Sierpień w ogrodzie: kalendarz prac ogrodniczych

Ogród
Sierpień w ogrodzie: kalendarz prac ogrodniczych

Sierpień w ogrodzie pełnym kwiatów kusi wakacyjną beztroską. Odpoczywając, nie zapominaj jednak o roślinach, które już teraz należy przygotować do nadchodzącej jesieni. Poznaj najskuteczniejsze zabiegi pielęgnacyjne, o których powinieneś pamiętać w końcówce lata.

Trawnik

Sierpień to ostatni moment na nawożenie trawnika preparatami azotowymi. Stosowanie ich w późniejszym okresie może uszkodzić darń, a w konsekwencji utrudnić jej przezimowanie oraz wiosenną regenerację. Końcem miesiąca możesz natomiast zacząć odżywiać trawę nawozami jesiennymi, bogate w m.in.: fosfor, mangan , miedź, bor, żelazo i potas. Ostatni szczególnie korzystnie wpływa na kondycję trawy, pozwalając jej lepiej przetrwać mrozy.

Ogród ozdobny

Cięcie żywopłotu to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym powinieneś pamiętać w końcówce lata, szczególnie jeżeli Twój ogród porastają tuje. Nie warto zaniedbywać tej rośliny – nieprzycinana w młodości, wraz ze wzrostem będzie traciła gałęzie w dolnej części, przez co straci estetyczny wygląd. W sierpniu przycięcia wymagają również drzewa ozdobne – cisy, cyprysiki, modrzewie. Mniejsze krzewy o delikatnych pędach z łatwością przytniesz z pomocą poręcznych nożyc sekatorowych. W przypadku drzew możesz jednak potrzebować bardziej zaawansowanego sprzętu. Z pomocą sekatora elektrycznego, wyposażonego w podwójne laserowo ostrzone noże, precyzyjnie przytniesz nawet grube gałęzie. Komfort obsługi urządzenia zapewnia funkcja obrotu rączki o 180⁰ i ustawienia jej na stałe w jednej z pięciu wygodnych pozycji.

Sierpień to doskonały czas na sadzenie siewki roślin dwuletnich (m.in.: niezapominajki, stokrotki, bratka ogrodowego, goździka brodatego) uzyskanych z nasion wysianych początkiem lata na rozsadniku. W tym okresie możesz również sadzić lub przesadzać piwonie. Jest to szczególnie wskazane w sytuacji, gdy od 5 – 6 lat przebywają na tym samym miejscu. W drugiej połowie miesiąca rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną, m.in.: zimowitów jesiennych i krokusów (kwitną już po ok. 2 miesiącach od posadzenia), a także tulipanów, lilii oraz hiacyntów.

Sierpniowa pielęgnacja ogrodu to także zwalczanie chorób roślin iglastych. Wysokie temperatury oraz wilgoć utrzymująca się przez dłuższy czas mogą skutkować żółknięciem i przedwczesnym opadaniem igieł. W takiej sytuacji każdą roślinę z osobna spryskaj środkiem grzybobójczym. Czynność tę powtarzaj do końca miesiąca z zachowaniem 10-dniowych odstępów pomiędzy kolejnymi opryskami.

Ogród warzywny

Sierpień – podobnie, jak lipiec jest okresem intensywnego zbioru warzyw, przede wszystkim: pomidorów, papryki, ogórka, oberżyny, brokułów, kalafiora, fasolki szparagowej oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi. W tym miesiącu powinieneś skończyć również zbiór ziół – tymianku i szałwii lekarskiej, jako że ich pędy potrzebują czasu na odpowiednie przygotowanie się do zimy.

W drugiej połowie miesiąca (około 20.) należy ogłowić stożki pędów papryki, dyni oraz pomidorów, w przypadku których ogławiane są tylko odmiany wysoko rosnące. Zabieg ten polega na wyłamywaniu stożka rośliny tuż nad ostatnim kwitnącym gronem oraz usunięciu pędów bocznych wraz z dolnymi liśćmi pomidora. Ogławianie pozytywnie wpływa przede wszystkim na rozwój owoców.

W sierpniu, choć dni stają się coraz krótsze a noce chłodniejsze, nadal możesz korzystać z uroków lata – owoców i warzyw zbieranych wprost z własnej działki – oraz ukwieconego ogrodu. Pamiętając o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, nie tylko chronisz rośliny przez chorobami charakterystycznymi dla obecnej pory roku, ale i przygotowujesz do przetrwania w trudniejszych, jesienno-zimowych warunkach.