Wiosenna pielęgnacja trawników

Ogród
Wiosenna pielęgnacja trawników

Jak po burzy wychodzi słońce, tak po zimie nadchodzi wiosna, która to od zawsze jest okresem wzmożonej pracy w przydomowych ogródkach i działkowych trawnikach. Warto wiedzieć, co należy zrobić, by w krótkim czasie Twoja posesja znów się zazieleniła i budziła podziw. Choć to zadanie z pozoru trudne, istnieją sposoby, które pomogą Ci w jego realizacji.

WIOSNA, PORA RADOSNA

Wiosna nie bez powodu powszechnie kojarzy się z powrotem do życia - drzewa ponownie się zielenią, znów słychać radosny śpiew ptaków. Musisz pamiętać, że podobne procesy powinny dotyczyć Twojego trawnika. Długotrwały czas wegetacji ustępuje, a w jego miejsce nadchodzi okres ponownego rozkwitu. Odpowiednio zaplanowany terminarz prac pozwoli Ci na uzyskanie największych efektów, dzięki czemu piękny ogród będzie cieszył Twoje oko aż do późnej jesieni.

TRAWA NICZYM MITYCZNA HYDRA?

Chociaż to porównanie może wydawać się zupełnie irracjonalne, jest dosyć zabawną metaforą jednego z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie. Otóż, żeby stała się trwalsza i pobudzić ją do intensywnego wzrostu, niezbędne okazuje się koszenie. Oczywiście, czasy używania do tego celu kosy lub nożyczek mijają bezpowrotnie, a zastępują je różnego rodzaju kosiarki.

Na rynku i w katalogach można odnaleźć wiele różnych modeli: kosiarki ręczne, kosiarki elektryczne i spalinowe, kosiarki samojezdne. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli cenisz sobie cichą czy w zasadzie niemal bezszelestną pracę urządzenia, świetnym wyborem będzie kosiarka ręczna. Ostrza wprawiane są w ruch poprzez przesuwanie kosiarki po podłożu, dlatego też jej działanie jest w pełni ekologiczne.

NIE BÓJ SIĘ NAWOŻENIA!

To kolejny, niezbędny wiosną, zabieg pielęgnacyjny. Zima jest długim i bardzo wyczerpującym okresem zarówno dla roślinności, jak i samej gleby. Długotrwałe przykrycie zmarzniętą pokrywą śnieżno-lodową zakłóca właściwy dopływ powietrza, życiodajnego światła, wody i związków mineralnych. Dlatego właśnie konieczne jest sztuczne wspomaganie za pomocą nawozów bogatych w azot, potas i fosfor, po uprzednim dokładnym zagrabieniu trawnika.

Pierwszy z wymienionych pierwiastków ma niebagatelny wpływ na zawartość chlorofilu, a więc substancji odpowiedzialnej za proces fotosyntezy oraz zieloną barwę. Nawożenie azotem należy rozpocząć, gdy słupek rtęci osiągnie poziom około pięciu stopni Celsjusza. Fosfor jest bardzo istotny dla części trawy znajdujących się pod powierzchnią ziemi, a więc korzeni.

Czasem na glebach kwaśnych konieczne jest użycie większej ilości nawozu, aby uzyskać pożądany efekt. Natomiast potas pełni ważną rolę w gospodarce wodnej roślin. Działa także stymulująco na proces fotosyntezy. Sam proces nawożenia można w pewnym stopniu uzupełnić, wzbogacając samo koszenie o dodatkowy tryb, zwany mulczowaniem. Polega on na dodatkowym drobnym siekaniu skoszonej trawy oraz umiarkowanym rozłożeniu jej na powierzchni ściółki.

Szybki rozkład pozostałości pozwoli wzbogacić roślinność o związki, niezbędne do dalszego wzrostu. Jednym z urządzeń posiadających możliwość pracy w takim trybie jest Combi 40 E, kosiarka elektryczna wyposażona w silnik o mocy 1600 W.

 

Funkcjonalność i maksymalna intuicyjność to największe zalety kosiarek STIGA!

Źródło: www.stiga.pl

 

WERTYKULACJA – DODATKOWA STYMULACJA WZROSTU TRAWY

Ten zabieg o dosyć enigmatyczno brzmiącej nazwie, w rzeczywistości jest bardzo prostą czynnością, możliwą do wykonania nawet bez specjalistycznych maszyn we własnym ogrodzie. Polega on na tworzeniu kilkucentymetrowych, pionowych nacięć w glebie. W ten sposób, tworzone są szczeliny, które działają niczym winda i pozwalają na dostarczenie niezbędnych substancji i gazów.

Ta metoda wspaniale wspomaga wzrost nowych pędów, co nabiera szczególnego znaczenia właśnie wiosną. Nacięcia możesz zrobić samemu nawet zwykłym nożem, jednak z uwagi na ilość otworów, praca może pochłonąć Cię na długie godziny - nawet jeśli posiadasz ogródek niewielkich rozmiarów.

Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku jest wertykulator, który wykona za Ciebie niemal całe zadanie. S 213 E jest wyposażony w 16 noży lub 36 sprężyn oraz pojemny kosz (40 l), w którym umieszczane są wszelkiego rodzaju odpadki.

Chcąc właściwie zadbać o trawnik przede wszystkim dobrze zaplanuj kalendarz prac pielęgnacyjnych. Każdy z poszczególnych jej etapów – dotlenianie, nawożenie i koszenie. Nie zapomnij zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt ogrodniczy, z pomocą którego wszystkie obowiązkowe czynności wykonasz maksymalnie komfortowo, szybko i bez konieczności wysiłku fizycznego.