Ostre cięcie, czyli pielęgnacja ogrodu w sierpniu

Urządzenia ogrodowe
Ostre cięcie, czyli pielęgnacja ogrodu w sierpniu

Sierpień to bardzo ważny miesiąc dla wszystkich ogrodników. Sprawdź, jakie zabiegi powinieneś wykonać w tym miesiącu!  

Prace ogrodowe w sierpniu 

Sierpień jest miesiącem zbiorów. Cały ogród w sierpniu pełen jest kwitnących krzewów i bylin. Właśnie w tym miesiącu Twoje rośliny będą potrzebowały mocnych cięć!  

Jakie rośliny przycinać w sierpniu? 

Drzewa 

Tuż po zbiorach należy wykonać cięcia formujące śliw. Pojedyncze konary możesz wyciąć całkowicie, w zależności od potrzeb, albo tylko przyciąć, tak by utworzyć pełną, niezbyt zbitą koronę. 

W tym miesiącu pamiętaj także o cięciach jabłoni, których owoce za chwilę dojrzeją. Sprawdź, czy korona nie jest zbyt ciasna, usuń wilki, czyli krzyżujące się pędy, by zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego dla jabłek. Dzięki temu uzyskasz słodkie, dojrzałe owoce i unikniesz wielu chorób wirusowych oraz grzybowych.  

Przez cały sierpień masz również czas, by dokonać cięć brzoskwiń, czereśni, grusz i wiśni.   W ostatnim tygodniu rozpocznij także przycinanie orzechów włoskich. 

Pilarki i podkrzesywarki akumulatorowe 

Prace ogrodowe w sierpniu na pewno ułatwią Ci odpowiednio dobrane narzędzia zaopatrzone w wysięgniki, dzięki którym wykonasz wszystkie konieczne prace łatwo, precyzyjnie i co najważniejsze bez konieczności wchodzenia na drabinę. Wśród nich znajdziesz maszyny z grup Experience i Essential czyli:

Przedłużenie wału mieści się w przedziale 55 do 65 cm. Możesz również przedłużyć wałek teleskopowy w urządzeniach SPS 700 AE, MT 100e 4.0 Ah oraz MT 500e o 270 cm lub 255 cm.  

Sekatory akumulatorowe oraz podkrzesywarki to także lekkie i poręczne urządzenia, których waga mieści się w przedziale od 4,67 kg do 5,60 kg.  

MT100 kolaż-min.jpg

Krzewy 

Późnym latem pamiętaj także, by wykonać cięcia prześwietlające krzewów owocowych. Których? Oto one: 

  • agrest,
  • jeżyny,
  • maliny (wytnij stare pędy po zbiorach owoców).

W tym czasie warto przyciąć takę krzewy iglaste takie jak: 

  • cyprysik groszkowy, 
  • jałowiec,
  • kosodrzewina, 
  • żywotnikowiec, 
  • tuja szmaragd.

Twojej opieki będą potrzebowały także róże. Kiedy przekwitną, koniecznie usuń ich kwiatostany. Niektóre gatunki wypuszczą nowe pędy i zakwitną ponownie. Dzięki cięciu unikniesz także rozwoju pleśni i grzybów chorobotwórczych.  

Byliny 

Na grządkach z bylinami także jest całkiem sporo do zrobienia. Jakie rośliny ozdobne przycinać w sierpniu? W tym miesiącu przekwita lawenda francuska i wąskolistna. Jeśli masz ją w swoim ogródku, chwyć za dobrze naostrzone narzędzie i skróć jej pędy do połowy wysokości. Taki zabieg sprawi, że bylina zagęści się i rozkrzewi. 

Nożyce akumulatorowe 

Narzędziem, które przyda Ci się podczas podcinania lawendy, są lekkie i poręczne nożyce akumulatorowe SGM 72 AE. To wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w 8-centymetrowe ostrze oraz 18-centymetrowy nóż. Końcówki możesz łatwo wymienić dzięki beznarzędziowemu systemowi dociskowemu. Sprawdzą się idealnie także do korygowania krawędzi trawnika oraz do podcinania niskiego żywopłotu.   

Ogród w sierpniu - żywopłot  

Jeśli masz w ogrodzie żywopłot, to już ostatni dzwonek, aby przeprowadzić cięcia formujące. Dotyczy to zarówno żywopłotów z roślin liściastych jak i z tych iglastych. To niezwykle istotny zabieg, nie tylko ze względów estetycznych. Cięcia zapewniają roślinom zdrowie i prawidłowy wzrost. 

Jak przycinać? W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz skrócić młode pędy odcinając od 2 do 30 centymetrów od wierzchołka. Pamiętaj, by najpierw zadbać o boki, a dopiero na końcu zająć się górnymi partiami. 

Sekatory akumulatorowe 

Nie mniej ważne jest użycie odpowiedniego narzędzia. Jakiego? Przede wszystkim takiego, które będzie miało odpowiednio naostrzone i czyste ostrze. Warto także postawić na maszynę, która będzie cicha, wydajna i przyjazna dla środowiska. Właśnie takie urządzenia znajdziesz w grupach Experience oraz Ekspert. To między innymi:

Natomiast w przypadku wysokiego żywopłotu, doskonale sprawdzą się maszyny wyposażone w teleskopowe wałki, które pozwolą osiągnąć wysokość około 4,3 m (liczoną wraz z wysokością operatora). Dzięki temu umożliwią Ci pracę z poziomu gruntu, bez konieczności wchodzenia na drabinę. To między innymi sekator akumulatorowy z wysięgnikiem SPH 700 AE i SPH 900 AE

Późne lato to kluczowy czas dla ogrodników i sadowników. Ogród w sierpniu potrzebuje przede wszystkim właściwych cięć. Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać w sierpniu i które gatunki roślin przycinać w tym miesiącu. W tym pomogą Ci sekatory akumulatorowe, pilarki oraz nożyce. Zadbaj o rośliny ze STIGA!