Zimowanie i konserwacja sprzętu ogrodowego

Zrób to sam
Zimowanie i konserwacja sprzętu ogrodowego

Sezon ogrodniczy oficjalnie dobiegł końca! Maszyny też przechodzą w stan spoczynku. Sprawdź, co powinieneś zrobić, żeby służyły Ci bezawaryjnie przez długie lata! 

W ofercie STIGA znajdziesz urządzenia do całorocznej pielęgnacji Twojego ogrodu, jednak wraz z zakończeniem sezonu prac, nadchodzi dobry moment na prace konserwacyjne. Co powinieneś zrobić przed zimą? Jak i gdzie przechowywać sprzęt ogrodowy, czyli kosiarki, dmuchawy i zamiatarki? Poniżej kilka wskazówek, jak zadbać o swoich pomocników ogrodowych. 

Kosiarki i traktory ogrodowe

Jak przygotować na zimę kosiarki i traktory ogrodowe? W przypadku kosiarek sprawa jest prosta! 

Kosiarki akumulatorowe 

Konserwacja kosiarek akumulatorowych jest prawdopodobnie najłatwiejsza ze wszystkich. Przed schowaniem odłącz od nich akumulator i podepnij pod ładowarkę. Nigdy nie pozostawiaj go rozładowanego na całą zimę. Akumulator naładuj do pełna i odłącz od ładowarki, a ładowarkę od prądu. Chroń przed kurzem i wilgocią.

Następnie oczyść dokładnie podwozie, przechylając maszynę na bok. Usuń resztki trawy i błota zebrane wewnątrz, aby zapobiec ich zaschnięciu. To mogłoby utrudnić ponowny rozruch i wpłynąć na jakość cięcia w kolejnym sezonie.  

Opuść noże do najniższego poziomu i schowaj maszynę w suche miejsce, najlepiej przykrywając specjalistycznym pokrowcem.   

Kosiarki elektryczne 

Maszyny z serii kosiarek elektrycznych są równie łatwe w konserwacji.  Przed wprowadzeniem maszyny do pomieszczenia, upewnij się, że silnik jest już ochłodzony. Następnie oczyść dokładnie całą maszynę z pozostałości trawy, liści lub nadmiaru smaru. 

Roboty koszące 

Przed schowaniem robota koszącego do garażu, dokładnie go wyczyść. Nie używaj do czyszczenia mocnych detergentów, rozpuszczalników ani benzyny, żeby nie uszkodzić delikatnych powierzchni i plastikowych komponentów. Nie myj natomiast wewnętrznych części robota i nie używaj strumienia wody pod ciśnieniem - takie działanie mogłoby doprowadzić do zwarcia. 

Wyczyść delikatnie głowice ładujące akumulatora i płytki stykowe. Jeśli pojawiły się ślady korozji, usuń je delikatnie suchą ściereczką. Jeśli natomiast zauważysz nalot wskutek kontaktu elektrycznego, użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. 

Kolejnym krokiem jest czyszczenie czujnika deszczu i wnętrza stacji ładującej. Ważne jest także naładowanie robota do pełna. Pamiętaj, że maszyny mogą się rozładować, nawet jeśli nie są akurat użytkowane, dlatego konieczne jest doładowanie w trakcie zimy za pomocą przewodu ładowania zimowego. Teraz Twój robot jest gotowy na zimowanie!  

Kosiarki spalinowe

W przypadku kosiarek spalinowych konserwacja wymaga nieco więcej uwagi. Po ostatnim użyciu zadbaj o to, by pozbyć się całości benzyny z baku. Wystarczy, że zostawisz odpalony silnik - urządzenie samo przestanie działać, kiedy zabraknie paliwa. 

Zlej olej i ustaw wysokość koszenia na drugiej najniższej pozycji. Następnie dokładnie oczyść kosiarkę z pozostałości po koszeniu i zdejmij osłonę świecy. Pomoże Ci w tym zestaw do zlewania oleju lub paliwa

Ostatnim krokiem jest ustawienie ostrożne złożenie uchwytu do pozycji zamkniętej i dokręcenie dźwigni. Niektóre modele możesz przechowywać w pozycji pionowej, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić miejsce w garażu. Szczegółowe informacje na ten temat uzyskasz z instrukcji obsługi (dołączonej do każdego urządzenia i dostępnej do pobrania w PDF pod kartą produktu na stronie STIGA). 

Upewnij się również, że urządzenie nie będzie narażone na nadmierną wilgoć. Dla pewności przykryj traktory i kosiarki pokrowcami, które będą chronić urządzenia przed wilgocią, kurzem i pyłem. 

TWINCLIP55SB_294562028ST1_amb01-min.jpg

Traktory z przednim agregatem tnącym  

Traktory STIGA nie mają czasu na przerwę! Zimą posłużą Ci jako odśnieżarki. Jeśli jednak zamierzasz odstawić je do garażu na dłużej niż 30 dni bez uruchamiania, konieczne będzie odpowiednie ich przygotowanie.  

Jeśli Twój traktor ogrodowy został wyposażony w przedni agregat tnący, po ostatnim uruchomieniu pozostaw silnik do ostygnięcia. Odłącz kable od akumulatora i przełóż je w suche i chłodne miejsce. Opróżnij zbiornik paliwa i dokładnie wyczyść maszynę, a szczególnie noże. 

Tę operację znacznie ułatwi technologia Quick Flip, dzięki czemu po wykonaniu dwóch prostych ruchów możliwe jest szybkie podniesienie agregatu w celu czyszczenia i konserwacji. 

