Trawnik zniszczony po zimie. Poznaj 5 błędów, które mogłeś popełnić w pielęgnacji ogrodu

Ogród
Trawnik zniszczony po zimie. Poznaj 5 błędów, które mogłeś popełnić w pielęgnacji ogrodu

Brzydki trawnik - naznaczony plamami zwiastującymi chorobę czy pełen zniszczonych źdźbeł - to nierzadki widok towarzyszący roztopom. Nieestetyczny wygląd ogrodu jest efektem szeregu zaniedbań w pielęgnacji przydomowego krajobrazu. Poznaj 5 najpopularniejszych błędów prowadzących do uszkodzeń trawnika.

  1. Zaniedbana pielęgnacja trawnika w sezonie

Jednym z kluczowych elementów wpływających na zdolność trawy do przezimowania mrozów jest prawidłowa jego pielęgnacja w zeszłym sezonie. Słaba, nieregularnie przycinana darń nie przetrwa niekorzystnej pogody. Duży wpływ na kondycję trawy ma również stosowany nawóz - tradycyjny (o wysokiej zawartości azotu) stymuluje wzrost roślin, tym samym hamując proces ich hartowania.

  1. Niewłaściwy dobór mieszanki traw

Częstą przyczyną złego stanu trawnika jest wybór, a następnie wysiew mieszanki traw, które nie są przystosowane do panujących w Polsce warunków klimatycznych. Chcąc być pewnym wysokiej jakości nasion, możesz sprawdzić, czy zostały zarejestrowane w Polsce. Co roku aktualizowana "Lista odmian rolniczych" publikowana jest na stronie Centralnego Ośrodka Badań Roślin Uprawnych: www.coboru.pl

  1. Pleśń śniegowa

Pleść śniegowa to popularna choroba trawy rozwijająca się pod śniegiem, w czasie wiosennych roztopów. Charakterystycznym objawem pleśni śniegowej są biały nalot pokrywający źdźbła trawy, który z czasem - wraz z obumieraniem roślin - przekształcają się w brązowe plamy o wielkości od 5 do 20 cm.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie ryzyka powstania pleśni śniegowej jest - po raz kolejny - właściwe przygotowanie trawnika do zimy. Warto pamiętać o dokładnym wykoszeniu trawnika, a następnie wygrabienia z zalegających kępek trawy oraz liści. Dodatkowo, w okresie jesiennym zapobiegawczo stosuj ochronny preparat chemiczny, np. Polyversum WP. Do opryskania 100m2 trawnika potrzebujesz 2 g preparatu (rozpuść go w 5 litrach wody).

Jeżeli zauważyłeś na swoim trawniku postępującą pleśń śniegową powinieneś w pierwszej kolejności usunąć skażoną trawę wraz dodatkową (ok. 5 cm) warstwą podłoża. Dokładnie oczyszczony grunt opryskaj przygotowanym preparatem, a następnie uzupełnij go sadzonkami nowej trawy.

  1. Wysuszenie podłoża

Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych - śniegu, mrozu, silnego wiatru - woda obecna w komórkach źdźbeł trawy zamarza i zwiększa objętość, powodując ich rozerwanie. W wyniku tego zjawiska trawa przypomina uschniętą.

Przyczyną dehydratacji komórek trawy są gwałtowne wahania temperatury (dodania za dnia i spadająca poniżej 0 stopni w nocy), niegdyś niewystępujące w naszym klimacie, a obecnie stające się jego charakterystycznym elementem.

Dbając o optymalnie nawilżone rośliny rozważnie dobieraj stosowane nawozy. Wysoka zawartość fosforu i potasu sprawia, że sok komórkowy w liściach źdźbeł ma mniej "wodnistą" strukturę, a w rezultacie - jest mniej podatny za zamarzanie.

  1. Suche plamy po butach

Czy wiedziałeś, że efektem zimowych spacerów po ogrodzie są nieestetyczne, suche ślady po butach. Jak to możliwe? Wraz z przydeptywaniem śniegu dochodzi do zgniecenia śniegu, czego efektem jest wytworzenie się warstwy lodu. Blokuje ona dostęp do tlenu, przez co trawa znajdująca się pod spodem dusi się i obumiera. Stąd podczas wiosennych roztopów trawnik z reguły pełen jest suchych, wyraźnie widocznych odbić podeszwy.

Nie musisz jednak rezygnować z lubianych zimowych przechadzek po własnym ogrodzie. Wystarczy, że wytyczysz ścieżki spacerowe, dzięki którym ograniczysz uszkodzenia trawnika. Natomiast wraz z początkiem nowego sezonu możesz rozważyć pomysł położenia w ogrodzie ścieżki nawierzchniej (np. ozdobnej kostki brukowej, drewna czy kamiennych płyt). Dzięki temu nadal będziesz mógł cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie, jednocześnie dbając o kondycję darni.

Zdrowy trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Chcąc właściwie zadbać o jego kondycję nie wystarczy pielęgnować go w podstawowym zakresie. Osiągnięcie zamierzonego efektu leży w starannym doborze właściwej mieszanki roślin, regularnym nawożeniu oraz profilaktycznej ochronie przed chorobami. Dzięki temu uchronisz delikatne źdźbła przed poważnymi uszkodzeniami, a Twój ogród przez cały rok będzie zdobił przyjemny dla oka trawnik.

Zobacz produkt w sklepie Stiga