Zimowe prace, które zadbają o dzikich mieszkańców Twojego ogrodu

Zrób to sam
Zimowe prace, które zadbają o dzikich mieszkańców Twojego ogrodu

Twój ogród to także mieszkanie dla dzikich zwierząt. Jak im pomóc w zimie, kiedy trudno o pożywienie?  Przeczytaj! 

Styczeń i luty to najzimniejsze miesiące w roku. Śnieg leży na polach i w lesie, więc dzikim zwierzętom, które nie zapadają w sen zimowy, coraz trudniej jest znaleźć pożywienie  Przeczytaj nasz przewodnik na temat tworzenia ważnych „zielonych korytarzy”, które łączą miasta, parki i wieś z ogrodami ludzi.

Wpisz te pomysły na listę prac styczniowych, a przyciągniesz do swojego ogrodu wiele pożytecznych zwierząt, które dzięki Tobie przetrwają zimę. 

Zadbaj o pierzastych przyjaciół 

Wiele gatunków ptaków, które nie migrowały do ​​cieplejszych krajów, odwiedza ogrody w poszukiwaniu jedzenia. Napełnij dla nich karmniki, a odwdzięczą się latem i wiosną, czyszcząc Twój ogród z owadów.   

Najlepszym pokarmem dla ptaków są wysokokaloryczne orzeszki ziemne i nasiona słonecznika. Drozdy, kosy i rudziki docenią też mieszanki nasion i posiekane jabłka. 

Możesz zrobić też kule dla ptaków. Wymieszaj suche płatki owsiane, siemię lniane i inne nasiona z roztopionym smalcem lub łojem (ale nie z tłuszczem z indyka, który może pokryć ptasie pióra i uniemożliwić im latanie). Następnie włóż kulki na noc do lodówki, aby stężały. 

Posprzątaj też wszystkie budki dla ptaków na wiosnę, usuwając starą wyściółkę. Sprawdź, czy nie zgniły lub nie zostały uszkodzone i nadal są mocno przymocowane do ściany, drzewa lub ogrodzenia.

Miej oko na pszczoły

Powszechne stosowanie pestycydów i niszczenie naturalnych siedlisk zdziesiątkowało populację pszczół, zwłaszcza trzmieli, które są już gatunkiem zagrożonym.

Jeśli podczas porządkowania ogrodu przypadkowo wykopiesz z ziemi królową pszczół, ostrożnie umieść ją w zimnym i suchym miejscu, np. pod ściółką.

Pod żadnym pozorem nie przenoś jej do domu. Pszczoły mogą hibernować wyłącznie na zewnątrz, by na początku roku założyć gniazdo.

Jeśli się nie porusza i wygląda jakby potrzebowała pomocy, przygotuj roztwór cukru  białego, (nie miodu, który może zawierać patogeny) i wody. Zaoferuj jej pożywienie w nakrętce lub na łyżeczce.

AdobeStock_143554652-min.jpeg

Home sweet home 

Martwe drewno jest idealnym miejscem do życia i  żerowania dla wszelkiego rodzaju dzikich zwierząt.

Stwórz stos kłód w cichej części ogrodu, tam gdzie nie będzie Ci to przeszkadzać, na przykład przy ogrodzeniu. Częściowo zakop kłody, aby mogły w nich zamieszkać również chrząszcze,  które rozmnażają się na drewnie rozkładającym się  pod powierzchnią gleby.

Pozostałe kłody ustaw w kształt prostokąta, aby stworzyć ramę, w którą włożysz drewno i ścinki.

Możesz wykorzystać do tego ciętą choinkę. Pamiętaj tylko, by ją posiekać, zanim wyląduje na stosie. Cześć wolnej przestrzeni wypełnij suchymi liśćmi, a część pozostaw dla owadów i ptaków.  

AdobeStock_310220569-min.jpeg