Basen i po basenie, a teraz na trawniku… akcja regeneracja!

Ogród
Porady
Basen i po basenie, a teraz na trawniku… akcja regeneracja!

Jak doprowadzić trawnik do ładu w miejscu, w którym stał basen?

Jak wspaniale było spędzać czas w ogrodowym basenie podczas gorących dni! Ale teraz, gdy sezon wakacyjny dobiegł końca i baseny zostały schowane, trawnik może wyglądać bardzo niekorzystnie, a wręcz… być w opłakanym stanie. Dobra wiadomość jest taka, że można przywrócić mu dawny blask!

Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić akcję regeneracji trawnika po sezonie basenowym, uwzględniając m.in. konieczność dosiania trawy w miejscu, na którym stał basen. Zakasaj rękawy, wkrocz do akcji i przywróć trawnikowi piękny, zielony wygląd ze STIGA!

Basen i trawnik - przyjemność i wyzwania

Korzyści wynikające z posiadania własnego basenu są nieocenione - przyjemność z kąpieli w ciepłe dni, rodzinne spotkania i wspaniała atmosfera. Jednak sezon basenowy ma też swoje wyzwania, a jednym z nich jest wpływ basenu na stan trawnika. Baseny rozporowe czy stelażowe, które przez kilka tygodni zajmują w ogrodzie honorowe miejsce, potrafią spowodować spore ubytki w trawie.

regeneracja-trawnika-min.jpegAkcja regeneracja - powrót do pięknej zieleni

Po zakończeniu sezonu basenowego warto przeprowadzić dokładną inspekcję trawnika. Wykrycie problemów na wczesnym etapie pomoże przywrócić mu piękny wygląd (jeśli nie w tym, to w kolejnym sezonie). 

Renowacja trawnika w kilku krokach

Podjęcie odpowiednich działań w renowacji trawnika po basenie jest kluczowe dla jego powrotu do dobrej kondycji i zdrowego wzrostu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci przywrócić trawnik do życia:

 

1. Oczyść miejsce po basenie - jego pozostałości, zalegające gałązki, liście czy piasek. To pomoże uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń i problemów podczas dalszych działań.

2. Przeprowadź wertykulację - zastosowanie wertykulatora jest kluczowym krokiem renowacji trawnika. Wertykulacja pozwala na usunięcie martwych i zmatowiałych resztek trawy oraz chwastów, co pozwala na lepsze wchłanianie wody i składników odżywczych. Taki zabieg pomaga również w rozluźnieniu wierzchniej warstwy gleby, co ułatwia przenikanie powietrza i wody do korzeni trawy. 

Do tego zadania sprawdzi się nasz elektryczny wertykulator SV 213 E. Został wyposażony w kosz o pojemności 40 L oraz dwa wymienne układy robocze - wałek z 16 nożami i wałek z 36 zębami sprężynowymi. 

Doskonały będzie także wertykulator elektryczny SV 415 E z 50 litrowym koszem i wałkami wymiennymi z 44 zębami sprężynowymi i 20 ostrzami. 

wertykulatoryt-min.jpg

3. Wykonaj aerację - głębokie (na około 8-10 cm) i równomierne nakłucia w glebie pozwolą na lepszy przepływ powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni trawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na czym polega wertykulacja i aeracja? Przeczytaj ten artykuł

kosiarka-min.jpeg4. Użyj nawozu - po wertykulacji i aeracji trawnik będzie gotowy na przyjęcie składników odżywczych. Wybierz odpowiedni nawóz do trawy i aplikuj go zgodnie z zaleceniami producenta. Nawożenie pomoże trawie w szybkim odzyskaniu zdrowego wyglądu i zielonego koloru.

5. Dosiej trawę (jeśli to konieczne) - w miejscach, gdzie trawa została zniszczona całkowicie (lub w znacznym stopniu), można po prostu ją dosiać. Pomoże to w uzupełnieniu ubytków w trawniku i poprawi jego ogólny wygląd. Pamiętaj, by dosiewana trawa była taka sama jak ta, która już rośnie - dzięki temu dosiane miejsce nie będzie się odznaczać. 

6. Regularnie podlewaj - po wykonaniu renowacji, zapewnij trawnikowi odpowiednie nawodnienie. To pomoże utrzymać jego zdrowy wzrost i zielony kolor.

Regularna pielęgnacja - klucz do pięknego i trwałego trawnika

Regeneracja trawnika po sezonie basenowym to ważny krok, ale warto również zwrócić szczególną uwagę do długofalowych działań. Regularna pielęgnacja, nawadnianie i nawożenie przez cały rok sprawią, że trawnik będzie w doskonałej kondycji, nie tylko po sezonie basenowym, ale również na kolejne lata. Pamiętaj o regularnym koszeniu trawnika, które zachęci trawę do dalszego wzrostu i zagęszczenia, co zapobiegnie rozwojowi chwastów i innych niepożądanych roślin.

Po zakończeniu sezonu basenowego, zadbanie o trawnik jest nie tylko kluczowe dla jego pięknego wyglądu, ale także dla zdrowego i trwałego wzrostu trawy. Pamiętaj o regularnym koszeniu, nawożeniu i nawadnianiu, a także o dodatkowych zabiegach takich jak aeracja i dosiewanie trawy. Dzięki temu, Twój trawnik będzie cieszył się świetną kondycją przez cały rok i zachwyci Cię swoją piękną zielenią. Teraz możesz cieszyć się relaksem na swoim pięknie odnowionym trawniku!


Po więcej porad ogrodniczych zapraszamy na blog STIGA.