Samodzielny przegląd odśnieżarki krok po kroku

Urządzenia ogrodowe
Samodzielny przegląd odśnieżarki krok po kroku

Odśnieżarka, podobnie jak każdy sprzęt mechaniczny, wymaga regularnej konserwacji. Regularny przegląd nie tylko zwiększa żywotność urządzenia, ale i pozwala przetestować jego pracę jeszcze przed zimą. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pomimo dużych opadów śniegu Twoje podwórze pozostanie niezmiennie przejezdne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę chcąc samodzielnie przygotować odśnieżarkę do zimy!

Najważniejszą zasadą prawidłowej eksploatacji odśnieżarki jest ogólny przegląd stanu technicznego. Jeżeli zapomniałeś o nim w poprzednim roku na przełomie zimy i wiosny, postaraj się go wykonać jeszcze przed pierwszym śniegiem.

Samodzielny przegląd odśnieżarki. Jak go wykonać krok po kroku:

Olej w odśnieżarce powinieneś wymieniać co najmniej raz w roku: tuż po zakończeniu sezonu lub niedługo przez rozpoczęciem kolejnego - co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Maszyna uzupełniona w świeże zasoby oleju pracuje płynniej i jest w mniejszym stopniu podatna na awarie.

W przypadku intensywnej eksploatacji odśnieżarki, olej należy wymieniać częściej. W przygotowaniu właściwego harmonogramu prac pomoże Ci schemat umieszczony w instrukcji obsługi maszyny.

Zanim jednak przelejesz świeży olej do silnika swojej odśnieżarki, dokładnie oczyść go ze śladowych ilości płynu, który pozostał po zeszłej zimie. Jeżeli posiadasz odśnieżarkę z napędem hydrostatycznym (samoistnie dostosowującym prędkość jazdy do panujących warunków pogodowych, m.in.: grubości warstwy śniegu), nie zapomnij również sprawdzić a następnie wymienić na nowy olej w przekładni.

Jeżeli na świecy zapłonowej zauważysz warstwę nalotu, pęknięcia czy uszkodzenia izolatora, wymień ją na nową. Za każdym razem, gdy będziesz wykonywał tę czynność upewnij się, że maksymalnie dokładnie przykręciłeś świecę. Niewłaściwie umieszczona może poważnie uszkodzić silnik odśnieżarki.

Odśnieżarki wyposażone są w dwa rodzaje układu jezdnego: kołowy oraz gąsienicowy. Każdorazowo przed nadejściem zimy, powinieneś starannie przetestować jego sprawność. W przypadku odśnieżarki gąsienicowej należy dodatkowo skontrolować i ewentualnie na nowo wyregulować ustawienia gąsienic.

Wśród elementów sterujących odśnieżarki wyróżniamy m.in.: linki, cięgna czy mechanizm odpowiadający za ruchliwość komina wyrzucającego śnieg. Warto przetestować jego działanie w neutralnych warunkach, aby być pewnym jego bezawaryjnej pracy w zimie.

Kontrola poszczególnych części odśnieżarki to gwarancja bezawaryjnej pracy urządzenia

Źródło: www.stiga.pl

Kontrola elementów zużywających się mechanicznie to szczególnie ważny etap przeglądu odśnieżarki. Cyklicznej wymianie podlegają przede wszystkim gumowe końcówki wirników czy płozy regulacyjne. Odpowiadają one za stabilną pracę maszyny i zabezpieczają ją przed uszkodzeniami, jakim może ulec podczas pracy, np. przy odśnieżaniu żwirowej ścieżki.

Regularnie powinieneś kontrolować także stopień dokręcenia śrub i innych połączeń, gwarantujących bezpieczne działanie maszyny. Czynność tę należy wykonywać co najmniej raz do roku, jednak chcąc maksymalnie zadbać o komfort pracy, warto ją powtarzać, np. co drugie - trzecie odśnieżanie. W ten sposób niemalże natychmiast zauważysz i usuniesz ewentualną usterkę, a w rezultacie wyeliminujesz ryzyko nagłej awarii - dotychczas bezbłędnie pracującej - odśnieżarki.

Ostatnim elementem konserwacji odśnieżarki jest wypełnienie zbiornika świeżym paliwem. Ze względu na fakt, że w miarę upływu czasu benzyna traci na swojej jakości przyjmuje się, że dopuszczalny okres przetrzymania go w baku to maksymalnie miesiąc. Po upływie tego czasu benzyna zaczyna parować; podczas gdy lekkie frakcje ulatniają się, cięższe tworzą lepką maź, która zalepia silnik odśnieżarki od wewnątrz, uniemożliwiając jej poprawne funkcjonowanie.

Regularny przegląd odśnieżarki to konieczność. Dzięki niemu masz szansę przetestować pracę urządzenia jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów i opadów śniegu. W ten sposób odpowiednio wcześnie usuniesz ewentualne usterki, a w efekcie nabierzesz pewności, że – niezależnie od warunków pogodowych – odśnieżarka pracować będzie na pełnych obrotach przez całą zimę.

Zobacz produkt w sklepie Stiga