejne prace wykonasz dopiero wczesną wiosną, tj. na przełomie lutego i marca. Wówczas przemarznięte i przegniłe liście zastąpisz nowym kopcem, na który wyłożysz ok. 40-centymetrową warstwę obornika. Całą skrzynię ponownie okryjesz matami słomianymi i pozostawisz na kilka dni. W tym czasie obornik zagrzeje się (co łatwo zauważysz po parze wodnej na oknie inspektowym), a gdy to nastąpi, dokładnie ubijesz go. Dopiero na tak przygotowaną podstawę będziesz mógł rozsypać warstwę żyznej gleby i rozpocząć uprawę.

Inspekt przyda się niemalże w każdym ogrodzie. Ta mini szklarnia pozwala na rozpoczęcie upraw warzyw na kilka tygodni przed oficjalnym rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, a także kontynuowanie na długo po jego zakończeniu, nawet zimą. Dzięki niej, bez konieczności stosowania sztucznych oprysków, możesz cieszyć się smakiem ulubionych warzyw niemalże przez cały rok.