Wiosna – kalendarz prac ogrodowych od kwietnia do czerwca

Ogród
Wiosna – kalendarz prac ogrodowych od kwietnia do czerwca

Kwiecień, maj i czerwiec to czas zwiększonej aktywności wszystkich właścicieli zielonych połaci terenu. W tym okresie zwłaszcza niektóre zadania powinny zostać wykonane szczególnie dokładnie i efektywnie, gdyż są kluczowe dla rozwoju roślinności na Twojej posesji.

WIOSNA DAJE WIELE MOŻLIWOŚCI

Każdy posiadacz ogrodu zdaje sobie sprawę z tego, iż aby cieszyć się barwnym wycinkiem natury na własnej posesji latem, trzeba solidnie przepracować okres wiosenny. Coroczne topienie marzanny zwiastować ma przyjście ocieplenia. W kulturach bałkańskich w tym samym czasie wiesza się na drzewach ręcznie wykonaną, bawełnianą bransoletkę zwaną "martwicą" - na cześć nowego życia, które ma nadejść wraz z dodatnimi temperaturami. Nie bez powodu tak różne tradycje mają podobne znaczenie. Wiosna jest okresem życiodajnym dla środowiska naturalnego, dlatego też odpowiednie wykorzystanie tego czasu pozwoli na „odrodzenie” Twojego ogrodu.

KWIECIEŃ NALEŻY DO RÓŻ

To już najwyższy czas na prace porządkowe w ogrodzie. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, grabie i nożyczki do roślin powinny stać się Twoimi nieodłącznymi atrybutami. Konieczne będzie uprzątnięcie trawników z zalegających gałęzi i wysuszonych liści. Ważnym elementem pielęgnacji w tym okresie jest także przycinanie. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną róże, to od nich powinieneś zacząć ten zabieg. W przypadku konieczności przycinania bardziej masywnej flory czy usuwania zbędnych gałęzi z większych krzewów lub niewielkich drzew, pomocnym urządzeniem może okazać się sekator SHP 60, który poradzi sobie z gałęziami o średnicy do 28 mm.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i wygodne, dzięki uchwytowi o trójstopniowej regulacji. Kwiecień to także najlepszy miesiąc na sadzenie nowych róż. W drugiej połowie miesiąca powinno sadzić się również drzewa owocowe oraz kwiaty owocowe odporne na chłody, takie jak: nasturcje, nagietki, słoneczniki i kosmosy. W tym okresie zakwitną m.in.: krokusy, pierwiosnki, narcyzy, tulipany, bratki i forsycje.

MAJ – „ZIMNI OGRODNICY“

"Zimni ogrodnicy" przypadający na połowę miesiąca to umowna nazwa zjawiska atmosferycznego, które polega na nagłym napływie powietrza polarnego i krótkotrwałym, znacznym spadku temperatury. Przypadają mniej więcej na dni 12 - 14 maja, po których nie powinny już wystąpić ujemne temperatury. To więc doskonały czas na sadzenie roślin wrażliwych na chłody. Świetnie przyjmą się azalie i rododendrony, pelargonie, petunie i surfinie. Warto również zasadzić kwiaty typowo letnie, takie jak: dalie, mieczyki, brodie czy tygrysówki pawie. To także świetny okres na niektóre warzywa m.in.: groszek, fasolę, rzodkiewkę, dynię czy kabaczki. Zakopanie nasion można poprzedzić moczeniem przez kilka godzin w letniej wodzie.

Maj to także miesiąc optymalny do kluczowej pielęgnacji trawnika (koszenia) oraz do końcowych prac porządkowych w ogrodzie. Warto również rozpocząć intensywne nawożenie, które wzmocni glebę. Do tego celu możesz wykorzystać ścięte gałęzie i inne "odpady" z Twojego ogrodu. Wystarczy poprzez specjalny podajnik umieścić wszystko w urządzeniu Bio Master 2200, które służy do wytwarzania ścinek będących idealnym naturalnym nawozem lub kompostem.

 

Produkcja kompostu, podcinanie roślin i regularne koszenie trawy – to najważniejsze prace ogrodowe w sezonie letnim

Źródło: www.stiga.pl

 

CZERWIEC – PODLEWANIA, NAWOŻENIE, SPULCHNIANIE

Czerwiec, jak na polskie warunki, to stosunkowo suchy miesiąc, dlatego konieczne jest intensywne i systematyczne podlewanie trawnika. Należy kontynuować nawożenie oraz rozpocząć spulchnianie gleby. W dalszym ciągu powinno się także często kosić trawę. W przypadku bardzo dużych ogrodów, o powierzchni powyżej 500 m2, warto zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w silnik spalinowy, jak np. Combi 48 S.

Model ten charakteryzuje się dużą regulacją wysokości koszenia, od 27 mm do 80 mm. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się oczko wodne, to najlepszy moment na sadzenie roślin wodnych. Jeśli nie zapomniałeś o wcześniejszych przygotowaniach, w czerwcu Twój ogród będzie wyglądał wspaniale – to przecież okres intensywnego kwitnienia wielu kwiatów i krzewów.

Planując prace w ogrodzie na nadchodzący sezon nie zapomnij o tym, że nie ich ilość, ale przede wszystkim jakość odpowiada za estetyczny wygląd Twojego ogrodu. Z pomocą sprzętu STIGA nie tylko profesjonalnie, ale również maksymalnie szybko uporasz się ze wszystkimi obowiązkowym.

Zobacz produkt w sklepie Stiga