Przechowuj traktor z opuszczonym lub odpiętym zespołem tnącym - tak, by w razie potrzeby łatwo i szybko dołączyć do niego przydatne akcesoria

Traktory z centralnym agregatem tnącym 

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem traktora z centralnym agregatem tnącym,  powinieneś przygotować go do zimy w nieco inny sposób. 

Po pierwsze, zlej olej, kiedy silnik jest jeszcze ciepły. Kiedy ostygnie, opróżnij również zbiornik paliwa. Następnie  wyczyść części zewnętrzne maszyny, przemywając wszystkie plastikowe elementy karoserii gąbką namoczoną w wodzie z łagodnym detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń czy mydłem. Uważaj przy tym, żeby nie zmoczyć silnika, akumulatora i części instalacji elektrycznej. 

W kolejnym kroku zadbaj o to, by komora akumulatora była wolna od pozostałości liści, trawy i nadmiaru smaru. Podnieś klapę i wyczyść sprężonym powietrzem wszelki brud, który zgromadził się na akumulatorze. Zadbaj też o czystość panelu sterowania.

Zimowanie _-min.jpg

Narzędzia ogrodnicze

Pilarki łańcuchowe: akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe również wymagają uwagi zimą. Teraz, kiedy sezon na cięcie drewna trwa w najlepsze, warto o nie zadbać, by móc cieszyć się długie lata bezawaryjną i przyjemną pracą. W jaki sposób?

Zdejmij łańcuch, odkręć śruby i wyczyść rowek prowadnicy. Sprawdź, czy prowadnica nie jest uszkodzona. Jeśli tak, wyrównaj ubytki płaskim pilnikiem lub w razie potrzeby wymień ją na nową. Wskazane jest również obracanie prowadnicy o 180 stopni, ponieważ zużywa się tylko po jednej stronie. 

Planujesz dłuższą przerwę w użytkowaniu pilarki? Sprawdź, o co zadbać!

Po zakończonych pracach warto zdjąć łańcuch z urządzenia i ułożyć w naczyniu z olejem albo naftą. Prowadnicy nie mocuj na powrót w urządzeniu a nasmaruj i zawiń w natłuszczony papier. 

W przypadku konserwacji urządzenia z serii STIGA ePower (SPS 700 AE) wyjmij akumulator z pilarki, naładuj go do pełna i zabezpiecz na zimę przed chłodem i wilgocią. Jeśli natomiast jesteś posiadaczem pilarki spalinowej, koniecznie wylej z urządzenia olej i paliwo. Wyjmij również filtr powietrza i umyj go w wodzie z mydłem. 

W konserwacji sekatorów najważniejszą kwestią jest dokładne oczyszczenie ostrza. Zabezpieczenie silnika sprowadza się natomiast do podobnych czynności, co w konserwacji pilarek - czy to akumulatorowych, czy spalinowych. 

Jak powinno wyglądać przechowywanie sprzętu ogrodowego? Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym je składujesz było chłodne, ale nie zimne i niezbyt wilgotne.     

Dmuchawy i zamiatarki

Zamiatarki przygotuj do zimy po pierwszych przymrozkach. Pamiętaj, że możesz nimi sprzątać także cienką warstwę śniegu, jednak, kiedy puchu przybywa, zalecamy użycie traktorów ogrodowych lub odśnieżarek. 

Zamiatarki spalinowe 

Nigdy nie należy przechowywać maszyny z paliwem w zbiorniku w budynkach, dlatego koniecznie wylej z nich paliwo (silnik powinien być zimny). Jeśli wiesz na pewno, że już nie będziesz używał swojej zamiatarki, zlej olej i wyczyść  dokładnie całe urządzenie. Zabezpiecz także odkryte metalowe powierzchnie przed korozją. Przechowuj maszynę w suchym, zamkniętym pomieszczeniu. 

Zamiatarki ręczne

Urządzenia z napędem opartym na rozwiązaniu bezpaskowym dokładnie wyczyść i przechowuj w suchym miejscu. 

Dmuchawy 

Dmuchawy akumulatorowe STIGA z serii Essential, Experience i Expert są wyjątkowo łatwe w przedzimowej “obsłudze”. Wystarczy dokładnie wyczyścić urządzenie, odłączyć rurę korzystając z przycisku szybkiego zwalniania, wypiąć akumulator i naładować go do pełna. 

Pamiętaj, że dmuchawa przydaje się nie tylko jesienią! Z jej pomocą usuniesz również zalegający na krzewach świeży śnieg, a nawet odśnieżysz auto! Szybko i skutecznie!

Przegląd techniczny 

Po sezonie konieczna będzie wizyta u profesjonalisty, który właściwie oceni stan Twojego sprzętu i dokona napraw, jeśli okaże się to konieczne. To kluczowa kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa. 

Pamiętaj, że kontakt do dealerów i autoryzowanych serwisów STIGA znajdziesz na naszej stronie. Umówienie się na przegląd jest też możliwe z poziomu aplikacji STIGA.GO. To prosty sposób na rezerwację terminu u dealera STIGA oraz przekazanie dedykowanemu specjaliście informacji o stanie technicznym urządzeń. Sprawdzanie czujników i weryfikacja ewentualnych błędów z poziomu aplikacji? To możliwe! 

Park640PWX_2F6230745ST1P_amb40-min.jpg

Jak przechowywać kosiarkę czy traktor po sezonie? I dlaczego tak ważna jest odpowiednia konserwacja? Sprzęty STIGA to partnerzy całorocznej pielęgnacji Twojego ogrodu - pod warunkiem, że odpowiednio o nich dbasz i wykorzystujesz ich pełen potencjał. Sprawdź, jak zimować narzędzia ogrodnicze, by w kolejnym sezonie były gotowe do pracy!