Czyszczenie i dezynfekcja szklarni na zimę. Dlaczego trzeba to zrobić?

Zrób to sam
Czyszczenie i dezynfekcja szklarni na zimę. Dlaczego trzeba to zrobić?

Listopad w ogrodzie to nie tylko sprzątanie liści. Dowiedz się, jak przygotować szklarnię na zimę!

No i nadszedł listopad. Myślisz sobie: "Czas na odpoczynek, rośliny i tak zimują, co może się stać?" No właśnie sporo może się stać. Szklarnia, która w sezonie roślinnym jest niczym rajska wyspa dla Twoich zielonych ulubieńców, może szybko zamienić się w miejsce, gdzie rozwijają nie tylko rośliny, ale i różnego rodzaju szkodniki czy pleśnie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio przygotować szklarnię na zimę

Jak to zrobić? Dowiesz się tego z naszego artykułu - czytaj dalej!

Czyszczenie i dezynfekcja szklarni na zimę - dlaczego należy to zrobić?

Kiedy mówimy o znaczeniu porządków w szklarni, musimy spojrzeć na to z kilku perspektyw.

Inwestycja w zdrowie roślin

Nawet jeśli przez cały sezon Twoja szklarnia była doskonale prowadzona, to warto ją teraz dokładnie oczyścić. Mikroskopijne organizmy, takie jak grzyby, bakterie czy wirusy, mogą ukrywać się w zakamarkach, glebie czy nawet na samych roślinach. Te maleńkie szkodniki i patogeny mogą zaatakować rośliny, szczególnie gdy są one osłabione przez zimowe warunki. Odpowiednie czyszczenie i dezynfekcja pomagają pozbyć się zagrożenia, pozwalając Twoim roślinom hibernować bez stresu. Takie działania są więc swoistym zabezpieczeniem przed poważnymi problemami.

Pielęgnacja konstrukcji

Nie tylko rośliny odczuwają brak czystości. Metalowe i drewniane elementy szklarni również mogą znacznie ucierpieć. Zaniedbane miejsca są idealnym gruntem dla korozji i pleśni, co w dłuższej perspektywie może skutkować poważnymi problemami. Nawet jeżeli konstrukcja wydaje się być w dobrej kondycji, pamiętaj, że prewencja jest zawsze tańsza niż naprawa. Systematyczne czyszczenie i dezynfekcja to również okazja, żeby sprawdzić, czy wszystkie elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie. Możesz zauważyć pewne problemy, zanim staną się one poważne i kosztowne w naprawie.

Oszczędność na przyszłość

Nie możemy zapominać też o aspekcie finansowym. Czysta i zdezynfekowana szklarnia to mniejsze wydatki na środki ochrony roślin i ewentualne przyszłe naprawy. Odpowiednia pielęgnacja w tym momencie może zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości. Czysta szklarnia to również efektywniejsze wykorzystanie miejsca, co także przekłada się na oszczędności.

Myjka wysokociśnieniowa – nieoceniona pomoc w czyszczeniu szklarni

Kiedy mówimy o sprzątaniu na dużą skalę, myjka wysokociśnieniowa może być zbawieniem. Wyobraź sobie: zamiast godzin spędzonych na szorowaniu każdej płyty szklanej, zrobisz to w ułamku tego czasu i zdecydowanie skuteczniej. 

Pamiętaj jednak, że moc myjek wysokociśnieniowych jest ogromna, dlatego warto wybierać modele, które umożliwiają regulowanie ciśnienia, ponieważ zbyt duże może zniszczyć niektóre powierzchnie. Doskonałym wyborem jest myjka wysokociśnieniowa HPS 235 R. Poza możliwością regulacji ciśnienia (maksymalne to aż 135 barów przy natężeniu przepływu 440l/godzinę!) oferuje 2 praktyczne dysze - płaską, o regulowanym kącie strumienia, a także rotacyjną ceramiczną. Praktycznym rozwiązaniem jest wbudowany zbiornik na detergent oraz schowek na akcesoria, dzięki którym możesz trzymać wszystko w jednym miejscu.

Warto wyposażyć się także w odpowiednie końcówki, dzięki którym możesz dostosować strumień wody do różnych zadań – od delikatnego mycia po intensywne oczyszczanie z osadzonych zabrudzeń. Jeśli w Twojej szklarni znajduje się twarda podłoga, np. z kostki, płyt, płytek czy betonu, możesz wyczyścić je przy pomocy końcówki Patio Cleaner. Doskonale radzi sobie również z innymi płaskimi powierzchniami wokół domu - tarasami, elewacjami, fasadami, podjazdami, ścieżkami, murami, płotami, a nawet drzwiami!

Czyszczenie i dezynfekcja krok po kroku

Niezależnie od tego, czy korzystasz z myjki wysokociśnieniowej, czy z tradycyjnych narzędzi, proces czyszczenia zaczyna się od przygotowania. Opróżnij szklarnię ze wszystkiego, co się w niej znajduje. 

Teraz możesz rozpocząć mycie szklarni. Pamiętaj o każdej powierzchni – wyczyść sufit, ściany i podłogę. Użyj odpowiednich środków myjących, które nie zaszkodzą roślinom.

Po umyciu przyszedł czas na dezynfekcję. Na rynku dostępne są różne środki do dezynfekcji szklarni, jednak pamiętaj, aby były one przyjazne dla roślin. 

Po dezynfekcji dobrze jest wietrzyć szklarnię, a potem dokładnie ją wysuszyć. Możesz to zrobić naturalnie, otwierając drzwi i okna, albo wymuszając obieg powietrza. W wysuszeniu zakamarków może Ci pomóc także dmuchawa (uważaj jednak na to, by strumień powietrza nie uszkodził roślin).

No i jesteśmy na mecie sprzątania. Przygotowanie szklarni na zimę to zadanie, które może wydawać się trudne i czasochłonne, jednak warto spojrzeć na to jako na inwestycję w przyszłość. Zadbana szklarnia to gwarancja zdrowia Twoich roślin i oszczędność na ewentualnych przyszłych naprawach. Nie odkładaj tego na później i zapewnij sobie spokój na całą zimę. Dzięki temu, kiedy przyjdą pierwsze promienie wiosennego słońca, Twoje rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i zdrowym rozwojem. A to przecież dla każdego ogrodnika jest największą nagrodą!

Jeśli czujesz, że brakuje Ci wiedzy lub narzędzi, by w pełni zadbać o swój ogród, zapraszamy na stiga.pl.