Agrowłóknina czy agrotkanina? Czym ściółkować podłoże wokół roślin?

Ogród
Agrowłóknina czy agrotkanina? Czym ściółkować podłoże wokół roślin?

Agrowłóknina i agrotkanina. Obie wykonane są z polipropylenu i stosowane do ochrony podłoża w ogrodzie. Czym się różnią? Sprawdź!

Po co ściółkować glebę w ogrodzie?

Dobrze i prawidłowo rozłożona włóknina ogrodowa znacznie ułatwia pielęgnację roślin ogrodniczych:

 • utrzymuje optymalny poziom wilgoci w warstwie korzeniowej,
 • przy intensywnych opadach zapobiega wypłukiwaniu minerałów z podłoża,
 • minimalizuje zachwaszczenie gleby (zmniejsza kiełkowanie i rozwój chwastów),
 • przy małych opadach zapobiega przegrzaniu się, a co za tym idzie przesuszeniu gleby.

Do ściółkowania możesz wykorzystać zarówno materiały naturalne (np. korę sosnową, słomę, igliwie, torf czy żwir), jak i syntetyczne. Wśród nich najpopularniejsze są: agrowłóknina i agrotkanina.

Agrowłóknina a agrotkanina – podobieństwa

Obie tkaniny wytwarzane są z polipropylenu. Doskonale przepuszczają wodę, sole mineralne i pierwiastki (zawarte w nawozach) niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin ogrodniczych – trawnika, kwiatów, krzewów, drzew. 

Co więcej, zarówno agrowłóknina, jak i agrotkanina dostępne są w różnych kolorach oraz gramaturach.

Agrowłóknina a agrotkanina – różnice

Pd lewej: agrowłóknina, po prawej: agrotkanina. Wyglądają podobnie, ale pełnią nieco inne funkcje. Czytaj dalej, a dowiesz się, jaka ściółka syntetyczna sprawdzi się w Twoim ogrodzie najlepiej!

Agrowłóknina i agrotkanina-min.jpgŹródło: Adobe

1. materiał 

Agrowłóknina produkowana jest z grubych włókien polipropylenowych. Biorąc pod uwagę strukturę, z wyglądu przypomina chaotyczny splot włókien; w trakcie produkcji agrowłóknina z reguły zyskuje regularny wzór.

Do wytworzenia agrotkaniny, materiału znanego także jako mata ściółkująca, mata szkółkarska, wykorzystywane są cienkie włókna polipropylenowe. Z budowy przypomina jednolitą plandekę wykonaną z regularnie rozmieszczonych, drobnych wstążek (polipropylenowych).

2. gramatura

Agrowłóknina jest znacznie lżejsza niż agrotkanina. Jej gramatura wynosi:

 • ok. 30 g/m² - 50 g/m² (agrowłóknina zimowa),
 • ok. 17 g/m² - 30 g/m² (agrowłóknina wiosenna).

Dzięki swojej lekkości agrowłóknina doskonale zabezpiecza rośliny przed uszkodzeniem wskutek oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych. To właśnie z agrowłókniny zimowej produkowane są „kaptury ochronne” przeznaczone do okrywania roślin wrażliwych na mróz, śnieg, mroźny i suchy wiatr.

Ponadto agrowłóknina nadaje się do okrywania gleby na terenie pochyłym, pagórkowatym – w przypadku rabat założonych na skarpie. Ze względu na swoją chropowatą powierzchnię, zapobiega zsuwaniu się materiału dekoracyjnego (grysu, żwiru).

Agrotkanina, pod względem grubości splotu, dostępna jest w trzech wariantach:

 • ok. 70 g/m²
 • ok. 90 g/m²,
 • ok. 120 g/m².

W porównaniu do agrowłókniny agrotkanina jest blisko 2-razy trwalsza. To materiał o długiej żywotności – może być użytkowany nawet przez 5 lat! To zasługa zastosowania stabilizatora promieniowania UV, który zapobiega blaknięciu maty.

W sytuacji, kiedy deszcz wypłukuje materiał dekoracyjny (korę, żwir, kamienie itp.) z rabat czy ścieżek ogrodowych, agrowłóknina w zbliżonym do niego kolorze zmniejsza widoczność ubytków.

3. kolor 

Agrowłóknina sprzedawana jest w 3 kolorach: białym, czarnym i brązowym.

 • agrowłóknina biała (wiosenna) – jest lekka, nie gniecie się, przez co bardzo ładnie wygląda po rozłożeniu. Jej zadaniem jest ochrona roślin wczesnowiosennych i kwitnących w pierwszych tygodniach sezonu wegetacyjnego przed przymrozkami, ostrym słońcem, utratą wilgoci oraz szkodnikami, a także patogenami chorobotwórczymi. 
 • agrowłóknina biała (zimowa) – to przede wszystkim materiał ociepleniowy. Sprawdza się w zabezpieczeniu bylin, drzew i krzewów przed mroźnym wiatrem, opadami śniegu i niską temperaturą. Znakomicie nadaje się również do okrywania niskich tuneli, upraw warzyw i owoców. 
 • agrowłóknina czarna, brązowa – W lecie ogranicza parowanie wody z gleby, przez co zapobiega wysuszaniu podłoża. Jesienią, ze względu na ciemny kolor, chłonie promienie słoneczne. W ten sposób podnosi temperaturę podłoża, co z kolei chroni korzenie roślin przed przemarznięciem.
Agrowłóknina 2-min.jpgŹródło: Adobe

