Ściółkowanie gleby na zimę - Kiedy i czym ściółkować?

Porady
Ściółkowanie gleby na zimę - Kiedy i czym ściółkować?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a to znak, że już niedługo nasze ogrody będą musiały stawić czoła mrozom. Jeśli chcesz dać swoim roślinom szansę na przeżycie tej zimowej próby w najlepszej formie, przyszedł czas na ściółkowanie!

Czym i kiedy ściółkować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Przygotuj się na mnóstwo praktycznych wskazówek!

Dlaczego ściółkowanie jest ważne?

Odpowiednio przygotowana ściółka działa jak termiczny koc dla roślin. To świetna metoda, by chronić je przed mrozem i utratą wilgoci. Co więcej, dobra ściółka może skutecznie zabezpieczyć rośliny przed zimnym wiatrem. W skrócie - ściółkowanie to klucz do komfortu Twojego zielonego zakątka w trakcie srogiej zimy.

Jaki jest odpowiedni moment na ściółkowanie?

Najlepszy czas na ściółkowanie to późna jesień. Optymalnie - gdy temperatura gleby jest już dosyć niska, ale mrozy jeszcze nie nadeszły. To idealny moment, aby zabezpieczyć rośliny, ale też dać glebie czas na złapanie “ostatniego oddechu" przed nadchodzącą zimą. Zwróć uwagę na takie parametry jak temperatura i wilgotność gleby prognozy pogody - gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra.

Rodzaje ściółek i ich zastosowanie

Ściółka to nie tylko kora drzewna. Istnieje wiele opcji, które można dopasować do potrzeb roślin w Twoim ogrodzie.

  • Kora: Idealna dla drzew i krzewów. Jest trwała i odporna na wiatr, ale może być ciężka w aplikacji.
  • Liście: Doskonałe dla roślin płytko ukorzenionych. Są lekkie i łatwo dostępne, zwłaszcza jesienią.
  • Słoma: Idealna dla warzyw i roślin, które potrzebują dużo wilgoci. Słoma jest również dość lekka i łatwa w użyciu.

A czy wiedziałeś, że doskonałą ściółkę możesz przygotować także… z ogrodowych odpadków?

Jak przygotować ściółkę z odpadków ogrodowych

W jaki sposób przygotować własną, ekologiczną ściółkę? Oczywiście za pomocą rozdrabniaczy STIGA!

Przycinane jesienią gałęzie, liście czy resztki roślin mogą służyć jako doskonały materiał. Rozdrobnienie ich sprawi, że ściółka będzie bardziej jednorodna i lepiej spełni swoją funkcję. Dodatkowo to świetny sposób na recykling i zero waste w Twoim ogrodzie!

Pamiętaj jednak, by do przygotowania własnej ściółki nie wykorzystywać chorych części roślin - to mogłoby spowodować przeniesienie choroby na te zdrowe.

Nie masz aż tyle odpadków ogrodowych, aby inwestować w rozdrabniacz, ale przytłacza Cię jesienny pogrom liści? Wypróbuj dmuchawę-odkurzacz akumulatorowy, dzięki któremu przedmuchasz je w wybrane miejsce, a potem… wciągniesz do wbudowanego rozdrabniacza, który automatycznie rozdrobni je w ściółkę! 

sciolkowanie.jpeg

Jak prawidłowo ściółkować glebę

Ściółkowanie gleby nie jest trudną sztuką, jednak warto znać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, unikaj ściółkowania bezpośrednio na korzeniach. Po drugie, grubość warstwy ściółki powinna wynosić około 5-7 cm. Pamiętaj, że ściółka to nie dekoracja – jej główną funkcją jest ochrona roślin i gleby.

WAŻNE!

Tak, jak wszystko, ściółkowanie też ma swoje minusy. Może przyciągnąć szkodniki lub stanowić dom dla grzybów. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na stan ściółki i, w razie potrzeby, wymienić ją na nową.

Ściółkowanie ogrodu na zimę to nie fanaberia, ale konieczność, jeśli marzysz o pięknym, zdrowym zielonym zakątku przez resztę roku. To prosty i efektywny sposób, by ułatwić roślinom przetrwanie tego najtrudniejszego sezonu. Pamiętaj, że rozdrabniacze STIGA mogą być tu nieocenioną pomocą, pozwalając na stworzenie własnej, ekologicznej ściółki. Włóż teraz trochę wysiłku, a Twój ogród odwdzięczy się na wiosnę! A Jeśli potrzebujesz niezawodnych urządzeń ogrodniczych, odwiedź sklep STIGA!