Wiosenne prace ogrodowe

Ogród
Wiosenne prace ogrodowe

Wysiłek włożony w przywrócenie piękna w Twoim ogrodzie z pewnością zostanie nagrodzony już po kilku tygodniach – a każdy kolejny będzie ten efekt potęgował. Jeśli chcesz, by Twój trawnik był żywo zielony, pełen bujnej roślinności i nadzwyczaj barwny, przygotowania powinieneś rozpocząć jak najwcześniej.

WIEDZA I SPRYT KLUCZEM DO ODNIESIENIA SUKCESU?

Dawniej, prace ogrodowe kojarzyły się nie tyle z relaksem, co nadzwyczaj czasochłonną i często żmudną pracą na klęczkach. Z biegiem lat, wszechobecny rozwój techniki objął także ogrodników i właścicieli zazielenionych posesji, oferując im różnorodne rozwiązania, mające na celu pomoc w pracach ogrodowych. A to właśnie wiosną jest ich dosłownie masa: grabienie, przycinanie, sadzenie, nawożenie, napowietrzanie... Można wymieniać w nieskończoność, jednak najważniejsze jest to, że mając podstawową wiedzę o ogrodnictwie i posiadając odpowiedni sprzęt, jesteś w stanie uporać się z tym wszystkim szybciej niż kiedykolwiek.

PORZĄDEK MUSI BYĆ!

Zima nie jest nazbyt łaskawą porą roku i każdorazowo po jej odejściu pozostaje bałagan, który należy uprzątnąć. Połamane gałęzie, zmarznięte lub uschnięte rośliny, zżółkłe liście i wiele innych - wszystko to należy zutylizować. Niezbędne do tego celu będą z pewnością solidne grabie i ciepłe rękawice. Sprzątając wszystkie te elementy, zrobisz miejsce na rozrost nowych, dzięki czemu będą mogły się jeszcze bujniej rozwijać. Ważne jest, aby np. gałęzi nie łamać, a starannie odcinać. Niezwykle użyteczny do tego rodzaju pracy okazuje się sekator elektryczny SHT 500. Ostrze o długości 45 cm pomoże w porządkowaniu drzew i krzewów, usuwając niepotrzebne gałęzie. Pamiętaj także, że często tylko pozornie są to "śmieci". Wszystkie elementy organiczne możesz w bardzo prosty sposób przerobić na kompost dzięki rozdrabniaczowi Bio Master 2200. Sprzęt został wyposażony w podwójne noże oraz specjalny podajnik, które zwiększają efektywność. Solidny silnik o mocy 2200 W jest bardzo wydajny i radzi sobie z gałęziami o średnicy nawet 40 mm. Nie bez znaczenia pozostaje także cicha praca urządzenia.

NIECH PRZYJDZIE NOWE…

Jeśli z ogrodu zniknęły już wszelkie zniszczenia spowodowane śniegiem i działaniem ujemnych temperatur, przyszła pora na sadzenie nowych roślin. Pierwszą fazą jest oczywiście odpowiednie rozplanowanie, gdzie co ma się znajdować. Warto wziąć wtedy po uwagę specyficzne okresy kwitnienia niektórych roślin, by ogród jak najdłużej zachował swój niepowtarzalny urok. Pamiętaj także o tym, że poszczególne gatunki lepiej najpierw zasadzić w doniczce lub skrzynce w domu i stopniowo zmieniać temperaturę ich bytowania, przed ostateczną "wyprowadzką" na zewnątrz.

 

Spulchniasz glebę, podcinasz krzewy, produkujesz kompost - z pomocą narzędzi STIGA przygotujesz ogród na wiosnę!

Źródło: www.stiga.pl

 

OGRÓD TAKŻE POTRZEBUJE WITAMIN

Stan, który panuje w Twoim ogrodzie po zimie, można niejako porównać do przeziębienia - może jeszcze nie jest tak źle, nie jest konieczna wizyta w szpitalu, ale trzeba wziąć leki, by wrócić do pełni zdrowia. Lekami dla ogrodu i całej roślinności są nawozy, które użyźniają glebę i tworzą korzystniejsze warunki do wzrostu flory. Najskuteczniejsze są te, zaopatrzone w fosfor, potas i azot. Warto także korzystać z nawozów naturalnych, na których to dawniej opierało się nie tylko całe ogrodnictwo, ale i rolnictwo.

PIERWSZE KOSZENIE

Wiosną powinno dojść także do pierwszego koszenia, które jest nie tylko zabiegiem upiększającym, mającym na celu wygładzenie powierzchni trawnika. Jego podstawowa funkcja to wzmocnienie trawy oraz pobudzenie jej do intensywnego wzrostu. W zależności od wielkości ogrodu, warto zdecydować się na kosiarkę elektryczną lub spalinową. Umowną wartością graniczną dla obu typów jest 500 m2 - poniżej tej powierzchni zalecane są urządzenia elektryczne, powyżej natomiast - benzynowe.

Jedną z ciekawych maszyn sprawdzonych na mniejszych trawnikach jest Combi 40 E, wyposażona w wytrzymały silnik elektryczny o mocy 1600 W. Duży zakres wysokości cięcia (od 25 mm do 75 mm) pozwala na optymalne dostosowanie ustawień do Twoich potrzeb. Ważnym i bardzo funkcjonalnym atutem jest także kosz o pojemności 40 l, w którym gromadzone są wszystkie ścięte elementy. Spraw, by koszenie stało się szybkie, łatwe i przyjemne.

Wiosenne porządki nie muszą oznaczać czasochłonnej i wyczerpującej pracy fizycznej. Jeżeli zależy Ci na szybkim, ale nadal efektownym uporaniu się z zaplanowanymi czynnościami w ogrodzie, zadbaj o profesjonalny sprzęt ogrodniczy: glebogryzarkę, sekator i kosiarkę. Z ich pomocą będziesz pracować nie tylko dużo wydajniej niż dotychczas, ale i wygodniej – dzięki czemu czas spędzony na pielęgnacji ogrodu stanie się prawdziwą przyjemnością.

Zobacz produkt w sklepie Stiga