Agrotkanina występuje w 4 kolorach – białym, czarnym, brązowym, zielonym. Każda działa dokładnie tak samo:

 • zapobiega pojawieniu się i namnażaniu chwastów, 
 • utrzymuje temperaturę gleby na optymalnym poziomie,
 • minimalizuje ryzyko zalania podłoża (w przypadku częstych ulew),
 • chroni korzenie roślin przed uschnięciem (przy długo utrzymujących się upałach).

Wybór konkretnego rodzaju agrotkaniny  warunkuje zatem… indywidualne poczucie estetyki. 

Uniwersalna czarna agrotkanina rzuca się w oczy, szczególnie w przypadku rabat, gdzie młode rośliny dopiero kwitną. Lepszym pomysłem jest zastosowanie maty zielonej, która wpisuje się w naturalną kolorystykę otoczenia – trawnika, drzew, krzewów. Pod korę zastosuj matę brązową. W miejscach, gdzie chcesz wysypać żwir, połóż matę białą.

Agrowłóknina czy agrotkanina? Podsumowanie

 

Agrowłóknina

Agrotkanina

reguluje gospodarkę wodną,

poprawia cyrkulację powietrza.


TAK


TAK


zapobiega chwastom


TAK


TAK


zabezpiecza przed zimą


TAK


NIE


gramatura


na wiosnę:  ok. 17 g - 30 g/m²
na zimę:  ok. 30 g/m² - 50 g/m²


ok. 70 g/m², ok. 90 g/m², ok. 120 g/m².


dostępne kolory


cała, czarna, brązowa


cała, czarna, brązowa, zielona

1. Agrowłóknina…

 • … świetnie sprawdza się do osłony podłoża pod rośliny, które rosną na nierównym (pochyłym, pagórkowatym) terenie. Dzięki chropowatej powierzchni zatrzymuje materiał dekoracyjny, zapobiegając się jego zsuwaniu.
 • … umożliwia właściwe nawodnienie upraw i nie utrudnia korzeniom oddychania, ponieważ dobrze przepuszcza powietrze oraz wodę z opadów.
 • … chroni podłoże przed pojawieniem się chwastów. Ponadto zabezpiecza owoce i warzywa przed zabrudzeniami oraz chorobami doglebowymi.
 • … przydaje się przy zakładaniu trawnika z siewu. Agrowłóknina okrywa nasiona trawy, chroniąc je przed ptactwem poszukującym pożywienia. Dzięki temu przydomowa murawa równomiernie pokrywa się młodymi źdźbłami.
 • … to ściółka dostępna w 3 kolorach. Agrowłóknina biała, brązowa i czarna pełnią nieco odmienne funkcje, o czym warto pamiętać przy zakupie! 

Biała zimowa chroni rośliny przed mrozem, natomiast wiosenna - młode siewki przed wciąż utrzymującymi się przymrozkami oraz wybranymi szkodnikami, np. połyśnicą marchwianką, śmietką. Ciemna – brązowa, czarna – najlepiej sprawdza się latem i jesienią. Przyspiesza nagrzewanie się gleby (co jest ważne w uprawie roślin dyniowatych). Dodatkowo stanowi doskonały podkład pod korę sosnową.

 • … to najlepszy materiał ociepleniowy – do ochrony zarówno gleby przed zimą, jak i poszczególnych gatunków roślin zimujących w ogrodzie.

2. Agrotkanina...

 • … doskonale sprawdza się w ogrodzie założonym na równym, płaskim terenie. To idealna warstwa podkładowa pod korę, ozdobny grys czy kamienie.
 • ... ułatwia sadzenie roślin. Wyraźnie zaznaczone linie na powierzchni agrotkaniny pozwalają na umieszczanie sadzonek w równych rzędach i regularnych odstępach.
 • … to najbardziej solidna mata ściółkująca. Dzięki mocnej strukturze nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, np. rozdarcia. Służy nawet do 5 lat bez konieczności wymiany.
 • … to świetna ochrona przed chwastami. Im grubszy splot maty ściółkującej, tym większa wytrzymałość. a co za tym idzie mniejsze ryzyko pojawienia się i rozwoju chwastów. Najcieńsza agrotkanina charakteryzuje się gramaturą ok. 70 g/m², co wystarczy, by zahamować rozwój niechcianych „samosiejek”.

Ściółkowanie gleby materiałem syntetycznym to powszechna praktyka. Jej skuteczność warunkuje wybór odpowiedniego rodzaju maty – agrowłókniny lub agrotkaniny – w zależności od funkcji, jaką ma spełniać, a także specyfiki ogrodu oraz potrzeb roślin w danej porze roku. Jeśli podejmiesz właściwą decyzję, to przez co najmniej kilka sezonów praca w ogrodzie będzie mniej absorbująca, a znacznie bardziej przyjemna i satysfakcjonująca.