Rośliny do twojego ogrodu, które dobrze znoszą upały i suszę

Ogród
Rośliny do twojego ogrodu, które dobrze znoszą upały i suszę

Zachwycający ogród w trakcie długotrwałych upałów i susz? Z odpowiednimi gatunkami to możliwe! 

Czy kiedykolwiek patrzyłeś z troską na swoje rośliny ogrodowe, gdy słońce paliło z nieba, a deszcz wydawał się być tylko odległym marzeniem? Poznaj piękne rośliny ogrodowe, które przetrwają suszę i upały!

Co dzieje się z roślinami w trakcie upałów i suszy?

Gdy słońce zaczyna prażyć, a deszczu jak na lekarstwo, rośliny muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Przede wszystkim zapas wody staje się dla nich cennym towarem - woda jest niezbędna do przeprowadzania procesu fotosyntezy i dla transportu składników odżywczych wewnątrz rośliny. 

Rośliny odporne na suszę mają często specjalne mechanizmy, takie jak grube, woskowe liście, które ograniczają utratę wody przez transpirację, lub głębokie systemy korzeniowe, które sięgają głęboko w poszukiwaniu wilgoci.

Dodatkowo wysokie temperatury mogą powodować stres termiczny dla roślin, prowadząc do uszkodzeń tkanek i zaburzeń w procesach metabolicznych. Aby się przed tym bronić, rośliny odporne na upały często mają wykształcone specjalne mechanizmy ochronne, takie jak produkcja specjalnych białek stresowych, które pomagają im przetrwać w skrajnych temperaturach.

Rośliny muszą sobie radzić także z ograniczoną dostępnością składników odżywczych, które mogą być mniej dostępne w suchych, upalnych warunkach. 

Kwiaty i rośliny liściaste odporne na suszę i upały

Zaczynając od gatunków roślin, które dodają koloru i życia do każdego ogrodu, mamy kilku fantastycznych kandydatów.

Rozchodnik

Rozchodnik to idealna roślina nadająca się do ogrodów skąpanych słońcem i wysokimi temperaturami - jest wyjątkowo odporny na suszę. Jego mięsiste liście przystosowane są do magazynowania wody, co pozwala mu przetrwać w suchych warunkach. Roślina ta preferuje dobrze przepuszczalne, wręcz piaszczyste gleby i pełne nasłonecznienie, a dodatkowo zachwyca pięknymi kolorami, co czyni ją idealnym wyborem dla ogrodów skalnych, rabat suchych lub do obsadzania murków i skarp. 

Lawenda

To kolejna doskonała propozycja, która pochodzi z obszarów o klimacie śródziemnomorskim, co czyni ją wyjątkowo odporną na suszę i upały. Jej system korzeniowy jest zdolny do pobierania wody z głębokich warstw gleby, co pomaga jej przetrwać okresy bez deszczu. Ponadto srebrzyste liście lawendy są przystosowane do odbijania światła słonecznego i pomagają zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody, co dodatkowo zwiększa jej tolerancję na suszę. Roślina ta nie tylko przetrwa suszę, ale także nada ogrodowi przyjemnego koloru i zapachu, przyciągając jednocześnie pszczoły i motyle.

Szałwia

Kolejna roślina pochodzenia śródziemnomorskiego - szałwia - nie tylko doskonale znosi susze i upały, ale podobnie jak lawenda przyciąga do ogrodu wiele owadów, w tym zapylacze. Jej liście i kwiaty są odporne na intensywne światło słoneczne i mogą przetrwać w wysokich temperaturach typowych dla śródziemnomorskiego lata. Dzięki niej Twój ogród nabierze nieco południowego charakteru.

Nagietek

To przepiękne, wytrzymałe kwiaty o żywym kolorze. Pod względem tolerancji na suszę, nagietek lekarski jest rośliną stosunkowo odporną. Preferuje on dobrze przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby, ale jest w stanie przetrwać okresy bez opadów dzięki swojemu systemowi korzeniowemu, który jest zdolny do pobierania wody z głębokich warstw gleby. W tym przypadku należy jednak uważać - w ekstremalnych warunkach suszy nagietek może wymagać dodatkowego nawadniania, szczególnie jeśli jest uprawiany w glebie piaszczystej, która szybko traci wilgoć.

