Ostatnie letnie czynności do wykonania w ogrodzie

Porady
Ostatnie letnie czynności do wykonania w ogrodzie

Jak dobrze przygotować rośliny do okresu spoczynku i kolejnego sezonu? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Sierpień – ostatni miesiąc wakacyjny, czas, w którym wieczory i noce stają się chłodniejsze, a rośliny przygotowuje się do okresu spoczynku. Jak o nie zadbać, by przetrwały jesień i zimę w dobrej kondycji?

Przed końcem lata koniecznie wykonaj następujące czynności:  

Nawieź rośliny

W sierpniu ogranicz nawożenie azotowe u większej części roślin. Sięgaj w tym czasie po nawozy bogate w fosfor i potas. Poprzez ten zabieg, pędy roślin będą szybciej drewnieć i łatwiej przystosują się do niekorzystnych, zimowych warunków atmosferycznych.

Przytnij drzewka i krzewy

W drugiej połowie sierpnia zastosuj cięcie prześwietlające pestkowych drzew owocowych, czyli brzoskwini, moreli, wiśni, czereśni itp. Dwa ostatnie gatunki, czyli wiśnie i czereśnie prześwietl po zbiorze owoców. 

Użyj do tego urządzeń wielofunkcyjnych Multi-tool STIGA. SMT 100 AE to podkrzesywarka i sekator na wysięgniku. Sprawi, że manewrowanie w wysokich partiach drzew, gdzie gałęzie rosną gęsto, nie będzie dla Ciebie kłopotliwe. Jako podkrzesywarka może osiągnąć długość do nawet 2,55 m , a jako sekator - 2,75m, co finalnie pozwoli Ci sięgnąć na wysokość nawet do 4m!

Pamiętaj, aby przycinać w dni ciepłe i suche, co pozwoli zapobiec rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

W razie potrzeby końcem miesiąca przeprowadź cięcie orzecha włoskiego.  

Planując ostatnie letnie cięcie, nie zapomnij też o krzewach. Gatunki, które wymagają cięcia to m.in: 

  • porzeczka,
  • maliny,
  • agrest.

Do cięcia użyj obcinacz do SGM, który doczepisz do nożyc akumulatorowych SGM 72 AE. Zestaw podstawowy zawiera nakładki do korygowania krawędzi i 18-centymetrowy nóż, który przyda się w kolejnych pracach, a mianowicie - formowaniu  krzaczków. 

Skróć żywopłot sekatorem

Koniec sierpnia to czas na ostatnie w sezonie strzyżenie zarówno żywopłotów z iglaków, jak i liściastych. W tym czasie żywopłot przestaje już rosnąć i czeka na wiosenną wegetację, więc jest to odpowiedni moment na przeprowadzenie cięcia. 

Cięcie wykonasz sekatorem STIGA SHT 500 AE, czyli mocnym, akumulatorowym urządzeniem, które umożliwia ok. 50 minut pracy na jednym ładowaniu akumulatora. 58-centymetrowy nóż bez problemu przytnie żywopłot i krzewy. Naturalną pozycję ramienia i nadgarstka w czasie pracy zapewni obracający się o 180 stopni uchwyt, który ustawisz w trzech dogodnych pozycjach - w zależności od potrzeb i preferencji.

kolaż 1 Stg .jpg

Pielęgnuj trawnik  

Podlewaj trawnik regularnie, nawet codziennie (w czasie upałów). Unikaj zraszania trawy w południe, gdyż nadmierne słońce sprawi, że woda wyparuje, zanim dotrze do korzeni. Podlewaj do momentu, kiedy ziemia będzie lekko wilgotna, ale wciąż będzie w stanie chłonąć wodę.  

Koś trawnik na wysokość minimum 6 cm, ponieważ zbyt nisko cięty źle reaguje na suszę. 

Pamiętaj też o regularnym mulczowaniu - zabiegu, który polega na rozdrabnianiu pokosu i równomiernym rozrzucaniu go po koszonym obszarze, by jednocześnie skracać i nawozić trawę. To zabieg szczególnie przydatny gdy zauważysz, że trawnik pożółkł czy przerzedził się w okresie wysokich temperatur i intensywnego nasłonecznienia. 

Kosiarki STIGA, które nie tylko pozwolą Ci ustawić noże na odpowiednią wysokość, ale też przeprowadzić mulczowanie to m.in. modele akumulatorowe z serii Multiclip, SLM oraz Combi.

Przygotuj rozsady

Jeśli chcesz, aby Twój ogród wyglądał pięknie na przyszłą wiosnę, zadbaj o wkopanie do ziemi roślin cebulowych i rozsad, czyli młodych siewek uzyskanych z nasion wysianych wiosną. W drugiej połowie sierpnia w nowym, docelowym miejscu przyszłorocznego kwitnienia powinny zostać umieszczone następujące rośliny:

  • barwinek,
  • bluszcz, 
  • goździk, 
  • rojnik,
  • naparstnica,
  • liliowiec. 

W drugiej połowie miesiąca podziel piwonię. Rozsadź wyłącznie sadzonki kilkuletnie i te, które mają dużo pąków.  

Jesień zbliża się wielkimi krokami! Zadbaj o ogród, najlepiej jak potrafisz i przygotuj go do następnego sezonu. Przycinanie drzewek i żywopłotu, nawożenie i rozmnażanie roślin?  Już wiesz jak to zrobić, zatem działaj!