Sierpień na działce: co zbierać, siać i przesadzać?

Ogród
Sierpień na działce: co zbierać, siać i przesadzać?

Sierpień to miesiąc żniw. W spiżarni coraz więcej miejsca zajmują świeżo zebrane warzywa, w kuchni natomiast piętrzą się słoiki pełne owocowych przetworów. Sprawdź, które owoce i warzywa gotowe są do zbiorów, co zasiać w ich miejsce i w jaki sposób zadbać o działkę oraz sad, aby cieszyć się udanymi zbiorami w przyszłym sezonie.

Warzywnik

Ogórki, papryka, cebula, pomidory, cukinia, fasolka szparagowa i dynia – to podstawowa lista warzyw, jakie powinny zniknąć z Twojej działki w pierwszych dniach sierpnia. Puste grządki wypełnij na nowo sadzonkami roślin poplonowych: rzodkiewką, rukolą, słonecznikiem, gorczycą, czy rzepakiem ozimym.

Połowa miesiąca to również czas zbiorów czosnku posianego wiosną. Na jego miejsce możesz posiać np. kapustę pekińską , którą zbierzesz już za kilka tygodni. Jeżeli nie przepadasz za tym warzywem, zasiej puste grządki nowymi nasionami czosnku i cebuli, które zbierzesz ponownie za rok.

Powinieneś też dokładnie sprawdzić roślinność działkową pod kątem obecności szkodników, a w konsekwencji – ewentualnie występujących chorób.

Za uszkodzenia roślin na działce najczęściej odpowiadają mszyce. Na rynku istnieje wiele skutecznych preparatów chemicznych, które wyeliminują te insekty. Niestety tego rodzaju zabiegi mogą wyrządzić również krzywdę samym roślinom. Lepszym wyjściem są preparaty przygotowywane samodzielnie na bazie naturalnych składników. Wśród nich warty do polecenia jest napar z byliny piołunu:

  • składniki – 300 g świeżego ziela byliny piołunu lub 30g suszu na 10 litrów wody
  • przygotowanie – moczyć 12 godzin nie rozcieńczając.

Ten wyciąg możesz stosować zarówno w postaci kuracji leczniczej, jak i zapobiegawczej. Piołun skutecznie zwalcza nie tylko mszyce, ale i mrówki, bielinka kapustnika, przędziorki, rdzę wejmutkowo-porzeczkową, śmietkę cebulankę, jabłkóweczkę, a także choroby grzybicze.

Endywia, koper, sałata, szpinak… Jakie warzywa posadzisz w tym roku na działce?

Źródło: www.pixabay.com

Drzewa i krzewy owocowe

Sierpień to również czas zbiorów owoców. Po wielu miesiącach pracy na działce i w sadzie nareszcie możesz cieszyć się słodkim smakiem letnich odmian jabłek, gruszek, moreli, brzoskwiń oraz śliwek – zarówno renklody, jak i wczesnej odmiany popularnej węgierki. Zebrane owoce doskonale sprawdzą się w postaci konfitur przygotowanych według starej rodzinnej receptury. Jednak zanim przygotowywanie domowych specjałów wciągnie Cię na dobre, zadbaj o kondycję drzew i krzewów owocowych. Dzięki temu na udane zbiory będziesz mógł liczyć również w przyszłym roku.

Zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinieneś wykonać w pierwszej kolejności jest staranne przycięcie suchych gałęzi. W przypadku jabłoni usuń „wilki”, czyli tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo ze starszych konarów. Im są wyższe, tym więcej wchłaniają światła, wody i substancji odżywczych. Wilki – obok chorób i zaniedbania pielęgnacji – to główny powód przedwczesnego obumierania owoców, dlatego ich usunięcie jest szczególnie ważne. W kolejnym kroku przejrzyj korony wiśni i czereśni oraz krzewy owocowe.

Jeżeli zbiór malin masz już za sobą, wytnij i spal pędy krzewu – pod warunkiem, że nie jest to odmiana powtórnie owocująca jesienią. Podobnego zabiegu pielęgnacyjnego wymagają agrest i porzeczka. Pędy (5-letnie u agrestu, 4-letnie u czarnej porzeczki) przeznaczone do usunięcia łatwo odróżnisz od zdrowej części rośliny ze względu na charakterystyczny ciemny kolor.

W II połowie sierpnia zadbaj również o intensywnie pnącą się winorośl. Jeżeli w twoim ogrodzie nie ma miejsca na pergolę, przygotuj specjalnego rodzaju podpory (drewniane belki wbij w ziemię pod kątem 45⁰ i połącz je za pomocą specjalnego ocynkowanego drutu ogrodniczego). Nie zapomnij o przycięciu zbyt długich pędów. W ten sposób zapewnisz owocom dostęp do światła słonecznego.

Planując żniwa nie zapomnij o niezbędnych pracach pielęgnacyjnych działki. Regularne usuwanie chwastów, oczyszczanie roślin ze szkodników i przeciwdziałanie chorobom gleby nie tylko uchroni dojrzałe już owoce i warzywa przed przedwczesnym zgniciem, ale i utrzyma działkę w dobrej kondycji do przyszłego sezonu. To najlepszy przepis na zdrową domową żywność, jaki powinieneś zapamiętać!

 

Zobacz produkt w sklepie Stiga