Sposób na... szkodniki atakujące pomidory

Porady
Sposób na... szkodniki atakujące pomidory

Uwaga, SZKODNIKI! Poznaj naturalne sposoby na pomoc pomidorom.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego dla ogrodnika niż cieszenie się własnoręcznie uprawianymi, dojrzałymi pomidorami. Jednak nawet najbardziej doświadczeni miłośnicy ogrodów mogą natknąć się na szkodniki, które nie tylko zagrażają plonom, ale także mogą powodować trwałe uszkodzenia roślin. Jak się przed nimi wystrzegać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Szkodniki pomidora, czyli co może zaatakować nasze rośliny

Na pomidorach mogą pojawić się różne szkodniki. Każdy z nich może zostawić specyficzne ślady swojej obecności, takie jak dziury w liściach, żółknące pędy czy plamy na owocach. Wiedza o tym, kto odwiedza nasze rośliny, jest pierwszym krokiem do skutecznego działania. Z jakimi intruzami ogrodnicy uprawiający pomidory spotykają się najczęściej?

  • Mszyce - to małe owady, które wysysają soki z roślin, co prowadzi do zniekształceń i uszkodzeń liści. Mogą być zielone, czarne, brązowe, różowe lub prawie przezroczyste. Mszyce są również nosicielami wirusów, które mogą infekować pomidory.
  • Tarczniki - małe, owalne owady, które przypominają małe tarcze. Przytwierdzają się do rośliny i zasysają z niej soki. Mogą prowadzić do deformacji liści, osłabienia rośliny i obniżenia plonów.
  • Pluskwiaki - spłaszczone owady, które kłują rośliny i zasysają soki. Pluskwiak ziemniaczany jest jednym z najgorszych szkodników pomidorów - jest nosicielem bakterii powodujących choroby roślin.
  • Gąsienice szrotówka pomidorowego - zjadają liście, a później przedzierają się do wnętrza owoców, powodując znaczne szkody.
  • Nicienie - są mikroskopijnymi robakami, które infekują korzenie roślin, prowadząc do guzowatości korzeni i osłabienia rośliny.
  • Roztocza - malutkie stworzenia, które wysysają soki z roślin, powodując zmiany w kolorze liści, ich deformacje i w skrajnych przypadkach - śmierć rośliny.
  • Biała mucha - to mały, biały owad, którego larwy wysysają soki z roślin. W wyniku ich działania liście mogą żółknąć, a roślina - osłabnąć.

Naturalne sposoby walki ze szkodnikami pomidora

Chcąc chronić swoje rośliny przed niechcianymi gośćmi, nie musisz podejmować drastycznych dla środowiska (i przede wszystkim Twoich pomidorów!) kroków. Istnieje kilka nieinwazyjnych sposobów walki ze szkodnikami, dzięki którym możesz cieszyć się zdrowymi, smacznymi pomidorami.

Zastosowanie roślin towarzyszących

Naturalnym sposobem ochrony pomidorów jest zastosowanie roślin towarzyszących - obok pomidorów posadź bazylię, czosnek lub miętę - ich aromat odstraszy wiele szkodników, a Ty będziesz cieszyć się świeżymi ziołami.

Abrakadabra, czyli domowe mikstury na nieproszonych gości

Kolejny patent to domowy środek na insekty - roztwór mydła i wody, który jest niezwykle skuteczny na mszyce. Mydło powoduje usunięcie warstwy woskowej, która chroni ciało mszycy, powodując jej odwodnienie i śmierć. Taką mieszankę sporządzisz dodając 1-2 łyżki stołowe mydła do wody. Pamiętaj jednak, by mydło było ekologiczne i delikatne, aby nie zaszkodziło roślinom. 

Dobrym sposobem może być też ekstrakt z czosnku czy ostrej papryki - te specyfiki działają na różnych intruzów, są skutecznymi odstraszaczami. 

Czosnek jest znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych i antygrzybiczych, co czyni go skutecznym w walce z różnymi szkodnikami i chorobami roślin. Ekstrakt z czosnku, który można zrobić samodzielnie lub kupić gotowy, może być spryskany na rośliny jako naturalny środek ochrony. Prawdopodobnie jest to spowodowane silnym zapachem czosnku, który odstrasza szkodniki, takie jak mszyce i biała mucha. 

Ostra papryka, podobnie jak czosnek, zawiera związki, które odstraszają szkodniki. W tym przypadku jest to kapsaicyna - związek odpowiedzialny za ostry smak papryki.

Wrogowie szkodników - sprzymierzeńcy upraw

Jak inaczej pozbyć się intruzów na pomidorach? Zaproś do swojego ogrodu stworzenia, które chętnie się nimi “zaopiekują”. Biedronki, ptaki, a nawet niektóre gatunki pająków z przyjemnością zjedzą nieproszonych gości z naszych pomidorów. Utrzymując zdrowy ekosystem w naszym ogrodzie, korzystamy z naturalnej równowagi przyrody.

Lepiej zapobiegać, niż le.. ekhm, walczyć!

Zapobieganie zawsze jest najlepszą formą ochrony roślin. Nawadniaj rośliny regularnie, ale bez przesady - zbyt mokre warunki mogą przyciągnąć szkodniki. Przestrzegaj także zasad rotacji upraw, by nie tworzyć dogodnych warunków dla namnażania się szkodników. Usuwaj chore rośliny, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się problemu.

Zdrowy, dobrze utrzymany ogród jest najważniejszym krokiem w naturalnej walce ze szkodnikami. Kiedy dbamy o nasze pomidory - podlewamy je odpowiednio, dbamy o równowagę w ekosystemie ogrodu, przestrzegamy zasad rotacji upraw - stwarzamy warunki, które naturalnie odstraszają szkodniki. I choć mogą one nadal pojawiać się od czasu do czasu, będziemy przygotowani, by skutecznie sobie z nimi poradzić. 

Naturalne metody zwalczania szkodników są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla naszego środowiska. Korzystając z nich, dbamy nie tylko o zdrowie pomidorów, ale także o kondycję naszej planety. 

Po więcej ogrodowych porad zapraszamy na blog STIGA