Uwaga - grzyby na trawniku! Jak sobie z nimi poradzić?

Porady
Uwaga - grzyby na trawniku! Jak sobie z nimi poradzić?

Poznaj sprawdzone triki, które pomogą Ci odzyskać piękną zieleń bez gości z kapeluszami.

Podczas jednego z rutynowych przeglądów trawnika, zamiast spodziewanej soczystej zieleni, pod swoimi nogami zauważasz małe, niechciane grzyby? Z pewnością nie to miałeś na myśli, planując idealną zieleń! Ale nie martw się - jesteśmy tu, aby Ci pomóc! Czytaj dalej, a dowiesz się, jak pozbyć się grzybów z trawnika.

Przyczyny pojawienia się grzybów na trawniku

Choć grzyby potrafią ucieszyć, to dzieje się tak najczęściej w lesie. Na trawniku nie są wyczekiwanymi gośćmi, jednak potrafią pojawić się znienacka i ukłonić się swoimi kapeluszami o różnej wielkości. Ich pojawienie się wskazuje najczęściej problemy w pielęgnacji trawnika.

Jakie?

Przede wszystkim, grzyby kochają wilgotność. Jeśli pojawiły się na Twoim trawniku, może to oznaczać, że jest zbyt mokry. Najczęściej wiąże się to ze zbyt obfitym podlewaniem albo długim, deszczowym okresem. Dogodne warunki dla grzybów może stworzyć także rzadko przycinana trawa, która tworzy gęsty, ciężki dywan - takie warunki ograniczają cyrkulację powietrza przy glebie, utrudniając jej oddychanie.

Jak pozbyć się grzybów z trawnika?

Najważniejsze jest, by nie ignorować problemu. Grzyby na trawniku to nie tylko estetyczny problem, ale mogą też wskazywać na inne kwestie zdrowotne trawy. 

Co warto zrobić?

Przeprowadź wertykulację i aerację

By zapewnić trawnikowi odpowiednie warunki, warto zadbać o jego przepuszczalność i odpowiednią cyrkulację powietrza. W tym celu możesz wykonać dwa zabiegi - wertykulację i aerację. 

Wertykulacja polega na delikatnym nacinaniu darni na głębokość nawet do 2 cm, a przez to na usunięciu z powierzchni trawnika nagromadzonego filcu (martwej trawy, korzeni i innych organicznych resztek), który może zatrzymywać wodę na powierzchni trawnika.

Aeracja to głębokie nakłuwanie darni - na głębokość do 10 cm. Przeprowadzenie tego zabiegu pomaga rozluźnić i napowietrzyć glebę, poprawić przepływ wody do korzeni i wzmocnić je.

Więcej o zabiegu wertykulacji i aeracji przeczytasz tutaj

Rozważ zastosowanie fungicydów

Jeśli problem jest duży, warto zastosować odpowiednie fungicydy, które pomogą Ci w walce o piękny trawnik. Postaw na naturalne środki, bez szkodliwych pestycydów i środków chemicznych.

Zdrowy trawnik? Zainwestuj w niego!

Zastanawiasz się, jakie urządzenia wybrać do przeprowadzenia wertykulacji i aeracji? 

Postaw na system 2w1, który oferuje wertykulator elektryczny SV 213 E STIGA! Posiada on 2 wymienne wałki - jeden z 16 nożami do wertykulacji, a drugi z 36 zębami sprężynowymi do aeracji. Dodatkowo wyposażony jest w 40-litrowy kosz montowany z tyłu, do którego trafiają wszystkie niechciane odpadki. Takie rozwiązanie to doskonała opcja dla Twojej kieszeni, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić nieco więcej miejsca w garażu. 

Masz spory ogród i zależy Ci na przyspieszeniu pracy? Wybierz wertykulator elektryczny SV 415 E. Ten model oferuje aż 20 ostrzy i 44 zęby sprężynowe, które pozwalają na szybszą pracę. Kosz o pojemności 50 litrów zapewni dłuższy czas pracy bez konieczności częstego opróżniania wnętrza.

Nie pozwól, by grzyby rujnowały wygląd Twojego trawnika! Dbaj o niego regularnie - pamiętaj o wertykulacji i aeracji, a wkrótce zauważysz, jak odżywa, staje się silny, zdrowy i zachwyca blaskiem. Jeśli potrzebujesz skutecznego sprzymierzeńca w tej walce, postaw na wertykulatory STIGA. To gwarancja satysfakcji i piękna trawnika na lata.