Perłówka

Perłówka, znana także jako “kwiat suchych łąk”, to trawa ozdobna doskonała do uprawy w miejscach nasłonecznionych i suchych. Co więcej - jest także zupełnie odporna na mróz. Jej nazwa pochodzi od kremowo-perłowej barwy kwiatostanów, które utrzymują się od czerwca nawet do jesieni. Jej głęboko sięgający system korzeniowy pozwala jej na pobieranie wody z głębszych warstw gleby, co pomaga jej przetrwać okresy suszy. Perłówka jest również odporna na upały. Jej pokryte włoskami liście są przystosowane do przetrwania w wysokich temperaturach - pomagają zminimalizować parowanie wody.

odporne rośliny 1-min.png

Krzewy i drzewa odporne na suszę i upały

Wolisz, gdy Twój ogród zdobią drzewa i krzewy? Jeśli obawiasz się suszy i ciepła, rozważ poniższe gatunki.

Berberys

To krzew, który jest odporny na różne warunki, w tym suszę i upały. Doskonale radzi sobie w dobrze przepuszczalnych glebach i na pełnym słońcu. Berberys kwitnie na wiosnę, produkując pęczki żółtych kwiatów, które zwisają z gałęzi. Kwiaty mają intensywny, słodki zapach i przyciągają wiele owadów, w tym pszczoły i motyle. Owoce berberysu są jadalne - dojrzewają pod koniec lata i jesienią, przybierają kształt czerwonych, wydłużonych jagód. Z powodu swojej odporności na różne warunki środowiskowe, berberys zwyczajny jest łatwy w uprawie i jest często wykorzystywany w projektach krajobrazowych.

Jałowiec

Jałowiec pospolity to gatunek należący do rodziny cyprysowatych, który dobrze radzi sobie w różnych warunkach glebowych i klimatycznych (w tym suszy), preferując dobrze przepuszczalne gleby i pełne nasłonecznienie. Pod względem tolerancji na suszę jest jednym z najbardziej odpornych gatunków drzew. Jego system korzeniowy jest zdolny do sięgania głęboko w poszukiwaniu wody, co pozwala mu przetrwać nawet długotrwałe okresy suszy. Jałowiec jest często wybierany do nasadzeń w rejonach charakteryzującymi się niskimi opadami lub na glebach o niskiej retencji wodnej.

Głóg 

Ten rodzaj krzewu lub małego drzewa jest bardzo odporny na suszę. Głóg jest także znany z tego, że dobrze sobie radzi na różnych rodzajach gleby. Jego korzenie są zdolne do sięgania głęboko w poszukiwaniu wody, a gruboskórne liście pomagają minimalizować parowanie wody. To pozwala głogowi przetrwać nawet w okresach długotrwałej suszy.  Może dorastać nawet do 10 metrów, stanowiąc cenne źródło cienia w ogrodzie, ale świetnie sprawdzi się także na rabatach ze względu na atrakcyjne kwitnienie i intensywnie czerwone owoce jesienią.

Sosna czarna

Sosna czarna jest znana ze swojej wytrzymałości i zdolności do przetrwania w trudnych warunkach. Jest odporna na suszę, toleruje zarówno pełne słońce, jak i półcień. Jej korzenie potrafią wrastać głęboko w glebę w poszukiwaniu wody, co czyni ją szczególnie odporną na suszę. Sosna czarna dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego jest idealna do miejskich nasadzeń.

Dąb 

Powszechnie występującym na terenie Europy i Polski dąb jest jednym z najważniejszych gatunków dla ekosystemów leśnych. Drzewo to dobrze radzi sobie na glebach suchych, a nawet ubogich. Może tolerować okresy suszy - zwłaszcza dorosłe okazy mają rozbudowany system korzeniowy, który może dochodzić do głębokich warstw gleby w poszukiwaniu wody. Liście dębu są również zdolne do przetrwania wysokich temperatur.

odporne rośliny 2-min.png

Pielęgnacja roślin odpornych na suszę i upały

Pomimo swoich cech, które czynią je wyjątkowo odpornymi, wymienione wyżej rośliny potrzebują pewnej troski. Regularne podlewanie jest kluczowe szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, kiedy roślina musi się dobrze zakorzenić - pamiętaj jednak, by nie dopuścić do przelania, które doprowadziłoby do gnicia korzeni.

Równie ważne jest dbanie o glebę. Rośliny odporne na suszę często preferują dobrze przepuszczalną ziemię, więc upewnij się, że twoja gleba ma odpowiednią strukturę. W razie potrzeby dodaj piasek lub kompost, aby poprawić drenaż.

Wybierając rośliny do swojego ogrodu, które dobrze znoszą upały i suszę, nie tylko ułatwisz sobie pracę, ale także przyczynisz się do stworzenia bardziej zrównoważonego, ekologicznego ogrodu. 

Pamiętaj - idealny ogród jest nie tylko piękny, ale także funkcjonalny. Po więcej praktycznych porad zajrzyj na blog STIGA.